[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Hranitor automat  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Ma tot uit de cateva zile de un hranitor automat pentru perioadele cand e sa nu fie nimeni acasa.

Ideea e ca imediat ce gasesc un model si incep sa caut detalii gasesc multe review-uri, pana si la cele de la Juwel, Eheim, cu persoane care au avut probleme.

Cel mai des intalnita e problema umiditatii si a faptului ca mancarea se lipeste si de acolo incepe aventura. Altii au avut probleme cu declansarile si s-au trezit cu mult mai multa mancare decat trebuie. Altora nu le-a mers din start, se plangeau de o eroare eeee si au returnat produsul.

Ma orientasem catre ceva nu foarte scump, m-am uitat la chinezariile de la Resun, Boyu, dar si la Juwel EasyFeed si Eheim 3581 care deja trece de 200 lei.

Voi ce folositi?
Ati avut probleme cu ele?
Folositi doar pastilute sau si fulgi?
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

Eu am unul de la jbl si varianta mai veche de la juwel,pe care o prefer datorita mecanismului simplu.
Problema umiditatii se rezolva teoretic folosind o pompa de aer care se conecteaza la hranitor.
Poti sa î?i iei easy feedul daca vrei sa faci economie eu l-am folosit si pe perioade de 2 saptamani fara probleme. Singura dificultate mi se pare invatarea butoanelor, in rest e ok

This message was edited 1 time. Last update was at 08/06/2020 14:00:32


"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com