[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Spirohexol plus 250 sau nedol plus 25p  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

Buna aeara/ziua!
Acvariul meu de 300 litrii este aproape ciclat, a scazut nitritul la 0,025ppm.
Am doua acvarii, unul de 60 litrii cu 2 pompe de filtrale,Un eheim eccopro 300 si un jbl e701 cu eheim substratepro in ambele + carbune activ.
Iar cel de 300L pompa sunsun hw 704a tot cu substrate pro + prefiltru cu sunsun hw-602 pentru filtrale mecanica. Ambele plantate.
Tineam 4 pui de scalar si doi sanitari coridora in cel de 60L deoarece era deja ciclat pana se cicla cel mare.
Am distrus ciclajul cu spirohexol nitritii imi cresteau pe zi ce trecea fulgerator si am fost nevoit sa cumpar inca un acvariu de carantina de 54L in care am pus pestii.
Am continuat tratamentul cu spirohexol in acvariu de carantina insa fara nici un rezultat excrementele sunt tot lungi si albe Iar pestii nu mananca, unul sta pe la fund Iar unu LA suprafata al 3 Lea e ok iar Al 4-lea a murit. Mai am un tratament denumit Nedol plus 250. Pot sa schimb pur si simplu apa si sa dozez nedolul sau le trebuie pestilor o perioada de respiro?
Cu stima,
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com