[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Problema Scalar  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
GanrielIoan
Unripe member

Joined: 23/05/2020 11:30:02
Messages: 3
IP:
Offline

Salutare, am un acvariu de 80l populat recent cu 10 neoni si doi scalari care au in jur de 3-5cm aproximativ.. am observat astazi ca unul din scalari a scuipat/vomitat un nor de hrana( ii hranisem cu vreo 3 ore inainte) apoi a mai facut asta inca odata dar nu cu intensitatea primei manifestari, probabil ca nu mai avea ce vomita oricum. De hranit, ii hranesc cu tetra mini granules. Daca conteaza cu ceva, am un filtru intern aquael circular 500, cu material ceramic, 800l/h, o piatra de aer si cam atat.. de mentionat ca a 2 a zi de cand populasem acvariul, am gasit 2 neoni morti.. nu stiu ce mai pot adauga ca si detalii
Ce poate sa aiba scalarul si cum il pot ajuta/trata?
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Bine ai venit in aceasta minunata lume....

Acum:
1. Bazinul, este ciclat?
2. Fltrare, nu ai suficienta.
3: Scalarii, cat de mari sunt? (3-5Cm)
4: O, foto. [(sa vada si oamenii, astia ce si cum ai acolo, in bazin) (poate te ajuta cineva mai competent)]
___________________________________-

In principiu, PESTII, nu vomita/regurgiteaza. (doar, arunca inapoi, din gura, ce nu este comestibil pentru ei)
asa ca: BORATURA, nu exista la pesti.. [(nici caii, nu pot borA, decat daca mor la cateva minute dupa asta) (am veterinar in casa)]

Ce se intampla la tine, este simplu: ai vazut pestisorul ca a scos ceva din gura...
Halise` ceva in timp ce nu aai vazut ce si cum..... ori acum, doar rejecta ce nu era hranitor pentru el.

Cu ciclarea, cum si ce? (intrebare retorica)

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2020 20:14:53


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
GanrielIoan
Unripe member

Joined: 23/05/2020 11:30:02
Messages: 3
IP:
Offline

Inainte sa bag pestii, a stat la ciclat cam 16 zile
Eu m am gandit ca pentru 80l e suficient filtrul asta cu material ceramic in el
Am incercat sa urc o poza dar nu prea imi da voie
GanrielIoan
Unripe member

Joined: 23/05/2020 11:30:02
Messages: 3
IP:
Offline

Incep sa cred ca mai am dat de o problema, scalarul mai mic a inceput sa se frece pe o parte de substrat si incalzitor. M am uitat cat am putut eu de atent si nu observ nicio pata sau rana. Ce poate sa aiba?
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com