[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help scalar nu manaca  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

Am un acvariu de 60 de litri in care am avut temporar 4 scalari din care au ramas 3. Au fost cumparati in urma cu 3 saptamâni Si i-am bagat in acest acvariu deoarece era deja ciclat. Mai am unul de 300 L in curs de ciclare, cred ca saptamana care vine va fi pregatit sa tina pe?ti.
Am observat ca pestii aveau excremente mucilaginoase albe si am decis sa ii tratez cu spirohexol... Am dozat conform instructiunilor iar a doua zi un scalar a murit... Am un al doilea care de 4 zile nu mai mananca. Ceilalti 2 sunt bine. Dupa ce a murit pestele am schimbat 50% din apa, am adaugat bacterii si am bagat filtrul de carbon activ iar in fiecare zi schimb 20l din apa
Ph apa 7,6
Nitrit 0,025
Nitrat 0,01
Nh3 0,5
Vre-o idee ce sa fac cu el?

This message was edited 3 times. Last update was at 27/05/2020 15:16:23

Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

Am vrut s? scriu nh4 nu nh3
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Acvariu ciclat:
NO2 = 0
NO3 = 20 - 40
PH = 6 - 8

Se pare ca abia incepe ciclarea din valorile expuse.

Bacteriile adaugate, nu ma exprim cu o afirmatie.... (merge ori nu)
Deja exista decese: este o problema deja. (se pare ca din graba' de a popula acvariul mare)

Minima recomandare: un test de nitriti si nitrati in fiecare zi ori macar la doua. (va releva exact ce si "cum")

Schimbul de apa acum, nu duce decat la diluarea procentuala a: amoniac, nitriti, nitrati. (si nici referita/comparatie nu se mai poate face)

This message was edited 2 times. Last update was at 27/05/2020 20:18:39


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

In primul rand doresc sa va multumesc pentru raspuns.
In al doi-lea rand tin sa precizez ca nu m-am grabit sa populez acvariul mare (este la ciclat de 5 saptamani ai mai astept una pana cand il voi popula, iar popularea va avea loc doar daca testele de apa vor fi ok).
Aceasta problema a aparut in urma tratamentului cu spirohexol. Banuiesc faptul ca tratamentul a omorât si bacteriile nitrificatoare.
Problema mea apasatoare in momentul de fata este scalarul care nu mananca de 4 zile. Dac? aveti vre-un sfat pentru salvarea acestui peste va voi fi recunoscator!
Va multumesc.
Cu stima
EduardB wrote:Acvariu ciclat:
NO2 = 0
NO3 = 20 - 40
PH = 6 - 8

Se pare ca abia incepe ciclarea din valorile expuse.

Bacteriile adaugate, nu ma exprim cu o afirmatie.... (merge ori nu)
Deja exista decese: este o problema deja. (se pare ca din graba' de a popula acvariul mare)

Minima recomandare: un test de nitriti si nitrati in fiecare zi ori macar la doua. (va releva exact ce si "cum")

Schimbul de apa acum, nu duce decat la diluarea procentuala a: amoniac, nitriti, nitrati. (si nici referita/comparatie nu se mai poate face)

This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2020 21:08:22

EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca se banuieste ca a omorat` tratamentul, bactreriile => pestisorul este expus la exces de amoniac.
Acum, ca a avut antrior nitriti (in exces) si acum amoniac, nu ar fi mare diferenta.... este pestisorul mai fragil.
Rezultatul, este previzibil. (imi pare rau)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com