[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Excrescenta Betta plus posibil popeye  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
anf_k
Unripe member

Joined: 27/05/2020 07:45:01
Messages: 3
IP:
Offline

Va salut. Am si eu o problema cu un peste betta mascul de aprox 2-3 ani. Am lipsit 3 zile de acasa si cand m-am intors am constatat aparitia unei excrescente pe corpul acestuia, in partea din spate spre coada pe partea drapta. Aceasta excrestenta are dimensiunea unui bob mic de orez, culoarea alba si este proeminenta (vezi poze). De asemenea am constatat ca ochiul drept este mai voluminos decat celalat (vezi poze) si presupun ca este vorba de popeye. Cu privire la excrescenta nu pare a fi vierme ancora, cel putin nu e vizibil unul.

Detalii:

- hrana: fulgi si bobite (vezi poze) astfel: 4-5 fulgi dimineata si 1-2 bobite seara (nu in fiecare seara).
- acvariul: bol de aprox 6L fara incalzire si fara filtrare, cu substrat de pietris mic si nisip (necolorate). Plantele si decorul sunt cele din poze.
- apa: de la robinet tinuta o saptamana pentru evaporarea clorului si pentru a ajunge la temperature camerei, tratata la fiecare inlocuire cu substanta din poza (4 - 5 picaturi la 5L).
- inlocuirea apei: in fiecare marti in proportie de 100%. Tot atunci clatesc bine bolul si substratul de pietris si nisip cat sa nu mai ramana resturi organice. De asemenea clatesc plantele si decorul.
- pestele traieste singur in bol si nu a avut vreodata contact cu alti pesti. In bol nu traiesc si alte vietuitoare (nu vizibile cel putin).
- de mentionat ca nu am observant schimbari in comportamentul pestelui, este activ si are apetit (momentan cel putin).

Am mai vazut o postare a cuiva din 2018 cu ceva ce parea similar, dar NU avea nici un raspuns, din aceasta cauza am deschis un nou post. Nu sunt sigur daca este acelasi lucru sau nu.

Aveti idee despre ce este vorba si care ar fi tratamentul?

Va multumesc anticipat!
[Thumb - Bobite1.jpg]

[Thumb - Betta_lateral_dreapta1.jpg]

[Thumb - Betta_deasupra1.jpg]

[Thumb - fulgi1.jpg]

[Thumb - tratament_apa1.jpg]

ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Fara filtrare si incalzire!!!
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa se schimba partial(30 la suta) pentru a nu cauza pestelui un soc termic!
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca speli pietrisul,inseamna ca bolul nu este ciclat
Citeste articolele de pe forum,mai ales Ciclul Azotului!
In bolul acela este prea putina apa pt un betta.
Mimim 10 L cu filtrare!
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In asemenea conditii de viata nu exista tratament
Pestele tau este pe MOARTE
Nu inteleg cum a putut trai pana acum in asemenea conditii
[WWW]
anf_k
Unripe member

Joined: 27/05/2020 07:45:01
Messages: 3
IP:
Offline

ugarit5 wrote:In asemenea conditii de viata nu exista tratament
Pestele tau este pe MOARTE
Nu inteleg cum a putut trai pana acum in asemenea conditii


Multumesc pentru raspuns, dar nu ma ajuta foarte mult. Un raspuns mai constructiv ar fi mult mai de ajutor. Care este boala terminala de care sufera, daca spui ca este pe moarte? Daca fac aceste schimbari recomandate de tine se va vindeca? Sau este nevoie si de un tratament medicamentos? Daca da, care ar fi acela? In legatura cu socul termic, daca apa de inlocuire a stat o saptamana in aceeasi camera cu bolul, mai este cazul socului termic? Pestele, daca interpretez eu bine comportamentul, pare mult mai fericit si activ dupa ce ii inlocuiesc apa, nu pare ca sufera de soc termic.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar daca temperatura este egalizata,apa de schimb poate avea caracteristici diferite cum ar fi ph,kh,conductivitate etc.
In cazul unui schimb complet de apa, pestele poate suferi un soc fatal.
Chiar daca socul nu este vizibil,acesta scade imunitatea pestelui expunandul la diferite boli
De aceea acvaristii schimba partial apa cam o treime
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Filtrarea este cel mai important lucru intr-un acvariu
Citeste aici pe forum articolele si topicurile colegilor si o sa inveti multe si ai sa-ti dai seama de greseli
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Uite aici niste articole:
http://www.acvariu.ro/ciclul-azotului
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori
[WWW]
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1189
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de tratament:putem vorbi de el doar in momentul in care citesti articolele de mai sus si oferi pestelui conditii corespunzatoare de viata
Altfel,este fix degeaba
[WWW]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com