[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Algumin?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Salutare
O lamurire, va rog. Cum se face, mai exact tratamentul cu Algumin? In instructiuni scrie ca se pun 5ml/10l apa si se indeparteaza algele moarte.Tratamentul se repeta, daca este nevoie, dupa 3-4 saptamani. Se recomanda o aerare puternica.
Chestia asta ma duce cu gandul ca este o substanta miraculoasa. Pun un pic de zeama si stau pregatit cu furtunu' la-ndemana sa adun algele moarte (?!?). De fapt, va intreb, cum se procedeaza? Ceva schimburi de apa mai dese? In cat timp se poate observa o imbunatatire?....... Aerare puternica!? Cat timp? Eu nu folosesc piatra cu bule. Ok. O bag p-aia si cat o las? Am mai citit pe ici pe colo despre alti nefericiti cu alge in acvariu ca "incep tratamentul cu Algumin". Adica?
Multam
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Barabula wrote:In instructiuni scrie ca se pun 5ml/10l apa si se indeparteaza algele moarte.
Faza cu indepartatu' algelor moarte m-a dat pe spate intotdeauna, niciodata n-am friceput-o smilie .

Barabula wrote:Ceva schimburi de apa mai dese?
Fa schimburi dese de apa inainte de folosirea Alguminului, am observat ca asa sint sanse mai mari sa nu omoare si plantele :paperbag: .

Barabula wrote:In cat timp se poate observa o imbunatatire?
Nu stiu de ce depinde timpu' dupa care observi imbunatatirea. Uneori foarte repede, alteori niciodata .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Nu stiu de ce depinde timpu' dupa care observi imbunatatirea. Uneori foarte repede, alteori niciodata .


Ce am facut (adica am pus Algumin), ce n-am facut, cert este ca in seara asta....surpriza...pe geam mai erau cateva fire (numarabile as putea spune) din alga aceea f.f. subtire, verde si nu foarte lunga (1-2cm). E adevarat ca ieri am pus si 2 Flyingfox/SAE (mi-au fost vanduti ca Flyingfox - dar dupa poze as putea jura ca sunt SAE - are mai putina importanta in momentul asta). Nu stiu ce au facut intre timp ca aseara erau mult prea stresati sa-si faca meseria, iar azi dimineata am plecat mult prea devreme si in graba ca sa vad ce fac. Pana una alta, sunt multumit.
Am sa incerc sa pun cat de curand si o poza cu SAE sau ce or fi ei....poate ma ajutati sa-i identific.
[Yahoo!]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Evident ca e prea tarziu sa iti zic "nu folosi algicide".
Dar tot iti zic. Ele sunt in principiu ierbicide. Etimologia cuvantului spune tot.

O sa vezi in timp, si nu foarte mult timp, si efectul asupra plantelor. Negativ desigur. Crede-ma, am trecut prin asta. La fel si cei mai multi de pe aici. Doar ca au spus-o de atatea ori incat au obosit si ii inteleg perfect.

Solutii alternative? Pai mancatori de alge. SAE (Crossocheilus Siamensis, Creveti, Neritine etc) daca nu e vorba de o invazie.

Dar CEL mai eficace este sa cauti si sa stabilesti unui ECHILIBRU in bazin.

Ia da o cautare pe Google dupa "estimative index", sau "Tom Barr", sau ambele. Si citeste cu atentie. Nu trebuie luat neaparat ad literam, dar e o idee interesanta. Si eficace se pare.

Val.
Barabula
Junior member

Joined: 05/04/2005 21:49:27
Messages: 38
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

In principiu, da, sunt de acord ca introducerea de substante straine intr-un sistem si asa aflat intr-un echilibru precar, fara a avea o cunostiinta solida legata de efectele secundare, este o, sa-i zicem, aventura. Dar m-am bazat pe faptul ca: 1. Produsele Tetra, in general, sunt apreciate printre acvaristi, 2. este totusi o firma (cred, mare) specializata in producerea de "accesorii" pentru acvaristica si poate o mica atentionare si din partea lor ar fi fost, undeva, in instructiuni, prezenta.
De altfel am rasfoit forumul asta, si nu numai, in cautarea de informatii despre utilitatea si eficienta unui tratament cu algicide sau despre modalitatea de aplicare si rezultatul a fost usor ambiguu.....si m-am intors la ce am spus mai sus.
Concluzia: alga nu mai e, in schimb pe 2 din cele 3 tufe de anubias si pe 1 din cele 2 tufe de echinodorus au aparut oarece puncte negre chiar de a doua zi. Restul: Valisneria, Cabomba, Ludwigia si ce mai am eu pe acolo sunt in bun astare de functioanre. Situatia este neschimbata si acum, dupa 5 zile.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Barabula wrote:Dar m-am bazat pe faptul ca: 1. Produsele Tetra, in general, sunt apreciate printre acvaristi, 2. este totusi o firma (cred, mare) specializata in producerea de "accesorii" pentru acvaristica si poate o mica atentionare si din partea lor ar fi fost, undeva, in instructiuni, prezenta.
Sint de acord cu tine ca produsele Tetra sint de calitate .
Din pacate, experianta mea (si a altora) la folosirea produselor impotriva algelor spune ca de cele mai multe ori si plantele au de suferit. Uneori mai mult, alteori mai putin.
Mi s-a intimplat ca dupa folosirea Alguminului sa nu mai cresca nici o planta saptamini bune in acvariu' respectiv.
De asemenea, uneori, am obtinut rezultate bune cu Alguminu' - algele au disparut si plantele n-au avut de suferit.
Drept urmare folosesc Algumin doar in cazuri disperate in care nici o alta metoda nu da rezultate. Si cind il folosesc nu pun doza recomandata de producator, pun doar un sfert in prima zi, a doua zi mai pun un sfert.

Nu stiu in ce conditii Alguminu' devine toxic pentru plante . Am observat ca toxicitatea e mai mica daca se fac schimburi de apa inainte de folosire, da' poate e doar coincidenta.

Avind in vedere experienta proprie si experientele altora parerea mea e ca in anumite conditii, substantele impotriva algelor distrug plantele. Care-s acele conditii mi s-ar parea corect sa apara scris pe ambalaju' respectivelor produse. Din pacate n-am vazut asa ceva nicaieri smilie .

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com