[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
,,pls.. vreau si eu 4 pestisori,,  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

Salve ,

...asa a inceput totul.. de fapt a inceput acum 10 ani cand a fost inmatriculat .Sunt fericitul posesor al unui pusti de 10 ani si 8 pesti (1 pereche guppy ,1 pereche xifo si 6 zebre) cumparati weekendul trecut .In prima instanta i-am cazat in doua boluri iar acum incercam sa acceleram lucrurile si demaram un nou proiect .Am rasfoit forumul si astazi o sa merg la cumparaturi .Lista arata in felul urmator :

Acvariu Advance Led, 60 x 30 x 34 cm,
Substrat pentru acvariu, JBL Manado 10 l
Nisip JBL Sansibar BLACK 10kg
Aqua pietre colorate negru 2x5KG
Daca nu e cu suparare am si eu cateva dileme

Intrebarile mele sunt urmatoarele :

1.Avem de gand sa creem un peisaj format din pietre si gazon( eventual plante de inaltime mica) si din ce-am citit aici una din necesitatile esentiale este lumina , catre ce trebuie sa ma indrept sa cumpar (rugaminte link) ?Am citit multe variante si sincer prefer sa i-au injuraturile de la voi si sa salvez pestii ,decat sa astept inca 1 saptamana de studiu .
2.In ideea in care nu m-as hazarda de la inceput la o instalatie de CO2 , care este varianta de compromis ( rugaminte link) ?
2.Cum sau cu ce pot accelera ciclarea acvariului ?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si imi asum injuraturile .
P.S. Pe viitor promit sa citesc regulamentul grupului si sa caut raspunsul la eventualele intrebari care cu siguranta or sa apara .

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2020 12:00:30

solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Salut,

Ai aici un link catre articolele postate aici pe forum: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24220.page

1. daca intrebi de plante...poti pune orice planta cu cerinte minime si crestere rapida (valisneria, egeria, cabomba, hygrofila corimbosa sau polysperma) sau microsorum (de oricare natie), anubias , cryptocorine (ultimele au crestere lenta). Legat de lumina vei fi limitat de ce are capacul acvariului.
2. deocamdata nu e cazul sa te arunci la o instalatie de co2 (nici macar la una una cu drojdie)...varianta de compromis nu exista (in viziunea mea). Aditia de asa-zisul co2 lichid este de fapt altceva (iar cum ti-ai propus sa nu aloci timp pentru studiu, nu iti bate capul.) Asa ca lasa lucrurile low tech (acumuleaza experienta si apoi treci la alt nivel de investitie).
3. daca ai amestecat cumva cele 3 tipuri de substrat...bad luck...daca NU...rezuma-te "decat" la manado!!!
4. ciclarea nu se accelereaza (chiar daca unii spun ca pot stoarce un burete din alt acvariu...etc, etc).

in rest...apa limpede si rabdare...

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2020 13:53:59

[Yahoo!]
XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

Astazi o sa ma rezum la teorie ,maine trec la cumparaturi si proba practica
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Daca nu ai facut inca cumparaturi, am eu un bazin de 80L cu capac iluminat disponibil. (aquariumprest)

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

Si .. start ciclare .Marti sper sa-mi ajunga si materialul filtrant pt filtrul extern .
[Thumb - IMG_20200531_214618-01.jpeg]

[Thumb - 159095210221236757.jpeg]

This message was edited 2 times. Last update was at 31/05/2020 21:10:46

XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

EduardB wrote:Daca nu ai facut inca cumparaturi, am eu un bazin de 80L cu capac iluminat disponibil. (aquariumprest)

Ms frumos , am rezolvat .
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Estetic, imi place.
Dar trebuie circulata apa prin el.
Pana marti, exista posibilitatea sa "balteasca" apa si implicit: miros.
Dati drumu la filtru gol, ori cu ceva burete in el sa mearga, pana ajunge materialul filtrant.
Ce filtru este si ce se baga in el?

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2020 06:30:02


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

EduardB wrote:Estetic, imi place.
Dar trebuie circulata apa prin el.
Pana marti, exista posibilitatea sa "balteasca" apa si implicit: miros.
Dati drumu la filtru gol, ori cu ceva burete in el sa mearga, pana ajunge materialul filtrant.
Ce filtru este si ce se baga in el?


Ms pt sfat , am bagat un aerator .Filtrul este un Ehaim classic 250 iar ca material filtrant Eheim Substrat Pro .
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2087
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Pai o sa fie filtrare excelenta.
La mine cu un Classic 150 + prefiltru Eheim si un litru de substrat pro, am tinut apa "cristal" cu 4 Gourami marisori, 5 Ancistrus, 3 Cory, 10 Neoni, ceva creveti, in bazin de 80L.
Apropos, piatra aia portocalie, este una foarte poroasa si suspect de usoara JBL? va mai amintiti cum se numea ori de unde a fost luata?
Am si eu una de vreo 3-4 Kg in bazinul de 180 si mai vreau sa iau pentru sump. (nu stiu cum se numeste si nici de unde a fost luata)

This message was edited 2 times. Last update was at 04/06/2020 19:05:08


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
XRazvanX
Junior member

Joined: 26/05/2020 11:14:21
Messages: 6
IP:
Offline

EduardB wrote:Pai o sa fie filtrare excelenta.
La mine cu un Classic 150 + prefiltru Eheim si un litru de substrat pro, am tinut apa "cristal" cu 4 Gourami marisori, 5 Ancistrus, 3 Cory, 10 Neoni, ceva creveti, in bazin de 80L.
Apropos, piatra aia portocalie, este una foarte poroasa si suspect de usoara JBL? va mai amintiti cum se numea ori de unde a fost luata?
Am si eu una de vreo 3-4 Kg in bazinul de 180 si mai vreau sa iau pentru sump. (nu stiu cum se numeste si nici de unde a fost luata)


Piatra este Dragon Stone,achizitionata de la Coralis .

This message was edited 1 time. Last update was at 04/06/2020 23:17:49

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com