[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Temperatura acvariu vara  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Buna ziua, acvariul l-am luat in luna ianuarie si pana acum nu m-am gandit deloc cum o sa fie vara cu caldura.
Daca temperatura camerei va creste undeva la 27-30 de grade, automat si temperatura apei va creste. Ce este de facut, cum se raceste din apa?
Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Racirea apei se poate face cu ajutorul unor ventilatoare de tipul celor din calculator. Gasesti destule topicuri despre. Foloseste cu incredere functia search.
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Pandy wrote:Racirea apei se poate face cu ajutorul unor ventilatoare de tipul celor din calculator. Gasesti destule topicuri despre. Foloseste cu incredere functia search.


Multumesc, scuze daca a deranjat intrebarea.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
Pandy wrote:Racirea apei se poate face cu ajutorul unor ventilatoare de tipul celor din calculator. Gasesti destule topicuri despre. Foloseste cu incredere functia search.


Multumesc, scuze daca a deranjat intrebarea.


Nuna deranjat intrebarea. Numai ca sunt multe topic-uri despre subiect si le poti gasi, mai ales la sectiunea hardware.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Koh-i-Noor
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/10/2012 17:51:31
Messages: 420
Location: Suceava
IP:
Offline

alina.ioana wrote:Buna ziua, acvariul l-am luat in luna ianuarie si pana acum nu m-am gandit deloc cum o sa fie vara cu caldura.
Daca temperatura camerei va creste undeva la 27-30 de grade, automat si temperatura apei va creste. Ce este de facut, cum se raceste din apa?


Sunt 3 variante:
1- mai multe ventilatoare care sufla aer pe suprafata apei. Cea mai ieftina solutie, nu o sa scada foarte mult temperatura si produc o puternica evaporare a apei (va trebui recompletat des cu apa acvariul).

2- Aquarium Chiller (cauta pe google). Echipament specializat, eficient, ocupa spatiu, scump. Ocazional se mai vand second, la preturi mai digerabile, aici pe forum.

3- Aer conditionat (decat sa dai bani pe un chiller mai bine-ti pui un AC care racoreste intreaga casa). Si daca-ti pui, musai sa aiba instalatorii pompa de vid la ei altfel nu accepti instalarea, indiferent cat de omologati sau cu stea in frunte sunt.

Se mai pot folosi sticle/recipiente cu gheata scufundate in acvariu dar asta, evident, nu-i e o solutie pe termen lung.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Nu ii bai ca va creste temperatura. Las-o asa crescuta. Daca in camera ai 27 , in bazin o sa ai maxim 28-29 , nu se intampla nimic. Ii drept creste metabolismul pestilor putin dar e vorba de cateva zile pe an. Eu las sa mearga apa la 28 29 de grade si nu imi fac nici o grija. Nici pierderi nu am avut nici o data ( care sa le asociez cu apa prea calda ).

This message was edited 1 time. Last update was at 11/05/2020 22:54:08

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com