[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme filtrare  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

Buna ziua tuturor!
Am terminat ciclarea acvariului. Testat amoniak, nitrat si nitrit toate <0,5ppm
Problema e ca am folosit 2 pompe interne (folosite pe rand datorita defectarilor) conectate la un filtru extern pasiv. Dupa prima saptamana prima pompa si-a pierdut debitul... am scoso de la alimentarea filtrului sa vad daca problema vine de la pompa sau de la filtru... pompa singura fara furtune fara nimic nu mai avea debit... inlocuit pompa. A mers inca o saptamana aceeasi problema.
Am cumparat un filtru extern jbl e902 care atunci cand l-am instalat, cu turul si returul deschise la max imi aspira pestii si plantele. L-am tinut cu out-ul la jumatate. Dupa doua zile il tin cu out-ul deschis la.maxim si mai are cam jumatate din debit... Gresesc eu cu ceva in exploatarea pompelor?
Acvariul are 60L.
Cu stima

This message was edited 2 times. Last update was at 10/05/2020 12:14:07

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca la amoniac si nitrit ai ceva valori pe teste(cat de mici : 0,...) nu e ciclat inca
[Email]
Sikmariusik
Junior member

Joined: 01/05/2020 16:10:47
Messages: 10
IP:
Offline

ocean wrote:Daca la amoniac si nitrit ai ceva valori pe teste(cat de mici : 0,...) nu e ciclat inca

Asa imi arata pe foaia aia de teste... cea mai mica valoare este marcata cu <0.5ppm
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com