[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Citire CO2 "drop checker"  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
th3c0d3r
Junior member

Joined: 14/02/2020 11:56:20
Messages: 11
Location: Rm Valcea
IP:
Offline

Am zis sa scriu in "Coltul incepachiorului", am o problema pe care nu am luat-o in calcul, port ochelari si culorile nu au fost niciodata punctul meu forte, deci, va dati seama ca e oarecare chin sa fac toate testele de apa.
Marea problema este nivelul de CO2 pe care-l vad tot timpul verde pentru ca se reflecta plante, lumini, etc in el.

Am atasat 2 poze, in poze eu il vad galben, este galben? Pot sa-i pun ceva in spate sa-l vad mai bine? Ce?
"Drop checkerul" este amplasat sub evacuarea de la filtru, dar nu bate direct in el, cumva este la capatul cel mai indepartat al fluxului apei. Este ok pozitia asta? Sa-l mut?
[Thumb - 20200507_112630.jpg]

[Thumb - 20200507_112617.jpg]

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

roaga-ti consoarta sa-ti spuna, eu asa fac :-)
daca nu ai, atunci ai putea sa pui o bucata de plastic alba in spatele lui cand vrei sa il "citesti"

mie mi se pare mai mult verde decat galben, deci e ok

oricum nu e f important, daca e foarte galben o sa-ti dai seama, la fel si daca e albastru
acuma ca e verde sau verde galben nu e asa important, exista o marja tolerabila iar indicatorul asta oricum are latenta de cateva ore daca nu chiar o zi

cel mai bine e sa te uiti in fiecare zi la ce se intampla in acvariu, in felul asta o sa ajungi sa-ti dai seama cand ceva nu e ok dintr-o singura privire

serios, eu am avut situatii in care dintr-o singura privire din celalalt capat al camerei mi-am dat seama ca sunt probleme
sunt zeci de semnale pe care nici nu-ti dai seama ca le stii, de la cum se comporta pestii pana la cum arata plantele samd

de ex intr-o dimineata am vazut din usa multi melci pe sticla si am stiut instantaneu ca e o problema cu apa, desi pestii erau ok



 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com