[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
incepator - Acvariu 112L  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Detin la momentul actual un acvariu Diversa 80 (starter pack) de aproximativ 112 L (80x35x40) si as dori sa il plantez. La momentul achizitionarii acvariului acesta a venit dotat cu un capac ce are 2 tuburi fluorescente de 60 cm, 18 W, (IP67) si incalzitor de 100w. Suplimentar am cumparat un filtru extern JBL Cristal Profi e702

problema mea este ca nu stiu cat de ok sunt aceste tuburi...anumiti cunoscuti imi spun ca sunt ok insa din ce am citit eu atat pe acest forum cat si pe internet nu au nici o eficacitate in cazul in care vrei sa ai un acvariu plantat.

Pe scurt intrebarea ar fi sunt bune aceste tuburi fluorescente?..daca nu sunt ok imi puteti recomanda unele ok?

Si as mai avea o intrebare : Am cumparat aproximat 10 kg de pietris negru de 02-03mm si am inteles ca exista substrat tot asa sub forma de pietris sau ceva de genul acesta insa nu-i stiu denumire (pentru plante evident)...Imi puteti recomanda ceva asemanator(daca exista).

Sunt super incepator in acvaristica dar as vrea sa mi creez un tablou viu in camera.

Multumesc frumos!

This message was edited 1 time. Last update was at 24/04/2020 11:35:38


Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
calin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 06/10/2003 17:26:05
Messages: 349
Location: Orastie
IP:
Offline

Bine ai venit printre noi!
Filtrul extern JBL Cristal Profi e702 este foarte bun ptr acvariul tau.

Legat de neoane nu stiu cu ce vine echipat Diversa 80 descrierea pe net este generica. Am folosit cu succes Osram Fluora de 18W si de 30 W. Ultimele le-am comandat pe Net si au venit cu bine prin curierat rapid. Am mai folosit TLD 830, de asemenea mi s-au parut OK.
Ca si fertilizant am folosit cu succes -Fertilizant plante acvariu JBL AquaBasis plus si Fertilizant plante acvariu JBL ProfloraStart dar eu pun un strat de 1-2 cm de pietris peste ele. Eu mai adaug uneori si turba(de obicei Florabella) ca adaus suplimentar sub pietris.

Pana faci ciclarea e bine sa mai adaugi plante suplimentare ,cu cat ai mai mult spatiu neacoperit de plante in primele 2 luni ,vei avea probleme cu algele. Eu acopar spatiul liber cu plante adaugate din alte acvarii de exemplu: Bile de Marimo Moss, sau Monosolerium Tenerum, sau Variante de Jawa Moss legate de plasa de plastic sau cioate puse printre plante, care le scot din acvariu dupa ce se termina ciclarea.
Succes!

[Acvarii 2019 url=http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/45626.page]
[Email]
Zapaugu
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/04/2020 12:49:47
Messages: 40
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc tare mult!

Small minds are concerned with the extraordinary, great minds with the ordinary.


[Email]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com