[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mor melcii pomacea  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare! Am avut o gramada de pui de melci pomaceea, iar in fircare saptamana imi mor cate 2-3. Gasesc cochilia goala si c-am transparenta.
Am facut un test 6in1, care indica ph in jur se 6.8.
Daca asta ar fi problema ce pot sa fac? Sa cumpar ceva substante? Calciu lactic, sare neiodata? Etc.
Mentionez ca am un acvariu mic de 10l plantat si cu cativa guppy.
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare! Se pare ca nu am avut sanse cu elcii. Am mai ramas doar cu unul mic vai de capul lui. Oare ce sa imi iau sa curetel fundul acvariului? Ma refer ce tip de peste sanitar ar fi mai indicat sa manance si plantele moarte?
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Sergiu2019 wrote:Salutare! Am avut o gramada de pui de melci pomaceea, iar in fircare saptamana imi mor cate 2-3. Gasesc cochilia goala si c-am transparenta.
Am facut un test 6in1, care indica ph in jur se 6.8.
Daca asta ar fi problema ce pot sa fac? Sa cumpar ceva substante? Calciu lactic, sare neiodata? Etc.
Mentionez ca am un acvariu mic de 10l plantat si cu cativa guppy.


Pai...o prima cauza ar putea fi supra aglomerarea. A doua cauza ar putea fi parametrii apei...se stie ca melcii sunt sensibili.

Referitor la un peste "sanitar" care sa te scape de plantele moarte de pe fundul apei...iti zic eu unu' super...Tu! (o zic fara nici o urma de gluma).

Legat de cei 10 litri ai acvariului...cei mai indicati locatari ar fi crevetii...

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2020 06:21:14

[Yahoo!]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Intre timp am mai donat din pesti, mai am doar 4 guppy mari si cativa pui.
Sa nu fie suficient oxigen? Am un filtru intern genul celor de la Claro care printr-o tija arunca apa pe deasupra.
Sa cumpar si o pompa de aer sa o conectez la o piatra de aer?
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Am observat o problema la plante, cele de suprafata, cred ca este ceva Pistia. Frunzele s-au ingalbenit si radacinile s-au inegrit si au cazut pe fundul acvariului.
Oare cum sa pozitionez tija filtrului? Eu am pus-o putin in sus ca sa aiba cadere mai mare. Putin zgomotos sunetul de la apa.
[Thumb - 024x576.jpg]

Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Langa nuca de cocos se pot observa radacinile cazute.
[Thumb - 768x1365.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 25/06/2020 09:02:43

GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Cand aveam ph sub 7 in acvariu se deteriora cochilia si incepeau sa moara plus nu se mai inmulteau, alta varianta care am mai patit-o e ca nu era destula mancare si pentru ei, la fel mureau.

Spor

My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Ma gandeam si eu ca poate nu au suficienta mancare. Dar auzeam diferite variante. Daca au prea multa devin lenesi si nu mai curata acvariul.
Cum ai rezolvat problema cu mancarea?
GreenLifeAquatics
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 13/07/2016 23:53:35
Messages: 334
Location: Peris, Ilfov
IP:
Offline

Eu in ficeare acvariu ma focusez pe ceva de obicei pe pesti ei sa fie sanatosi, incazu descris de mine a fost asa
Acvariu de 200de litri a avut de la inceput melci pomacea in el si apoi melci comuni, am inceput cu 6buc apoi am ajuns sa am cu sutele, am donat au mai murit, nu tinut cont ca au ajuns uneori sa fie o povara decat o bucurie, pesti se luptau cu ei de la mancare, mai ales sanitari, cand am vazut pentru prima data un peste voit sa rastoarne melci ca el sa manance, mancare am dat la fel cu pumnu ca erau multi pesti , exagerez si eu, era destul de multa pana la urma sa zicem ca s-a autoreglat populatia, doar ca eu mai smulgeam ciorchinele de oua de pe capacu acvariului saptamanal si aveam cam 10-20 destul de mari, cand vedeam ca mor vreo 4-5, stiam ca de batranete ca nu traiesc destul de mult, mail lasam niste oua sa iasa cativa pui.

In principiu nu am facut nimic, decat sa dau de maincare si sa schimb apa la fel, ca ma intrebau acvaristi la care donam melci ce le-am facut, ce conditii etc.
Sa nu iti imaginezi ca melci astia merg prin acvariu si aspira tot ce gasesc, ca nu e asa, mai buni sint melci comuni si de substart( si aici e discutabil da fac o treba mult mai buna ca pomacea),creveti sunt cei mai buni curatatori daca ai destui da nu merg cu orice pesti.

Acuma mai am doar 1, ca tot cea fost in acavriu sa dus de la o pana de curent, pe asta il tin cat va trai.

Daca ma intrebi mai vreau melci pomacea?
raspunsu ar fi: decat sa ii arunci in wc, ii iau eu ca mie mi-e mila, da sa ma duc voit sa cumpar niciodata.

Am vazut ca ai pus o poza din acvariu, sper sa nu te superi pe mine ca iti zic, e cam alb substraru ala pentru melci.
Ca sfat, dai mancare normal cum ai facut si pana acuma, nu iti fa griji pentru ei, pesti,melci,creveti putem avea grija de ei si sa fie totu perfect si tot o sa moara cativa si sa nu stii de ce.

Spor

This message was edited 2 times. Last update was at 25/06/2020 11:45:09


My Intent is Unbending.
My Focus Unending.
Every piece is a part of the whole.
Every thought that I think...
Every movement I make...
Every action I take...
Brings me closer and closer to my goal.
- Darlo Okasi
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Salutare. Am primit de la un prieten niste melcisori pomaceea, doar ca printre ei a fost si unul maroniu care mi-a umplut acvariul de melci micii. Acuma am ramas doar cu plantele de suprafata, cu nuferii ( pistia cred) dar si aia am vazut ca se ingalbenesc si li se desprind frunzele. Oare ce sa fac?
Sa incerc sa scap de melcii maronii, am auzit ca este aproape imposibili, dar ... as putea incerca.
solomonking
Member
[Avatar]

Joined: 17/06/2010 15:46:15
Messages: 141
Location: bucharest, giurgiului street, city mall
IP:
Offline

Sergiu2019 wrote:Salutare. Am primit de la un prieten niste melcisori pomaceea, doar ca printre ei a fost si unul maroniu care mi-a umplut acvariul de melci micii. Acuma am ramas doar cu plantele de suprafata, cu nuferii ( pistia cred) dar si aia am vazut ca se ingalbenesc si li se desprind frunzele. Oare ce sa fac?
Sa incerc sa scap de melcii maronii, am auzit ca este aproape imposibili, dar ... as putea incerca.


...pistia se ingalbeneste pt ca e posibil sa fie prea aproape de sursa de lumina sau datorita caldurii din apa...

...de melcii maronii (comunitari)...scapi cu reset sau cu Anentome helena (melci asasini)...

[Yahoo!]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Buna! Am schimbat substratul, am adaugat alte plante, am mai donat din pestisori, dar iar am o gramada de pestisori mici. Melci tot mai mor, dar mai rar si vad o crestere foarte lenta la melci.
O alta problema o am cu plantele. Oare de ce a,,ofilesc" , adica li se inegresc frunzele.
Ce sa fac?
[Thumb - IMG_20201101_190055-1664x936.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2020 19:08:18

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Online

Poti face curatenie mai des si mai atent. Ai acolo vreo 3 tipuri de alge, bba, gsa, cred ca ai si diatome.
[ICQ]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Wow. ?i cum trebuie sa procedez? S? reduc ?i timpul cât este aprins? lumina? O s? m? mai documentez despre alge, dar un sfat ar fi bine primit. Mul?umesc!
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Online

Scoate anubiasii cu totul, lemne si pietre, ce mai ai tu pe acolo. Le faci o baie scurta, maxim 2secunde in spirt nediluat, apoi le clatesti repede la chiuveta si le bagi intr-o galeata cu apa proaspata. Intre timp, bazinul se aspira temeinic, se sterg geamurile, se curata filtrele. Bagi la loc plantele si decorul, completezi bazinul cu apa, faci aditie de bacterii. Ar fi bine sa faci o aditie mai lunga de bacterii, iti alegi ce firma vrei, Easy life, jbl, seacem, prodibio fiole, prodac... Bineinteles ca si lumina are rolul ei, dar nu stiu ce si cum ai tu.
[ICQ]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Mul?umesc mult de sfat. Chiar a func?ionat, arata mult mai bine acuma, mult mai curat? ?i mai vie ;)
[Thumb - IMG_20201115_180716-1024x576.jpg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com