[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ein sonniger Herbstnachmittag (mit Skalare )  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Vreau sa va prezint noua mea incercare de bazin olandez cu pestisori putin mai mari , e vorba de dragii mei scalari care ma fac sa decid cu greu , de fiecare data , daca sa pun jurnalul la plantate sau la cichlide .
Cumva atentia in acest jurnal se va concentra , sa zicem, in egala masura pe plante si pesti.

Date tehnice :

Acvariu : Juwel Vision 180 ( 180 l )
Filtrarea: Eheim professional 4 +350 2273 (umplut cu siporax si matrix ) , prefiltru Eheim
Lumina : 2x T5 35W Dennerle Trocal 3000 K + reflectoare Juwel
CO2 , butelie de 2 l si difuzer de la Tropica
Chihiros Doctor 3

Substrat : Dennerle Deponit MIx si Dennerle cristal quartz black
Fertilizare : Dennerle Carbo Booster MAx , Dennerle NPK , Dennerle Scapers Green , Dennerle Plantagold 7
Animale : 4 Scalari ( 2 perechi confirmate - au in jur de 3 ani ) , 6 neoni , 4 otto , 5 neritine , melci de substrat fara numar , creveti amano 5 , sakura red fara numar

Plante : Monte Carlo , Lagenandra meeboldii Red , Sagittaria subulata var pusilla , Heteranthera zosterifolia , Pogostemon helferi , Hygrophila pinnatifida , Murdannia keisak , Alternanthera reineckii Lila , Alternanthera reineckii Mini , Cabomba aquatic , Pogostemon Erectus .

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

pestisorii si bazinul
[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 1.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

masculul dominant
[Thumb - 4.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

[Thumb - 5.jpg]

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Frumos cu totul, frumos gazonul, frumosi si pestii.
Bravo.

Cryptic Cherries - West-Africa river
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Lemon wrote:Frumos cu totul, frumos gazonul, frumosi si pestii.
Bravo.


Multumesc . Sa vedem cum se vor aranja si dezvolta plantele in spate.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

MihaiF wrote:[Sa vedem cum se vor aranja si dezvolta plantele in spate.

daca ti-a crescut gazonul, nu vad sa nu mearga alea stem.

Cryptic Cherries - West-Africa river
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte misto acvariul, felicitari! Verde, natural, relaxat!
Imi place mult!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:Foarte misto acvariul, felicitari! Verde, natural, relaxat!
Imi place mult!


Multumesc foarte mult maestre . Dar daca tot l-ai vazut , am si o intrebare. Nu prea au unde sa depuna pestii. Cat au fost in stil natur au avut buturuga , acum nu prea mai au cum. Vor depunde pe sticla sau vor fi suparati si frustrati ? Ce se intampla in cazurile acestea ?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pestii vor depune intotdeauna, atunci cand "le vine vremea"... nu te stresa, ca ei vor gasi un loc unde sa lase icrele.
Pe geam, pe termometru, pe filtrul ala care se vede in spate... oriunde.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Pe placul meu!!! Succes!!
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte frumos acvariul. Imi plac si plantele si pestii.
Sa te bucuri de ce ai realizat.

Festina lente !
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Eu fiind sa zicem inca la inceputuri , si fiind ca nu am avut prea multe specii de pesti vreau sa va intreb daca ancistrusul se va potrivi la bazinul meu ? M-ar tenta 2 ancistrusi , dar am temeri ca ar putea strica prin acvariu. Acum un an am avut un aimonier care dupa ce a crescut a facut o gaura in substrat ( pana la nutritiv ) si a smuls gazonul . A trebuit sa il dau .
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

E in regula, nu strica nimic... ia doar un singur Ancistrus, ca e suficient pentru bazinul tau.
Nu prea o sa il vezi, da' isi va face treaba.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

koala wrote:E in regula, nu strica nimic... ia doar un singur Ancistrus, ca e suficient pentru bazinul tau.
Nu prea o sa il vezi, da' isi va face treaba.


Si ramane tot asa cuminte si cand e mare ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , din pacate dupa 2 ani si un pic de vietuire in bazinul meu unul dintre scalari ( o femela ) din perechea dominanta a murit. A avut hexamita , si cum nu am locuit unde imi sunt bazinele pe perioada starii de urgenta , boala a progresat neobservata de mine si asta a fost. Cand am vazut am pus pestele in bazin separat si am inceput tratamentul cu multivitamine (JBL ) , si medicament dedicat impotriva hexamine ( tot JBL ) . Pestele avea deja si gauri mici pe opercula . Apoi a murit.
Pestele avea toate simptomele de peste bolnavior : apatie , aripioare stranse , nu manca , era retras , fecale deschise la culoare si leziuni la nivelul capului.
SI acum intrebarea : mai am 3 scalari , o pereche si un mascul solo . Exista riscul sa fie si ei infectati ? Am citit ca multi pesti pot sa poarte hexamita fara sa fie bolnavi simtomatici , si viata cu hexamita sa se desfasoare perfect normal exact ca si cum nu ar avea infectia. Va intreb : Merita sa risc un tratament preventiv ? ( ceilalti pesti au SIMPTOME 0 ! )
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

De fapt gaurile nu sunt provocate de hexamita, am vazut un filmulet unde un veterinar asiatic a prelevat probe de la cativa oscari literalmente ciuruiti de gauri, analizate in laborator -nici urma de bacteria hexamita, doar niste bacterii oportuniste ce profitau de rani, cauzele sunt mai multe :carente, apa, hrana, hormoni-din cate am discutat cu cineva fac doar adultii gauri=toate astea duc la scaderea imunitatii pestilor
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ocean wrote:De fapt gaurile nu sunt provocate de hexamita, am vazut un filmulet unde un veterinar asiatic a prelevat probe de la cativa oscari literalmente ciuruiti de gauri, analizate in laborator -nici urma de bacteria hexamita, doar niste bacterii oportuniste ce profitau de rani, cauzele sunt mai multe :carente, apa, hrana, hormoni-din cate am discutat cu cineva fac doar adultii gauri=toate astea duc la scaderea imunitatii pestilor


Stiam ca aceste gauri sunt un efect secundar al Hexamita nu unul direct. In mod normal , e cum spui tu , daca sunt efect secundar , atunci pot aparea si din alte cauze. Dar ce crezi ? Exista sanse ca pestele sa nu fi fost bolnav de hexamita ? Ai citit simtomele ce le-am descris ? Ce parere ai ?
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

bazinul inainte de tuns
[Thumb - 6.jpg]

Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Frumos, salbatic asa.
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Gabi C wrote:Frumos, salbatic asa.


Multumesc de apreciere
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com