[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu black piranha  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Deci pentru început sa va prezint caracteristicile acvariului meu
Vreau sa cump?r filtru extern Eheim professionel 3e 600T
Acvariu 400 litri
Filtrul vreau sa îl încarc cu Matrix. Acum am o mica problema. În filtrul mare sa pun ?i bure?i sau sa achizi?ionez ?i un filtru intern pentru filtrare mecanica. La plante ma gândesc sa fie plantat mediu cu mul?i enchidorusi. Ma gândeam la decor sa folosesc r?d?cini(vreau sa le cump?r). Acvariul vreau sa fie de tip black water. Ce conditioner as putea folosi ca aspectul sa fie cât mai natural?
În acvariu vreau sa cresc un black piranha. Aici este problema: unde g?sesc black piranha. Am cautat pe mai multe site-uri dar nic?ieri în România nu am g?sit. Am g?sit ceva în America dar nu prea ?tiu cum sa dau comanda. Dac? ?tie/vinde cineva sa lase un mesaj la acest topic. As vrea sa ?tiu dac? filtrul e bun pentru acvariu.
Va mul?umesc
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Filtrul este ok, ar trebui sa iti afaca fata cu brio.
Pentru black water, ai variante de-a gata, cum ar fi asta, si nu e singura varianta.
Mai poti sa iti faci tu home-made, iei Frunze de catappa sau de stejar si faci ceai din ele. Ceaiul respectiv il adaugi la fiecare schimb, cat crezi tu ca e nevoie.
Frunze de catappa gasesti pe ebay si in cantitati mai mari, iar pretul e neglijabil fata de ceea ce gasesti in pet-shop-uri la noi.
Frunze catappa
Aici cred ca gasesti pestii pe care ii cauti, da un mail si vezi ce iti zic.
https://www.aquariumglaser.de/en/contact/
Nu stiu in ce conditi livreaza, eu am luat anul trecut niste Pelvicachromis taeniatus de la ei, dar am luat la gramada prin altcineva si nu m-am ocupat eu.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/04/2020 14:59:17


Cryptic Cherries - West-Africa river
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Lemon nu prea ma descurc cu site-ul. Ai putea sa îmi spui cât costa ni?te pui de black piranha (serassalumlus rhombeus) de maxim 10 cm? Te rog
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Am trimis un mesaj, asteptam sa vad ce raspund oamenii.

Cryptic Cherries - West-Africa river
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Mersi
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu stui daca cu pirhania v-or rezista plantele chiar daca este un carnivor..dar in legatura cu plantele trebuie sa ai grija... echinodorus este o planta fara mari pretentii dar este o plannta cu crestere lenta, ar trebui sa ai si ceva plante cu crestere rapida. pentru asta ai nevoie in jur de 0,7W/ litru..acest calcul nu este valabil pentru sistemele LED
Plantele cu crestere rapida, ajuta la consumul mai rapid a nutrientilor si in acest mod este o mica preventie impotriva algelor. Cu plante cu dezvoltare lenta, algele au mai multe sanse sa se dezvolte

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Adrian îmi po?i recomanda ceva plante u?or de crescut ?i cu cre?tere rapida? Filtrul ti se pare bun pentru volumul acvariului
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu nu as merge doar pe un filtru de capacitatea eheim-ului pe care l-ai descris mai ales ca pirhania sunt pesti mancaciosi si cacaciosi si asta face ca emisiile de amoniac sa fie considerabile..Eu am , la un bazin de 450l 2 x sun sun 403b... sunt filtre destinate bazinelor pana la 700l... deci am 2 la bazin de 450L si de ce? bazinul este cu carasi, aproape la limita max a bazinului.. si la fel , carasii sunt cunoscuti ca mancaciosi si cacaciosi. Cu cat ai emisiile de amoniac mai mari cu atat volumul de filtrare biologica , trebuie sa fie mai mare..Eu nu as merge cu un volum de filtrare sub 10% pentru pirhania
trece locatia.. daca ai bugetul pentru acel filtru, te sfatuiesc sa iti faci un sump...nu te-ar costa atat... si orice filtru ai cumpara,trebuie sa cumperi si mediile bio...
daca nu vrei sa faci sump,cu bugetul pentru eheim, poti cumpara linistit 2 x SUN SUN 304b , iti cumperi si mediile filtrante pentru ele si poate si ceva plante. Eu sunt foarte multumit de SUN SUN. A si filtru intern?

plante easy... valisneria,alternathera,limnophila,cryptocoryne... dar cum ti-am spus...nu stiu daca vor rezista cu genul de pesti

This message was edited 1 time. Last update was at 03/04/2020 23:00:30


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Adrian la filtru ma gândeam la acel eheim. O sa ma interesez de acele sun sun. Nici nu se pune problema ca filtrele sa fie pline de material biologic. O sa îl implu cu Matrix. La plante am avut în trecut Red belly piranha cu specii de enchidorusi ?i au mers bine. La filtru intern ce as putea sa cump?r? Intenul o sa îl umplu cu bure?i
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Si eu ti-as recomanda sa mergi pe un sistem cu 2 filtre. Eu in locul tau as merge cam cu aceeasi bani pe 2 filtre OASE. 1 OASE 600+1 OASE 350, sau 2 OASE 350. Matrix in ambele si in unul din ele as pune 200-300 ml Purigen sau carbon.

In rest iti urez multa BAFTA.
Octavian1331
Junior member
[Avatar]

Joined: 22/07/2019 09:20:45
Messages: 70
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am uitat sa precizez. Eu nu as mai introduce filtru intern. As merge cu un filtru pe spray bar pt oxinerae si cu celalt pe pipa pt flux si curent de apa.
dragosmihai061
Junior member

Joined: 24/03/2020 12:35:17
Messages: 29
Location: Buzau
IP:
Offline

Cred ca pana la urma o sa fac un sump. Ma pute?i ajuta cu dimensiunile?
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

intr.un bazin cu piranha,fara filtrare mecanica este cam...iresponsabil,colmatarea materialului filtrant va fi rapida iar filtrele trebuiesc mai des desfacute. o filtrare mecanica oricat de mica,dupa parerea mea este un "must"

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cred ca e o buna alegere un sump...deschide un topic la DYI si te vor ajuta colegii .. concept, sisteme, materiale...etc

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com