[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
acvariu incep?tor  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
dolog ioan aurel
Unripe member

Joined: 02/04/2020 17:55:19
Messages: 2
IP:
Offline

Am primit urm?torul sistem acvariu abandonat:
- acvariu Juwel 60x30x30 (deci aprox 50-55 l) cu un tub neon de 438 mm, T8 de 15 w JBL Color. Mai e ?i un tub neon de rezerv? Silvania Standard Daylight 54-765. Ambele tuburi sunt cump?rate acum câ?iva ani.
- incalzitor 50w
- un filtru Fluvial 1 plus -f?r? nici un element filtrant (adic? burete în interior) ?i f?r? nici un accesoriu la el la partea de out (sunt pierdute: furtun, difuzor sau ce mai trebuia s? fie pe acolo)

Pentru echiparea acvariului pe?ti ?i plante naturale- (dup? ce am m-am uitat pe forum) m-am gândit la urm?toarele:
1. Fitrare:
- echiparea filtrului Fluvial Plus cu burete ?i accesorii, (nu ?tiu de care);
?i/sau (pare cam mic acest filtru)
- Filtru extern Eheim Classic 150 Filtru Extern Eheim classic 150
- Material filtrant biologic Eheim Pro (nu ?tiu ce cantitate e nevoie ?i la cât timp trebuie schimbat)
- Skimmer de suprafa?? Eheim Micro SKIM 350
- Este necesara si pompa de aer?

2 Iluminare:
Probabil trebuie schimbat neonul de iluminare, deoarece tuburile ce le de?in sunt vechi.
-Ce neon îmi sugera?i? Capacul, echipat cu reflector, permite doar un tub neon T8 de 438 mm
Am vazut pe net:
Osram Lumilux, 6500 K
Neon pentru acvariu, Juwel Day-Lite 15 Watt, 438 mm 6500K
JBL Solar Tropic T8 15 W 438 mm 4000k
Dennerle Trocal Color Plus 5000 K
Neon Optiplant, dar de 45 cm. La dimensiunea aceasta am mai v?zut si alte neoane, dar nu ?tiu dac? se pot monta

Tot de pe forum am in?eles c? temperatura de culoare e recomandat? între 5500 ?i 6500 K.
Men?ionez c? doresc ?i plante în acvariu ?i s? previn formarea algelor.
Acvariul o s? fie montat în partea întunecoas? a înc?perii

- Crede?i c? ar fi necesar s? schimb întreg capacul, pentru a trece la o iluminare mai puternic?? (dou? tuburi sau alt sistem de iluminare)
Am v?zut pe un net ceva de genul:
Lampa pentru acvariu Aqua Zonic T5 2X24W 60 cm neagra


3. Substrat
- Substrat fertilizant pentru plante Dennerle 9in1 (dac? DA, ce cantitate?)
- Peste care s? pun nisip de 1-3 mm (dac? DA, de care ?i ce cantitate? Doresc nisip de culoare mai natural?)

4. Plante
Nu mi-am format vreo idee.
Am vazut c? sunt plante de prim plan, de mijloc ?i de fundal. Nu ?tiu de care ?i câte.

5. Pe?ti
La acest volum de acvariu, am în?eles c? sunt recomanda?i undeva la maxim 10...15 pe?ti de talie mic?
S? zicem:
Guppy: 1 mascul ?i vreo 3-4 femele
Tetra (neon): vreo 4-6
Gourami pitic: 1 mascul ?i vreo 3-4 femele
Zebre: 5-6
Sanitari: 1-2
Sau altceva?

Am mai vazut pe net ?i ?i kituri înfiin?are/intre?inere acvariu.
ceva de genul:
1 Aqua safe

2 Safe start

3 Tetra test

4 Tetra easy balance

5 Tetramin

Sunt utile?

Inten?ionez sa comand produsele f?r? pe?ti, s? amenajez acvariul si s?-l las la ciclat vreo câteva saptamâni (cât sugerati dv) s? apui sa comand pe?tii.

astept feedback de la dv
multumesc
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut si bine ai venit....
sunt putini care citesc inainte sa inceapa... si eu am fost unul din ei....

pentru punctul 1
Decat sa incepi sa cumperi accesorii pentru filtrul ala, mai bine cumperi un filtru nou si cu capacitate mai mare... acel fluval este insuficient pentru bazinul tau si da Eheim classic 150 este foarte bun
ar volumul filtrului e de 1,3 l din cate vad...deci in litru de medii bio si poti pune si ceva burete

pentru orice model este nevoie sa cumperi medii filtrantte bio eheim pro, matrix, sachem, siporax... etc... dar pentru ca filtrele de care ai tu nevoie au un vol destul de mic, e bun minisiporax-ul

skimer -ok pompa de aer nu e necesara pentru bazin doar in cazul unor boli cum sunt grisul unde , pe linga temperatura de 29-30°C este nevoie si de aerare suplimentara.. adica pompa... poti sa o iei ca sa fie in caz de nevoie... speram sa nu fie...

2 da... schimba neoanele... ai nevoie undeva la30 W.. 40W pentru o plantare mai pretentioasa dar nu cred ca ar fii bine sa incrci din prima ceva pretentios
sa te uiti la aceste 3 caracteristici... 6500K,30W sau 2x15W si CRI>90%bineinteles in cotele care ai nevoie sau daca poti modifica capacul... neoanele sa nu depaseasca laturile baznului si ma refer la suportii neoanelor multi colegi lauda T5 sau T8.. dar aici , cu lumina , avem gradinari cu mult mai multa experienta care sa te ajute

cu lamapa aia 2x24W esti aproape de maxim la iluminare si , fara experienta e greu sa stapanesti algele

3 cu substraturile active .. nu am utilizat inca dar colegii lauda Denerle... nu stiu ce zic ei de varianta asta.. asteapta sa raspunda gradinarii nostri
ca substart inert, e bun 2-4mm si multi colegi folosesc quart negru... da bine contrastul.. dar nu e o problema culoarea naturala... exclus substrat inert albastru, verde, rosu... etc
pentru calcul, iti faci volumul de care ai nevoie...L x l x H, H fiind grosimea substratului dupa care transformi in kg.. sunt putine firme care dau substratul in litri

4 pentru plante... de preferat plante easy cu cerinte mai putin pretentioase cum ar fi java mos, valisneria, althernatera,limnophila, anubias,Cryptocoryne , progesteron... etc acestea nu necesita conditii speciale dar , pentru o mai buna crestere a plantelor, e bine sa ai si o instalatie CO2.. nu e obligatoriu dar ajuta foarte mult

5 la pesti, nu erau dar mai este timp pentru asta....si poate in timpul asta ai sa faci ceva schimbari i alegerea pestilor

6 pentru inceput, safe start sau aqua safe , fac acelasi lucru.. despre easy balance nu stiu ce sa spun... nu am folosit .. Tetra Aqua Safe 100 ml.. asta e folositor,

pentru ciclare... perioada ciclarii dureaza aproximativ 3 - 4 saptamani dupa care se populeaza bazinul treptat

This message was edited 4 times. Last update was at 02/04/2020 20:53:44


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
dolog ioan aurel
Unripe member

Joined: 02/04/2020 17:55:19
Messages: 2
IP:
Offline

mul?umesc pentru raspuns

cateva precizari:
Prin anii 90 am avut primul acvariu, de o dimensiune asemanatoare (vreo 50-60 litri). Era din acela, facut in regim propriu, adica sticla taiata ?i lipita cu silicon (cred)
Habar nu aveam de acvaristica. Am luat niste nisip ordinar de construc?ii, am primit niste plante, un filtru primitiv ?i am pus guppy, neoni, scalari, sanitari ?i ce am mai gasit. La un moment dat erau vreo 80 de pe?ti! Acu am aflat ca fiecare peste are nevoie de un minim de volum de apa..
La iluminare am incropit un capac din placaj, pe care am atasat vreo 2 neoane ordinare de la magazin electrice.

Aveam si un termometru iar apa in acvariu o mai incalzeam din cand in cand cu un termoplonjon mic suspendat pe marginea acvariului!!
Nebunie curata..

Dup? scurta vreme m-am trezit cu acvariul invadat de alge ?i de melci! Nicio sansa sa scap de beleaua asta..

Evident c? pe?tii s-au au devenit apatici, imbolnavit ?i au inceput sa moara.
Asta a fost prima mea experient?.

Ca tot sunt blocat in casa, cu beleaua asta de Covid ?i pentru ca m-am procopsit cu acvariul asta vechi, mi-am zis sa fac o tentativa noua intr-ale acvaristicii.

Deci m-am pus pe citit..
Asa mi-am dat seama ca îmi trebuie un filtru ok, ca iluminarea de 1x15W e insuficienta, ca nu se poate pune nisip ordinar în acvariu, ca e necesar de CO2 pentru plante ca...etc

La punctul 1 am priceput.
Skimmer DA,

Pompa de aer: facultativ (adica preventiv, daca e nevoie)
La pompa de aer m-am oprit la Pompa aer acvariu silentioasa Zero Noise cu o iesire (Am voie sa postez ?i link de achizitie unde am vazut?)+un piatra de aer, habar n-am de ce marime, forma etc.

Eheim classic 150 +material filtrant biologic Bio Eheim Pro minim 1000 ml.
Pun doar bilele alea sferice sau pastrez si buretii din canistra? Daca DA, în ce ordine? ?i la ce interval ?i cum cura? materialul filtrant biologic?

Punctul 2
Deci alte neon/neoane
Gasesc un singur neon de 6500K,30W care sa-mi incapa in acvariu? (maxim 55 cm cu tot cu soclu) Nu cred.
Deci 2x15 w la 6500K
Am vazut ca exista si lampi, leduri, dar nu stiu cum sa aleg.

Puncul 3 substrat
quart negru de 2-4 mm
Pot planta plantele doar pe acest substrat inert sau e totusi nevoie si de substrat activ pentru plante?

Punctul 4 plante
Am inteles, o sa ma orientez la ce mi-a?i sugerat

Punctul 5 pesti
sunt deschis la sugestii

Pentru CO2, ce fel de instala?ie sugerati?

multumesc

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com