[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta - Pete negre  XML
Forum Index » Anabantidae
Author Message
bliss21
Unripe member

Joined: 31/03/2020 19:46:23
Messages: 2
IP:
Offline

Salutare!

Precum probabil multi au fost incepatori in privinta acvariilor si pestilor asa am devenit si eu, fiind o surpiza din partea sotiei si a fiului meu care au venit intr-o zi acasa cu un peste betta si un acvariu. Astfel a cazut in atributiile mele sa am grija de el de aproximativ 2 luni.

In ultima saptamana am observat ca au aparut cateva puncte negre pe partea din spate a corpului.

Acvariul este de 10L, plante artificiale si filtru apa CLARO 200. Mancarea utilizata este Discus si la fiecare schimb de apa pe care il fac la o saptamana pun cateva picaturi de "SERA Aquatan Condi?ioner pentru apa". Temperatura apei a fost mereu la 24 grade Celsius.

Toate acestea au fost luate la recomandarea celui de la magazinul respectiv.

Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa schimb ceva in modul de intretinere al acestui peste si daca e nevoie de un tratament pentru petele cele negre.

Am atasat si cateva poze.

Va multumesc si cred ca este un inceput in a ma documenta mai mult in privinta acvariilor si modului de crestere al pestilor.

Petru.

[Thumb - IMG_20200331_204836.jpg]

[Thumb - IMG_20200331_204807.jpg]

[Thumb - IMG_20200331_204901.jpg]

Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut, personal nu imi place deloc aranjamentul, temperatura apei la betta trebuie sa fie undeva pe la 25-27, as seta temperatura la 26. Nu vrei sa investesti putin intr-o ciotata, este in jur de 30 lei, 2-3 plante easy si un substrat negru ca sa ii scoti in evidenta culoarea frumoasa? asa o sa fie un colt al naturii nu un colt artificial. Iti mai recomand un filtru Hang On, sigur gasesti unul la 30-40 lei, ii pui bile ceramice sau inele ceramice in el, scoti carbunele activ din el si asa ti-ai imbunatatiti filtrarea biologica de unde rezulta mai putine probleme, un total cheltuiala cam 100 lei, este o suma mica in acest hobby costisitor, consider eu. Legat de pete, e posibil sa fie in coloritul lui sau plantele alea artificiale sunt ascutite plus acel decor, s-a atins de ele si s-a zgariat. Dar poate cei mai experimentati in beta or sa stie ce sa raspunda.

This message was edited 2 times. Last update was at 01/04/2020 08:35:20


Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
rari
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 08/04/2014 15:17:35
Messages: 379
Location: Cluj
IP:
Offline

+1 pentru trasalica. Sunt si eu complet de acord cu sfaturile sale.

"Sarac e cel ce se simte sarac, caruia îi trebuie neaparat mai mult decat are." -Mihai Eminescu
"Honeste vivere, neminem laedere, suum cuique tribuere"
[MSN]
bliss21
Unripe member

Joined: 31/03/2020 19:46:23
Messages: 2
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi. Este primul peste pe care il am si inca nu cunosc prea multe.

Referitor la petele negre din ce am citit ar putea fi o anumita boala : Cercariae, boala petelor negre, gris negru (diplopstomiasis)

Voi incerca sa ma mai documentez pentru ca vrand nevrand incepe sa imi placa
Gege
Senior member

Joined: 10/12/2014 18:25:21
Messages: 563
Location: Constanta
IP:
Offline

Incearca sa combati cauza nu sa o tratezi pt mai repede sau tarziu poate sa apara iar, asta ca un alt sfat.

Niciodata nu e indeajuns in acvaristica
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/48013.page
 
Forum Index » Anabantidae
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com