[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Femele guppy gestante?  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Buna ziua, am primit astazi 2 femele guppy si un mascul. M-am tot uitat la poze, am citit pe forum, dar nu imi dau seama daca sunt gestante sau foar plinute.
[Thumb - 20200331_180527.jpg]

[Thumb - 20200331_180502.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 31/03/2020 17:20:22

Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Buna,
Da, sunt gestante.
Sfatul meu, care am tinut guppy o buna perioada, este sa nu iti bati capul cu puii, oricum vei ajunge in situatia in care se vor inmulti atat de mult si de repede incat vei trebui sa dai din ei pentru ca iti vor suprapopula acvariul.
Lasa-i sa fete in acvariu, o femela face si 20 de pui, unii vor supravietui.
In fiecare luna, femelele vor naste.
Apoi, dupa 3 luni, si puii devin maturi sexual.
Ca sa vezi de ce nu trebuie sa te stresezi cu ei.
Bucura-te de ei cum arata, inoata...

Cryptic Cherries - West-Africa river
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Lemon wrote:Buna,
Da, sunt gestante.
Sfatul meu, care am tinut guppy o buna perioada, este sa nu iti bati capul cu puii, oricum vei ajunge in situatia in care se vor inmulti atat de mult si de repede incat vei trebui sa dai din ei pentru ca iti vor suprapopula acvariul.
Lasa-i sa fete in acvariu, o femela face si 20 de pui, unii vor supravietui.
In fiecare luna, femelele vor naste.
Apoi, dupa 3 luni, si puii devin maturi sexual.
Ca sa vezi de ce nu trebuie sa te stresezi cu ei.
Bucura-te de ei cum arata, inoata...




Mul?umesc pentru raspuns.
Daca ii fata in acvariu, nu ii mananca pe toti? As vrea sa separ cativa, daca ii prind... mai am un acvariu de 10l gol in care as putea sa-i pun.
onut
Member

Joined: 20/08/2013 16:28:01
Messages: 246
Location: bucuresti.apusului
IP:
Offline

Buna ! Sa nu iti faci probleme cu pestisorii pe care o sa ii ai, intr-un final tot acolo vor ajunge.... la depozitul de guppy( noi stim ) ,singura sansa al celoralti acvaristi este sa nu locuiesti in sect 2,4,5 si 6 altfel va urma o criza de guppy la nivel local !
[Yahoo!]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

alina.ioana wrote:Daca ii fata in acvariu, nu ii mananca pe toti? As vrea sa separ cativa, daca ii prind... mai am un acvariu de 10l gol in care as putea sa-i pun.


Cu siguranta vor scapa dintre ei, vor ramane cei mai isteti (pe cat posibil de isteti pot fi niste pesti).

Cryptic Cherries - West-Africa river
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

onut wrote:Buna ! Sa nu iti faci probleme cu pestisorii pe care o sa ii ai, intr-un final tot acolo vor ajunge.... la depozitul de guppy( noi stim ) ,singura sansa al celoralti acvaristi este sa nu locuiesti in sect 2,4,5 si 6 altfel va urma o criza de guppy la nivel local !



Multumesc pentru raspuns.
Nu ma intereseaza asa tare sa pastrez familii intregi de guppy, doar am un pusti de 5 ani caruia i-ar placea sa vada puiutii cum cresc
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com