[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Olandezu mic  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

A venit vremea sa va arat ce am mai mesterit . Este vorba de un olandez mic fara pretentii. Si ca o premiera sa zic asa, pentru mine , pentru realizarea acestui setup nu am cumparat nici o planta tot ce am avut nevoie era in casa in alte setupuri (aici am fost un pic mandru de mine ).

Logistica :

Acvariu Aquael 60x30x30
Lumina Odysea 2 x 24 W (momentan merge doar 1 tub ) tub Dennerle Trocal 3000 K
Filtrare Eheim eXperience 150 ( 2406 ) umplut cu Sera Siporax
Co2 butelie de 2 kg , cu priza tempomat si difuzor Tropica 3 in 1

Substrat : Dennerle Deponit Mix si Dennerle Cristal Quartz Black

Animale : melci substrat , meci comunitari , creveti amano , creveti sakura red , ceva hibrizi intre sakura red si yelow , 1 otto , 3 neoni ( stiu ca sunt putini si nu le place , cand voi avea posibilitatea voi creste efectivul macar la 7-8 )

Plante : cryptocorine brown , MC, cabomba , staurogyne repens , Ludvigia macranda spec , Bacopa , rotala indica
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

ceva poze cu bazinul , bazinul este intr-o faza mai avansata , nu I-am dat drumul azi sau ieri , dar I-l prezint pas cu pas .

[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

si una cu apa
[Thumb - 3.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi place tare ... multa culoare .. sunt tare curios cum o sa arate mai incolo...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

adrian09 wrote:imi place tare ... multa culoare .. sunt tare curios cum o sa arate mai incolo...


Multumesc de aprecieri.
Am uitat sa va spun ce zemuri pun in el.
Dennerle : Carbo booster max , NPK Booster , Scapers Green
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

scuze de intrebare.. nu le am cu hardscapeurile... la olandeze, nu se pun pietre sau lemne?.... parca ar prinde bine cateva pe acolo...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline



Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

adrian09 wrote:scuze de intrebare.. nu le am cu hardscapeurile... la olandeze, nu se pun pietre sau lemne?.... parca ar prinde bine cateva pe acolo...


Ai nimerit-o , nu se pun ! Din cat am vazut eu poate 1 din 100 de olandeze folosesc astfel de repere , si e greu sa isi gaseasca locul in peisaj fara sa il afecteze.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

abia astept sa vad salbaticia

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

MihaiF wrote:Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?


In primul rind ... frumos proiect. Am si eu unul la fel dar ... m-a deturnat Aquaminiatura.

Despre Physa ... daca te legi de ei, te dezmostenesc! Or fi ei multi dar sunt frumosi si utili!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Silviu Man wrote:
MihaiF wrote:Salut , sunt dator cu niste poze , stiu , dar pana una alta , o intrebare. Am foarte multi physa marmorata ( f multi ) si ma deranjeaza. Mancare dau putina , da tare sunt multi ... . Melci asasini nu mai vreau. Asa ca am auzit ca un peste botia m-ar putea ajuta. Sunt mai multe specii de botia , toate sunt bune impotriva melcilor ?


In primul rind ... frumos proiect. Am si eu unul la fel dar ... m-a deturnat Aquaminiatura.

Despre Physa ... daca te legi de ei, te dezmostenesc! Or fi ei multi dar sunt frumosi si utili!


Merci de aprecieri . Ei si eu care voiam sa aduc o botia sa ii tabaceasca nitel .
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

asa e acum
[Thumb - 4.jpg]

cosmin_ruz
Member

Joined: 05/10/2012 23:44:45
Messages: 201
Location: Braila
IP:
Offline

Gazonul a evoluat frumos!
MihaiF
Senior member

Joined: 15/02/2017 14:50:05
Messages: 863
Location: Baia Mare
IP:
Offline

dupa 6 luni in care nu am mai activat pe forum , spre deloc acum e vremea sa fac bilantul )). E si ziua schimbului de apa .
Asa arata olandezul mic dupa 6 luni. Intre timp mai mai imbogatit cu un bazin .

[Thumb - 10.jpg]

 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com