[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Salutare, Sunt încep?tor ?i ma lovesc de o problema grav? cred eu.

Am un acvariu de 54litri cu filtru, înc?lzitor, câteva ornamente ?i doi peste (unul sanitar).

Dup? ce l-am amenajat, am culcat acvariul 4 zile apoi am adus cei 2 pesti ieri. Ast?zi diminea?a când m-am trezit am g?sit apa destul de tulbure iar un peste sta doar într-un col? de acvariu. ?ti?i ce ar putea fi?

Precizez ca aseara am f?cut gre?eal? sa adaug câteva fire de gazon aduse din curte ?i pe filtru era o chestii alb? lipita

Mai jos am pus o poza


?i a?a arat? înainte
[Thumb - A8E20809-AD03-4DE5-8BAD-6362F3E1019B.jpeg]

[Thumb - 363CF157-3277-4491-9670-0AF397E7B6ED.jpeg]

This message was edited 2 times. Last update was at 22/03/2020 10:18:30

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca in text ai pomenit despre ciclare inseamna ca stii sau ai auzit de ea. Numai ca cifra nu corespunde. Nu e 4, e 24! Minim!

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acvariul nu este ciclat, apa tulbure indica faptul ca ciclarea acum incepe. (perioada de ciclare este de 3-4 sapt. - dar depinde de multi factori, minim 3 sapt in orice scenariu).

Avand in vedere ca ai doi pesti, solutia este urmatoarea:

Trei saptamani, schimba cate 20-30% la doua zile
. Spre sfarsit poti sa mai maresti intervalul, 3 zile si apoi 4 zile. (daca ai niste apa pregatita schimba astazi 30% si maine inca 30%).

In doua schimburi partiale de apa (4 zile) zic ca nu o sa mai ai apa tulbure (in mod optimist in 2 zile). Dar nu te opresti cu schimburile de apa, o tii asa 3 saptamani.[u]

Apa se lasa, minim 12 ore, de preferat 1 zi, in sticla fara dop, apoi este ok sa o introduci in bazin.

Spor,

This message was edited 1 time. Last update was at 22/03/2020 13:23:51


MSI Reef
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Am 2 litri de apa l?sat? in sticla de ieri diminea?a f?r? dop, doar ca am ad?ugat in ea 4 pic?turi de acquatan la recomandare vânz?torului din pet-shop. O pot pune a?a?
Am preg?tit apa pentru ca ?tiam ca trebuie sa schimb o parte din ea.

Înc? o întrebare, acele fire de gazon puse in acvariu mai aveau ceva p?mânt pe r?d?cini, sa le scot sau pot r?mâne?

Multumesc tuturor!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti trebuie 15L, poti sa pui acum in sticle, pui solutia de la magazin si schimbi mai pe seara, macar sa stea cateva ore.

Cu plantele nu prea ma pricep dar sigur vine cineva cu un raspuns.

Succes,

MSI Reef
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Revin cu un update.
Ieri dup? ce am schimbat cam 15litri de apa ?i am scos gazonul la recomand?rile cuiva, la câteva ore pe?tii au început sa înoate iar ?i ast?zi apa este pu?in mai limpede.
Singura chestie este ca ast?zi m-am trezit cu acvariul plin de o chestia alb? (seam?n? cu pânza), in special pe plante. Am în?eles ca ar fi colonii de bacterii, ave?i idee cam in cât timp dispare?

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

DragusPetru wrote:Revin cu un update.
Ieri dup? ce am schimbat cam 15litri de apa ?i am scos gazonul la recomand?rile cuiva, la câteva ore pe?tii au început sa înoate iar ?i ast?zi apa este pu?in mai limpede.
Singura chestie este ca ast?zi m-am trezit cu acvariul plin de o chestia alb? (seam?n? cu pânza), in special pe plante. Am în?eles ca ar fi colonii de bacterii, ave?i idee cam in cât timp dispare?



Fara suparare. Nu citesti sau nu citesti cu atentie. Asadar, inca o data, citeste ce a scris MSI mai sus. Ca sa raspund la intrebare, da, sunt colonii de bacterii. Succes!

This message was edited 1 time. Last update was at 23/03/2020 15:16:24


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page

Citeste aici. Te va scuti de mult timp pierdut pina ti se raspunde la intrebari.

This message was edited 2 times. Last update was at 23/03/2020 15:24:40


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

Recapitulare... cum au spus colegii inainte

schimburi de apa mai dese cu apa lasata la declorinat cateva ore daca ai solutie,daca nu ai splutie,minim 12h
schimburi de apa la max 2 zile si ar fi bine sa aspiri substratul macar odata pe saptamana

Ciclarea dureaza 3 - 4 saptamani in conditiile in care ai filtrare dar.....la tine asta este o problema. Filtrul tau este doar pentru filtrare mecanica si chimica.Are doar burete si carbune activ.
Trebuie sa iti achiitionezi un filtru pentru care sa fie dedicat macar pentru un bazin de 100 litri De preferat este un filtru exterior cascada sau filtru canistra.

un bazin cu o filtrare deficitara (insuficienta), va avea nevoie de mult mai mult timp pentru finalizarea ciclarii sau nu va fii ciclat niciodata

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Ma gândesc ca am f?cut o gre?eal? enorma ca m-am gr?bit ?i as vrea sa fac lucrurile bine. Cred ca voi dona cei doi pe?ti?ori sau ii voi duce la pet-shop. As vrea sa iau un filtru extern bun, o lampa (momentan iluminez cu o improviza?ie) ?i sa refac substratul pentru ca momentan am doar pietri?. Deci practic as vrea sa îl refac complet inclusiv ciclare. Ast?zi am observat ca geamul acvariului este murdar pe interior ?i defapt apa este foarte limpede. Am curat cu un burete de Buc?t?rie nou dar nu s-a cur??at de tot.

Îmi pute?i recomanda un filtru extern pana in 500lei? Am v?zut ceva la hornbach https://www.hornbach.ro/shop/Filtru-exterior-acvariu-JBL-CristalProfi-e702-greenline/6387048/produs.html dar nu ?tiu cât de bun este
MariusTMC
Junior member

Joined: 22/03/2020 21:16:02
Messages: 8
IP:
Offline

Eu sunt la al 2-lea model din gama JBL CristalProfi si nu imi pare rau. Am ales acest tip de filtru la recomandarea cuiva.
Mergi cu incredere pe JBL CristalProfi, sunt foarte silentioase si ai spatiu destul pentru a baga material filtrant biologic.
Sa iei glicerina de la farmacie si de fiecare data cand umbli la filtru sa aplici pe garnituri, in felul asta nu vei avea probleme mult timp cu el.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

JBL e902 e OK.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Jbl e902 este silen?ios? Prostia ce o am eu acum vibreaz? destul de r?u ?i pe lâng? faptul ca ar putea fi un stres pentru Pe?ti (când îl opresc sunt mai activi), este ?i destul de deranjant noaptea. A?a ca dac? tot iau ceva mai scump sa fie m?car silen?ios
DraghiciC
Junior member

Joined: 27/09/2018 22:12:56
Messages: 47
Location: Bucuresti, Sector 4
IP:
Offline

Salut si bine ai venit in lumea acvaristicii!

1. Link-ul pe care l-ai trimis tu este pentru un e702, nu e902 cum se intelege din mesajele ulterioare ale colegilor. Este bun e702, ba chiar as spune supradimensionat pentru un acvariu cu doar 45 de litri reali. Dar acvaristii sunt precum femeile: "cu cat mai mare, cu atat mai bine". Existau si variante mai ieftine, dar asta chiar e un filtru bun pe care il poti folosi ulterior si la un acvariu de 80-100 de litri.

2. Motivul pentru care am decis sa iti scriu acest mesaj este ca in prima poza am vazut cum ai pus incalzitorul. ABSOLUT GRESIT. Nu are voie sa fie in exteriorul apei partea superioara. Risti sa se arda rezistenta (filamentul) si, mai ales, sa fierbi pestii. Oricum iti trebuie un termometru pentru a verifica temperatura apei.

3. Nu mai adauga niciodata "gazon din curte" sau lucruri experimentale in acvariu fara sa intrebi.

This message was edited 4 times. Last update was at 24/03/2020 20:30:51

Pandy
Member

Joined: 19/02/2018 10:25:22
Messages: 154
Location: Bucuresti
IP:
Offline

DraghiciC wrote:

2. Motivul pentru care am decis sa iti scriu acest mesaj este ca in prima poza am vazut cum ai pus incalzitorul. ABSOLUT GRESIT. Nu are voie sa fie in exteriorul apei partea superioara. Risti sa se arda rezistenta (filamentul) si, mai ales, sa fierbi pestii. Oricum iti trebuie un termometru pentru a verifica temperatura apei.


Ai partial dreptate. Nu este complet gresit. Toate incalzitoarele de tipul acela au un minimum water level. De obicei partea de plastic de deasupra poate sta in exterior, limita minimului fiind pe sticla, imediat sub plastic.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

la incalzitoare se maecheaza pe sticla limita minima si max unde este cazul.... la incalzitoarele care sunt concepute sa functioneze sub apa, normal ca nu au limita maxima

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
DraghiciC
Junior member

Joined: 27/09/2018 22:12:56
Messages: 47
Location: Bucuresti, Sector 4
IP:
Offline

Poate ne spune initiatorul postarii unde e limita minima a apei pe acel incalzitor. E clar ca in poza nu se vede. Nu se vede nici vreun termometru ca sa poata spune ce temperatura are apa. Stiti cu totii ca temperatura setata pe incalzitor nu e cea reala a apei. De asemenea, eu cred ca acel capat sta in exterior pentru ca incalzitorul este prea lung pentru inaltimea acvariului, nu pentru ca ar fi verificat cineva nivelul minim de apa suportat de acel model. Mai bine verifica decat sa regrete ulterior.

This message was edited 2 times. Last update was at 25/03/2020 18:49:16

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

DraghiciC wrote:Poate ne spune initiatorul postarii unde e limita minima a apei pe acel incalzitor. E clar ca in poza nu se vede. Nu se vede nici vreun termometru ca sa poata spune ce temperatura are apa. Stiti cu totii ca temperatura setata pe incalzitor nu e cea reala a apei. De asemenea, eu cred ca acel capat sta in exterior pentru ca incalzitorul este prea lung pentru inaltimea acvariului, nu pentru ca ar fi verificat cineva nivelul minim de apa suportat de acel model. Mai bine verifica decat sa regrete ulterior.


Se vede. Sta bine. Asta e ultima lui problema. Legat de reglarea acelui tip de incalzitor, iti spun eu cum : 2 grade in plus fata de temperatura pe care vrei sa o ai in apa.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
DragusPetru
Junior member

Joined: 22/03/2020 10:10:17
Messages: 26
IP:
Offline

Limita minima la înc?lzitor este exact sub plasticul negru unde începe sticla, scrie cu alb. Termometru nu am luat, credeam ca este destul de exact înc?lzitorul ?i îmi tine temperatura constant la 26

Ma lovesc de o alta problema, coloniile de bacterii s-au înmul?it ?i mai mult, chiar dac? am schimbat apa cum mi-au spus colegii mai sus iar pe sticla acvariului s-a depus ceva murd?rie. O pot curat??
Apa înc? este destul de tulbure dar b?nuiesc ca e vina filtrului, ast?zi mi-am comandat un jbl cristal profi e702 pentru ca l-am g?sit la reducere (400lei) iar in Animax este 600.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2020 11:41:25

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

DragusPetru wrote:Limita minima la înc?lzitor este exact sub plasticul negru unde începe sticla, scrie cu alb. Termometru nu am luat, credeam ca este destul de exact înc?lzitorul ?i îmi tine temperatura constant la 26


Bun. Daca verifici vei constara ca ai 24 grade in apa, daca in camera nu e mai mult. Posibil putin mai sus ca apa isi mai ia ceva si de la filtru.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/03/2020 11:43:30


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com