[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa tulbure, pietre verzi... alge?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

Buna seara, de cateva zile am in acvariu un fel de mazga, pe pietre, pe geam, pe plante (de plastic).
Am schimbat zilele astea din apa, cam 30%, de vreo 2 ori in ultimele 5 zile...dar tot asa este. Am luat astazi Algol de la JBL, dar nu stiu daca sa pun in el. Are si un miros de balta.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

de cand ai bazinul, cand ai bagat prima oara apa in el, cand ai pus pestii daca ai pesti....
ce filtru ai si ce ai un el?
ar fi bine sa renunti la decorurile din plastic, sunt frumoase doar pentru ochul privitorului in rest, aduc doar probleme,pot rani pestii pentru ca sunt dure si ascutite,pastreaza multa mizerieun jurul lor si in ele

ar ajuta mai mult si niste poze

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:de cand ai bazinul, cand ai bagat prima oara apa in el, cand ai pus pestii daca ai pesti....
ce filtru ai si ce ai un el?
ar fi bine sa renunti la decorurile din plastic, sunt frumoase doar pentru ochul privitorului in rest, aduc doar probleme,pot rani pestii pentru ca sunt dure si ascutite,pastreaza multa mizerieun jurul lor si in ele

ar ajuta mai mult si niste poze




Scuze, am un acvariu de 54 de l, de la Aquael, l-am luat complet de la maxipet, cu tot cu filtru, pompa si incalzitor. Am pietris mare jos, si 2 plante artificiale. L-am lasat la ciclat 2 s?pt?mâni inainte sa bag pestii, pestii i-am luat pe 22 februarie si pana acum a fost totul ok. Am 9 neoni, 6 zebre si 3 sanitari.
Poze nu pot pune, am incercat.
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
adrian09 wrote:de cand ai bazinul, cand ai bagat prima oara apa in el, cand ai pus pestii daca ai pesti....
ce filtru ai si ce ai un el?
ar fi bine sa renunti la decorurile din plastic, sunt frumoase doar pentru ochul privitorului in rest, aduc doar probleme,pot rani pestii pentru ca sunt dure si ascutite,pastreaza multa mizerieun jurul lor si in ele

ar ajuta mai mult si niste poze




Scuze, am un acvariu de 54 de l, de la Aquael, l-am luat complet de la maxipet, cu tot cu filtru, pompa si incalzitor. Am pietris mare jos, si 2 plante artificiale. L-am lasat la ciclat 2 s?pt?mâni inainte sa bag pestii, pestii i-am luat pe 22 februarie si pana acum a fost totul ok. Am 9 neoni, 6 zebre si 3 sanitari.
Poze nu pot pune, am incercat.
[Thumb - 20200315_000529.jpg]

alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

alina.ioana wrote:
alina.ioana wrote:
adrian09 wrote:de cand ai bazinul, cand ai bagat prima oara apa in el, cand ai pus pestii daca ai pesti....
ce filtru ai si ce ai un el?
ar fi bine sa renunti la decorurile din plastic, sunt frumoase doar pentru ochul privitorului in rest, aduc doar probleme,pot rani pestii pentru ca sunt dure si ascutite,pastreaza multa mizerieun jurul lor si in ele

ar ajuta mai mult si niste poze




Scuze, am un acvariu de 54 de l, de la Aquael, l-am luat complet de la maxipet, cu tot cu filtru, pompa si incalzitor. Am pietris mare jos, si 2 plante artificiale. L-am lasat la ciclat 2 s?pt?mâni inainte sa bag pestii, pestii i-am luat pe 22 februarie si pana acum a fost totul ok. Am 9 neoni, 6 zebre si 3 sanitari.
[Thumb - 20200315_000717.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu se vede prea bine in fotografiim dar daca este o mazga alba si care se ia usor, in general sunt bacterii in tranzit.. adica nefixate, Bacteriile se fixeaza pe orice suprafata dura din bazin dar in special in filtru... apropo. filtrul acela este insuficient... ar trebui sa achizitionezi unul mai mare... macar pentru bazin de 100 litri.in care sa pui si medi de filtrare biologice si ar fi bine sa inlocuiesti carbunele activ cu medii bio

daca sunt alge maro, acestea apar in general in bazinele noi si incep sa se dezvolte unde gasesc surse de silicati..in general pe pietre si pe geamuri

Daca este vorba de alge verzi fine, ca un praf care se depune pe geam,aceste alge,sunt niste spori care isi parcurg ciclul de viata si apoi mor. Dupa aceasta perioada se va forma pe geam o pelicula maroniu verzui care este destul de usor de indepartat prin razuire, Acestea sunt favorizate ,de regula, de excesul de nitrati si excesul de lumina de spectru albastru

cum am mai spus.. ar fi bine sa inlocuiesti plantele artificiale cu ceva natural... pietre mai mari,lemne... etc
daca vrei plante, ar trebui sa schimbi si pietrisul cu unul mai fin adica cu un pietris cu o granulatie intre 2 si 3 mm

This message was edited 1 time. Last update was at 15/03/2020 21:15:23


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
alina.ioana
Junior member

Joined: 14/03/2020 22:24:54
Messages: 48
IP:
Offline

adrian09 wrote:nu se vede prea bine in fotografiim dar daca este o mazga alba si care se ia usor, in general sunt bacterii in tranzit.. adica nefixate, Bacteriile se fixeaza pe orice suprafata dura din bazin dar in special in filtru... apropo. filtrul acela este insuficient... ar trebui sa achizitionezi unul mai mare... macar pentru bazin de 100 litri.in care sa pui si medi de filtrare biologice si ar fi bine sa inlocuiesti carbunele activ cu medii bio

daca sunt alge maro, acestea apar in general in bazinele noi si incep sa se dezvolte unde gasesc surse de silicati..in general pe pietre si pe geamuri

Daca este vorba de alge verzi fine, ca un praf care se depune pe geam,aceste alge,sunt niste spori care isi parcurg ciclul de viata si apoi mor. Dupa aceasta perioada se va forma pe geam o pelicula maroniu verzui care este destul de usor de indepartat prin razuire, Acestea sunt favorizate ,de regula, de excesul de nitrati si excesul de lumina de spectru albastru




Multumesc pentru raspuns. Arata ca niste fire (panza de p?ianjen) verzi, subtiri... de pe geam am reusit sa le sterg cu o carpa, dar pe jos pe pietre mai e inca un fel de mazga. Plus mirosul pe care il are apa ( acvariul are capac, nu deranjeaza, dar as vrea sa stiu ca sunt bine pestii)

Ar ajuta JBL Algol, o concentratie mai mica decat cea recomandata?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com