[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal Aquaforest  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

Salutare all! Dupa amar de vreme mai incerc un setup:

Acvariu: 60 x 35 x 40 - cel lipit de mine la care am folosit sticla de 8mm (Am presimtit ca strumfii mei o sa-i testeze rezistenta dand cu palma in el sau izbindu-se - si bine facui ca am folosit sticla de 8mm)

Lampa AquaLED 23W/74cm

Filtrare; Aquael FZN-3 umplut cu piatra ponce

Subtrat: Aqua Forest Lava Soil Black 10kg (Indicatiile zic ca solul e inbogatit cu microelemente asa ca fertilizarea in masa apei trebuie efectuata cu prudenta ~ 6 luni)

Plante: DIn geul easy: Microsorum, anubias nana & nana petite, Ludwigia Repens, Cryptocorine, Micranthemum micranthemoides, Sagitaria subulata, Limnophillia Sessiflora, Bacopa Monieri, Salivinia Natans si Lintita (plante plutitoare)

Fauna: 6 Neoni, 5 ember tetra, 1 crevete red sakura (urmeaza sa ii mai iau colegi de acvariu), 2 creveti Atyopsis moluccensis

Alge: Colectie ~ completa: gsa, hair algae, bba, fuzzy alggae, cyano (am ucis-o cu eritromicina)

Momentan am ceva intrebari:

1. Lampa are mai bine de 2000 lumeni. Ar fi necesar sistem CO2?
2. La sisteme CO2 - ma gandeam la un sistem cu reductor cu 1 singur manometru legat la o butelie reincarcabila in genul SodaStream. As tine nivelul de CO2 destul de redus asa ca ar trebui sa tina ceva (butelia avand 425g CO2)...avand in vedere ca am in Iasi centru unde pot da la schimb butelia goala si lua una incarcata la pretul de 55 lei ar fi ok un astfel de sistem pentru inceput? Nu imi permit sa iau/ tin pe langa acvariu o butelie mai mare...sa zicem ca strumfii mei is indeajuns de curiosi sa imi saboteze sistemul riscand viata vietatilor din acvariu. Mersi

Voi reveni cu poze...ce am acum pe telefon e destul de neinteligibil:
image

This message was edited 4 times. Last update was at 11/03/2020 16:34:29


Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Salutare!
Eu zic ca musai ai nevoie de co2 . Poti sa incerci cu o bomba cu drojdie asa de inceput? Eu am folosit ani de zile cu succes metoda asta.
Hermit
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/02/2015 22:11:05
Messages: 301
Location: iasi
IP:
Offline

M-am gandit la asta...dar as fi ales metoda cu bicarbonat si sare de lamaie - am capacele pentru sistem...ma am nevoie de manometru si un robinet cu reglaj fin ca sa pot pune pe picioaere sistemul...furtun co2, valva antiretur si difuzor 3 in 1 - le am deja pregatite

Knowledge is a deadly friend when no one sets the rules
[Email] [Yahoo!]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Frunzele afectate de BBA tundele. Prin tundere incurajezi planta sa dezvolte noi frunze.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com