[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme ciclide africane  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
teodorescu443@yahoo.com
Unripe member

Joined: 09/03/2020 19:42:59
Messages: 1
IP:
Offline

Buna ziua. Recent mi-am creat un acvariu cu ciclide africane si dupa o luna au inceput sa le putrezeasca inotatoarele si le-am facut tratament de la TETRA (albastru de metilen) si conform prospectului, dupa 5 zile am schimbat 30% din apa. Problema este ca dupa inca o saptamana au inceput sa imi moara intr-un ritm alert (cam 5-6 pe zi), aparent sunt sanatosi si voiosi, dupa care incep sa inoate cu capul in jos, apoi se dau peste cap si in maxim 5 minute mor, motiv pentru care am testat apa pentru NO2 si NO3 care au crescut extraordinar de mult. Am schimbat 40% din volumul apei la fiecare 3 zile, am adaugat bacterii pentru filtru extern, am adaugat vitamine, bacterii de la JBL(denitrol), am adaugat si NO3 minus de la TETRA dar degeaba. Nu reusesc deloc sa scad NO2 si NO3 iar pestii continua sa moara. De la o populatie de 45 de ciclide mai am 12. In acvariu mai am si 2 Glow Fish, 4 Ancitrus si 4 Coridoras si acestia nu au nimic sunt bine mersi. Intrebarea mea este ce sa fac? De ce mor in continuare si ce as putea sa fac pt a-i salva pe restu.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com