[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Alge...de ce?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
Printzu
Junior member

Joined: 16/11/2004 13:51:32
Messages: 49
Location: Bucuresti-Tineretului
IP:
Offline

Va salut...Am si eu o problema cu algele si va cer un sfat. Detalii tehnice:
acvariu 70x45x50
substrat sera flordepot+jbl AquaBasis si pietris pe deasupra
plante echinodorusi (ozelot, 2xosiris,elodeea, valisernia, o tufa de Hygrophila polysperma, o tufa de Rotala rotundifolia)
lumina:8 neoane de 18W (tld 830 si fluora) , iluminare cam 10 ore/zi cu program (prize programabile), toate neoanele stau aprinse cam 4 ore/zi, in rest combinatii.
Am si o 'jucarie' CO2 (Cel de la Tetra-care daca tot am pomenit nu e cine stie ce).
Acvariu a stat cam 2 sapt gol dupa care am bagat 2 ancistrusi mai maricei, si acu o sapt am bagat si 4 mici (sa se certe cu algele). Algele au aparut acu vreo 2 sapt si arata ca in poze

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=444

Filtru am Fluval 4 plus , apa o schimb la 1 sapt cam 30% (nu folosesc decat sera Aqutan ca si chimicale) iar testele de apa (am jbl Easy Test 5in1) sunt toate unde zice pe poza ca e ok. So...care e problema?Si eventual solutia. Va multumesc si sarbatori fericite

In nostre silvae multe bestii sunt.
[Yahoo!]
Gabriel
<'))))<
[Avatar]

Joined: 23/11/2001 02:00:00
Messages: 2030
Location: Constanta
IP:
Offline

Este o alga neagra. Ai lumina foarte multa si nu injectezi CO2 suficient. Fara sa fie cava personal sa stii ca CO2--ul ala de la Tetra sucks.
Solutiile sunt doua:-
- nu mai injectezi deloc CO2 si reduci lumina (jumatate din numarul de tuburi);
- injectezi co2 mult si imbunatatesti circulatia apei prin acvariu astfel incat sa nu ai zone unde apa imbogatita cu co2 nu ajunge;
Daca aplici cea de-a doua solutie va trebui sa si fertilizezi (mcaro si micro) pentru ca altfel iti vor apare alte alge.
Cumva algei asteia nu ii place mult CO2 in apa si va dispare in timp.
Desigur eliminarea manuala este indicata.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Gabriel wrote:CO2--ul ala de la Tetra sucks
Nu ma pot abtine sa nu intaresc si io afirmatia . Pina si primitiva sticla cu drojdie e mai eficienta .

Iti sugerez sa favorizezi Rotala rotundifolia, sa ai cit mai multa, ta ajuta impotriva algelor.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com