[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Am inceput si eu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dupa vreo 3 saptamani de studiat forumul si de facut planuri, m-am apucat si eu sa-mi incropesc un acvariu.
Am reusit sa-mi conving aproape toti prietenii ca un acvariu de ~30l este perfect, si ca-l voi lipi singur. Asta pana azi, cand m-am dus in Obor sa ma uit care e oferta de acvarii, si m-am intors cu un acvariu de peste 60l ( )deja lipit. Am decis sa merg pe mana unuia care a lipit mai multe acvarii si se pricepe. Dimensiunile acvariului sunt(aproximativ): 60x30x40.
Tot din Obor am mai cumparat:
-filtru Resun, cu burete si carbune, debit: 900l
-incalzitor cu termostat, 75W
-termometru
-o folie de plastic pentru decor
-cateva plante
-un melc galben(as prefera sa nu-mi puneti intrebari despre melc, daca se poate)


Ce am facut mai departe:
-am pus doua galeti cu apa rece pe balcon, sa iasa clorul din apa
-am spalat putin acvariul cu apa rece, fara detergent
-am spalat nisipul (am luat niste nisip fin din Cerna, saptamana trecuta) pana m-am saturat....apoi am pus ceva clor in el....apoi l-am spalat iar de vreo 3-4 ori, ca sa iasa clorul....apoi am pus apa fiarta peste el, si l-am lasat intr-un lighean, ca sa iasa restul de clor(daca a mai ramas ceva).
-am scos melcul din pungutza si l-am pus intr-un borcan, cu apa in care l-am primit

Ce vreau sa fac in continuare:
-sa pun nisipul in acvariu (il mai las vreo 2-3 ore, sa mai iasa clor din apa in care este)
-sa pun apa in acvariu
-sa montez filtrul si incalzitorul
-sa plantez plantele
-sa dau drumul la melc prin acvariu
-peste vreo saptamana, sa incep sa fac rost de pesti. inca nu m-am hotarat de care, dar tind spre o specie cat mai rezistenta(ma gandeam la guparezi, de exemplu).

Deocamdata, iluminarea acvariului va fi realizata cu un bec economic de 20W. cat de curand voi incerca sa-mi fac un capac, in care sa montez doua becuri de 20W, sau un neon.

Daca am facut ceva gresit sau aveti vreun sfat, va astept cu comentarii
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

o corectie : filtrul nu este de 900l/h, ci de 300l/h (este modelul SP-900L)
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Clateste bine bine bine de tot nisipul ala. nu ar fi trebuit sa apelezi la clor. Ajungea sa fie foarte bine spalat

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Daca ai de gand sa tii si pesti in acvariul ala ai nevoie de pietris cu granulatia de 2-3 mm nu de nisip pentru ca altfel nu vei putea sa aspiri substratul.Nu trebuie sa bagi clor ca sa speli pietrisul e de ajuns sa-l speli bine sub jet de apa calda pana nu se mai murdareste apa.Apoi il pui in acvariu pana se fac cam 5 cm ca sa poti sa tii plante k lumea.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

eu ma gandeam sa pun un strat de nisip si deasupra un strat de pietris
partea buna e ca nu m-am grabit si inca n-am bagat nimic in acvariu
de unde pot face rost de pietris? am vazut pe la petshop-uri, dar era 4 lei o punga, si cred ca mie-mi trebuie vreo 5 ca sa pot tinde spre cei 5 cm de care spui tu...si mi se pare cam scump
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Poti sa iei de la constructii cu 30k un sac dar va fi greu de dus si va trebui ales sau mai poti sa cauti pietris mai mic dar nush unde gasesti oricum tot la magazine de constructii.Nu te ajuta cu nimic nisipul , chiar sufoca palntele, cel mai bun e pietrisul.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Gata, am gasit si pietris. IN parcul de joaca pentru copii din fata blocului. Aia mici or sa ma injure, dar viata e o jungla, si e bine ca ei sa invete asta cat mai devreme .
L-am spalat, si azi o sa-l pun in acvariu si apoi o sa pun apa, plantele si melcul.
PS: pe plantele pe care le-am luat am vazut si un soi de racusor...o sa le spal bine inainte de a le pune in acvariu, dar ce fac de acum incolo? de unde gasesc si eu plante fara surprize?
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

pai ideea este,de oriunde iei ceva nou, pe care ulterior vrei sa-l introduci in acvariu,nu numai plante,sa le tii cateva zile in alt recipient in carantina,sa vezi ce se intimpla
[Yahoo!] [MSN]
soare
Junior member
[Avatar]

Joined: 25/05/2005 14:20:34
Messages: 65
Location: bucuresti-titan
IP:
Offline

FELICITARI... ai facut f bine ca te`ai documentat intai si dupa aceea ai trecut la treaba. eu am facut tocmai invers...si a iesit cam nasol..cu sfacerea acvariului ...taierea geamurilor la o dimensiune mai mik...si urmeaza relipirea... acum am si eu o intrebare pe acest subiect... becurile acelea economice sunt bune??? credeam ca doar neon merge pus...

iubesc pestii pt ca iubesc viatza...
[Yahoo!]
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai depinde....la acvariile mai mici eu stiam ca sunt recomandate becurile economice (neoanele nu prea ai cum sa le pui).
Magda
Senior member

Joined: 17/03/2004 08:20:12
Messages: 710
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Daca ai de gand sa tii si pesti in acvariul ala ai nevoie de pietris cu granulatia de 2-3 mm nu de nisip pentru ca altfel nu vei putea sa aspiri substratul.

Nu prea e corect ce spui tu aici . Eu am nisip fin in acvariu si pot sa aspir foarte frumos si usor mizeria de pe el, odata cu schimbul de apa pe care il fac cu clasicul furtun. Iar pestii (depinde de ce pesti alegi sa tii) nu sunt incurcati in nici un fel de nisipul respectiv
Era corect daca ne refeream la plante. Si aici da, pot spune ca daca vrei sa ai substratul din nisip fin si sa-ti mearga si plantele, trebuie sa pui turba sub el.
Combinatia de: numai nisip fin cu pietris nu duce la nimic bun. Sufoca radacinele plantelor.
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Magda wrote:
johnny6600 wrote:Daca ai de gand sa tii si pesti in acvariul ala ai nevoie de pietris cu granulatia de 2-3 mm nu de nisip pentru ca altfel nu vei putea sa aspiri substratul.

Nu prea e corect ce spui tu aici . Eu am nisip fin in acvariu si pot sa aspir foarte frumos si usor mizeria de pe el, odata cu schimbul de apa pe care il fac cu clasicul furtun. Iar pestii (depinde de ce pesti alegi sa tii) nu sunt incurcati in nici un fel de nisipul respectiv
Era corect daca ne refeream la plante. Si aici da, pot spune ca daca vrei sa ai substratul din nisip fin si sa-ti mearga si plantele, trebuie sa pui turba sub el.
Combinatia de: numai nisip fin cu pietris nu duce la nimic bun. Sufoca radacinele plantelor.

Nu stiu cum aspiri tu mizeria de pe fund fara sa iei nisipul pentru ca la mine uneori vine pe furtun si pietris.Oricum poate ca merge , nu am incercat niciodata deci nu stiu.Nu m-am referit ca nu e bun nisipul pentru pesti vroiam sa spun ca daca va tine pesti in acvariu va trebui aspirat substratul si-i va fi greu.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Nu stiu cum aspiri tu mizeria de pe fund fara sa iei nisipul pentru ca la mine uneori vine pe furtun si pietris.Oricum poate ca merge , nu am incercat niciodata deci nu stiu


daca e asa, de ce dai sfaturi?

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Araldq wrote:Clateste bine bine bine de tot nisipul ala. nu ar fi trebuit sa apelezi la clor. Ajungea sa fie foarte bine spalat

Pai am vazut ca vrea sa puna plante si m-am gandit ca tu nu l-ai lamurit destul :stramba:

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

johnny6600 wrote:Nu stiu cum aspiri tu mizeria de pe fund fara sa iei nisipul pentru ca la mine uneori vine pe furtun si pietris.Oricum poate ca merge , nu am incercat niciodata deci nu stiu.Nu m-am referit ca nu e bun nisipul pentru pesti vroiam sa spun ca daca va tine pesti in acvariu va trebui aspirat substratul si-i va fi greu.

Daca tu nu ai folosit niciodata nisip, de unde stii ca nu bun? :o Vrei sa bagi oamenii la cheltuieli suplimentare? Eu am numai nisip in acvariu si, pe linga ca se curata usor, mai am si pesti. :sic:

@Smiley: ce fel de folie de plastic? sper ca nu ceva cu corali sau pesti marini...Cit despre faza cu dezinfectatul nisipului cu clor, asta nu stiu cine ti-a zis, dar nu a fost o idee prea stralucita.
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Folia de plastic nu-i cu corali. E cu o gramada de plante verzi, fara nici un peste. Oricum, dupa ce-mi cresc plantele mai mari, sper sa acopere decorul cat mai bine

Cat despre nisip, am renuntat la el. Am pus pietrisul (nu sunt 5 centimetri, mai degraba 2-3).
Am pus incalzitorul in acvariu, dar dupa vreo 2-3 ore l-am scos, si apa a ramas pe la 24-25 de grade si fara el (s-a incalzit vremea).
Acvariul nu l-am umplut complet, am pus doar vreo 40l in el....il las asa vreo saptamana sa ma asigur ca nu curge pe undeva, si apoi il umplu.
Am pus si plantele...o sa caut pe net sa va spun de care am luat, ca nu le stiu numele.
Filtrul ala pare destul de puternic, asa ca l-am indreptat oblic spre perete din spate al acvariului, sa se mai imprastie jetul de apa. Apropo, cat de mult zgomot ar trebui sa faca filtrul? nu ma refer la clipocitul apei de la bulele de aer, ci la zgomotul motorasului. La mine se aude cam la fel de tare ca si ventilatoarele sursei pc-ului.
Dupa ce s-a incalzit apa, am dat drumul la melc in acvariu, si i-am pus vreo cateva feliutze de castravete pe acolo. Azi dimineazta dadea ture prin acvariu, si una dintre feliutele de castravete era rontaita
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Smiley wrote:Aia mici or sa ma injure, dar viata e o jungla, si e bine ca ei sa invete asta cat mai devreme
Spre binele lor, bineinteles !


Nu te grabii cu pestii. La CO2 te-ai gindit?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Smiley
Junior member

Joined: 18/05/2005 18:58:52
Messages: 28
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai pestii nu as vrea sa-i iau mai devreme de duminica viitoare.
cat despre co2...am citit o gramada de articole si opinii pe aici, dar nu m-am gandit daca sa-mi fac si eu o "bomba" d'asta sau nu....
mai degraba as cauta ceva fertilizant pt plante.....
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Smiley wrote:pai pestii nu as vrea sa-i iau mai devreme de duminica viitoare.

Mai bine asculta-l pe MA si nu te grabii cu pestisorii. Lasa acvariul la ciclat cel putin 3 saptamini.
Heydrich
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/01/2005 16:43:36
Messages: 16
Location: Tm
IP:
Offline

cu ce pesti intentionezi sa il populezi ????

L4ser fr4te ...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com