[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Help - incepator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Lore_b
Unripe member

Joined: 19/02/2020 19:06:34
Messages: 1
IP:
Offline

Buna seara,

Sunt incepatoare si culmea ca am si dat de probleme.Acum 3 luni am primit un acvariu de 10 l, nu a fost ciclat in mod uzual, ci cu Aqua start si a fost instalat un betta in el.Are filtru de apa si incalzitor...din pacate betta a murit la 2 saptamani si apoi am cumparat 2 moly si 2 xifo.Le schimb apa cate 10-15%zilnic sau la 2 zile, cu apa de la robinet dar statuta 15-16 ore.Le-am luat mancare specifica.Totul a fost bine cu ei ba mai mult unul a facut si puiuti pe care i-a si mancat intr-o zi.
Acum 2 zile am luat un sanitar si cateva plante plutitoare si le-am introdus in acvariu.Totodata am facut si o prostie sa spal filtru la robinet, atuncj cand am schimbat si apa...De 2 zile pestisorii mei, mai putin sanitarul acre e destul de activ, stau toti grupati sub filtru intr-un colt si abia daca mai ies la mancare.Inoata dar din cand in cand si se retrag tot acolo...Ce s-a putut intalmpa? Clar am gresit cu ceva si ei au patit ceva...

This message was edited 2 times. Last update was at 19/02/2020 19:20:51

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Totodata am facut si o prostie sa spal filtru la robinet, atuncj cand am schimbat si apa..


Pai aici este problema. Bacteriile benefice din filtru au fost eliminate si momentan acvariul nu este ciclat.

Solutia, schimburi mari de apa zilnic.

O alta problema, marimea acvariului .. 10L este putin pt pestii tai, pentru un betta este ok.

Cel mai bine, un upgrade, ceva spre 60L sa ai mai mult loc de manevra. Nu te costa prea mult si te vei putea bucura de hobby mai mult, poti sa faci ceva estetic cu plante usoare si cativa pesti mici.

MSI Reef
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

+ ca un acvariu mai mare,este mai usor de intretinut: nu se murdareste apa asa repede,e mai usor de "gresit"cu el

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Eu am 60l si tin decat un betta cu un melc. Am zis initial sa iau neoni dar am zis ca un betta e destul. E in largul lui.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com