[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mos Craciun  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

In urma unei discutii cu mos Craciun, acesta a zis ca ii aduce fetitei mele de 5 ani un acvariu.

Dupa ceva parcurgeri de text, prin 10 Decembrie 2019 am luat:
- Bazin de ~ 60L (60x30x38 cu capac LED 7W)
- Pad de bazin
- Substrat piatra alba 5-8mm si din pacate substrat multicolor (asta o sa fie donat lu` tanti soacra pentru litiera pisicilor, saptamana viitoare cand golesc complet acvariul).
- Filtru intern EVO - 520L/h
- Pompa de aer Tetra APS - 50 (silentioasa daca sta pe un burete).
- Un chici de busola cu un capac batant prin care iesea aerul secvential (am scos-o dupa cateva zile ca arata nasol si nu am gasit castel in consonanta cromatica cu busola).
- Plante: Microsorum pteropus ~25cm pot 6-7 frunze deja prinse pe lemn, Dennerle (nu stiu care soi ca sunt doua diferite) ceva gen 15 cm si vreo 5-6 frunze fiecare.
- Bacterii, Biotopol, FeroTabs, doua lemne si ceva granule (hrana) ca sa incep ciclarea.

Am facut ciclarea ~15 zile, am adus un Beta, doi Ancistrusi de 4-5cm si un Cory de 3cm.
Dupa ceteva zile am luat si 6 Gourami. (3 de ~4cm si trei de 2-2,5cm)
Pe la mijlocul lui Ianuarie am inchis efectivul cu inca 10 neoni.
Am mai luat un bazin de ~15L unde a fost mutat Beta ca devenise prea teritorial pe coltul unde isi facea veacu`.
Aici am luat direct apa si substrat din bazinul mare si am mai adaugat doar un filtru si bacterii + o buturuga plantata cu puii care se facusera deja la pteropus.

Accidente:
1: Unul dintre Gourami a ramas blocat noaptea intre carcasa filtrului si sticla in primele zile de cand au fost adusi. (a murit inecat? )
2: Acum vreo 3 saptamani, urmatorul accident: femela de Ancistrus de 5-6cm (deja) am gasit-o decedata cu burta in sus pe fundul acvariului pe la amiaza, desi dimineata era functionala.
Banuiesc ca a fost un exces de hrana. De vreo cateva zile copilu' incepuse sa dea mancare si a apucat sa dea de cateva ori fara sa stiu cat.
Femela nu avea pete, semne ori bloat. Pur si simplu asa normala cum era, o crapat.
Masculul de 8cm nu a avut nimic. Deasemeni un puiut albinos de 2cm care venise de cateva zile din acceasi sursa, nu a avut nimic. Ramane la rubrica mister.
Momentan, doar astea doua accidente.

Intre timp am renuntat la filtrele cu motor si am trecut pe filtre biomecanice (buretele in care se baga aerul din pompa) pentru ca este mai lent flowul si vad cand sunt murdare.
Teste de apa, (alea de la JBL cu telefonul) schimburi la 8-10 zile cu 25% au fost facute periodic, temperaturi 25-26C.
Daca tot a murit femela, Am mers la pravalia de pesti sa iau doi ancistrusi mici (personal imi place specia) si ce dracu` vad eu acolo..... una bucata Green Spotted Puffer de 3cm.
Normal, a venit cu mine acasa + cei doi ancistrusi de 2-3cm pentru care am intrat pe usa + doua pachete de larve tantari congelate.
Beta (spre bucuria lui) a ajuns inapoi in tancul de 60L si am bagat in tancul mic pe monstru si cei doi ancistrusi ca deja aveam alge.
Ma pun temeinic pe documentare despre monstru (a se citi: green spotted puffer) si ma duc iar la pravalia de pesti.
De data asta am venit cu un bazin de 80L, un capac identic cu cel care il am pe bazinul de 60L, (ambele au fundul de 60x30) doi cory de 2cm + doi ancistrusi galbeni de 3cm si ceva buruieni.
Am pus bazinul la ciclat cu vreo 20L din tancul de 60 si restul completare cu apa normala pana pe la 40L, biotopol, bacterii, filtru nou, fertilizant de plante + Beta, cei doi Cory si toti Ancistrusii mici (5 bucati).
Acum planul este sa mut tot poporul in bazinul de 80 (cand sunt sigur ca este terminata ciclarea) si sa spal bazinul de 60 ca sa ii fac garsoniera la Monstru. (firesc ca as baga cei doi Cory mici si 3-4 pui de Ancistrus, plus o reimpartire a buruienilor.
Bazinul de 15l o sa il fac crescatorie de melci. (sa aiba monstrul hrana vie)
Cam asta este aventura in doua luni.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Si ceva foto.
[Thumb - 1.jpg]

[Thumb - 2.jpg]

[Thumb - 3.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2020 19:56:03


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Interesant proiectul tau.

Referitor la puffer, este un peste cu cerinte mai specifice. Desi se vand ca pesti de apa dulce, pentru a avea succes pe termen lung cu ei este recomandat sa faci tranzitia catre apa salmastra.

Avem colegi de ii tin in bazinele marine, la salinitate mare. Eu personal nu am avut dar imi sunt foarte simpatici. Colegii de au pufferi sigur pot sa iti ofere mai multe sfaturi.

Poti face un bazin cu plante, pesti comunitari mici si melci, un altul cu pufferul si in cel mic, betta.

Mult succes,


MSI Reef
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2081
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Foarte buna ideea cu Beta la bazinul de 15L. (inapoi)
Eventual mai iau un bazin de 30-40L pentru melci si ceva vegetatie potrivita pentru ca nu stiu daca produc suficienti melci in bazinul mic. (ma pun pe citit)
Monstru` cred ca poate sta cateva luni cu Ancistrusi in bazinul de 60L pana va fi necesar sa ridic salinitatea si va ramane singur.
Foarte probabil ca va trebui sa locuiasca in ceva mai mare pe viitor. (poate 150l) O sa aflu ce si cum.
Mai trebuie rezolvat, ce plante sunt potrivite, decor, ascunzatori....

Multumesc de sugestie si astept pareri/variante.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com