[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ajutor sfaturi filtrare si UPS  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
remy2007
Junior member

Joined: 08/06/2010 13:32:42
Messages: 7
IP:
Offline

Va salut dragi acvaristi,

Dupa o lunga perioada(10 ani) vreau sa revin la acest frumos hobby si am nevoie de sfaturile voastre.
Imi doresc un acvariu de 450l (atat imi permite spatiul) si singurul care imi place ar fi Juwel Rio 450. Nu vreau plante, doar pietre si cateva ciclide americane.

1. FILTRARE - ca sa nu dau degeaba banii pe filtrul intern inclus in pachet, ma gandesc sa il pastrez si sa adaug un filtru extern cat mai bun si un prefiltru.
Intrebarea mea este ce marca si model imi recomandati(bugetul nu este o problema). Ma intereseaza fiabilitatea in timp in principal.

P. S. Mediile de filtrare din ambele filtre le voi completa/schimba fata de originale.

2. UPS - ce tip imi recomandati ca sa tina cat mai mult in cazul unei pene de curent? Am vazut ca exiata cele pentru centrale cu baterii auto sau gel.
P. S. In concedii voi conecta doar filtrele la el ca sa tina cat mai mult.

Multumesc, astept sfaturile voastre!
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ca filtru exterior, din punctul meu de vedere , eheim e superior multor fabricanti
pentru ciclide, tinand cont ca intra multe si, daca vrei sa faci perechi, trebuie sa il suprapopulezi putin , pana se aleg perechile,, eu te sfatiuiesc sa mergi pe un volum de filtrare generos..; ca la carasi...
Pentru 450l mai rentabil este un sump. dac a nu esti dispus sa faci un sump, atuci , eu as merge pe 2 x"EHEIM 2078 électronique Professionel 3e - 1850 L/h aquarium jusqu'à 700L"...la banii astia iti faci un sump super si cred ca ramai si cu ceva pentru decoruri

Daca esti din Bucuresti, sunt colegii nostri,de pe forum care sunt experti in sumpuri

ar fi bine sa iti treci locatia la ID

This message was edited 1 time. Last update was at 17/02/2020 13:27:49


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
mihai florescu
Member

Joined: 28/01/2018 13:35:57
Messages: 110
Location: Rosiori de Vede
IP:
Offline

Recdomandarea mea este Eheim 2260, simplu si eficient, volum pentru material 18 si 2400 l/h.
remy2007
Junior member

Joined: 08/06/2010 13:32:42
Messages: 7
IP:
Offline

Multumesc pentru raspunsuri, am cautat editarea profilului ca sa adaug locatie si fotografie dar nu am gasit(sunt pe telefon). Poate pe laptop voi gasi editarea.
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Legat de UPS.

Fiind "pe domeniu" imi permit sa prezint cateva aspecte pe care trebuie sa le consideri.

Orice UPS ieftin, genereaza o tensiune cu sinusoida deformata. Aceasta va avea ca efect, o functionare improprie a oricarui motor alimentat la tensiune alternativa.
Adica: debit mai mic, zgomote ale motoarelor, posibil supraincalziri a bobinelor si implicit defectarea motoarelor prematura.
Pentru comparatie, verifica preturile pentru UPS 600VA generic si APC Smart 600VA. (diferentele de pret sunt mari... dar asta este diferenta intre "Chinezaria obosita" si un UPS real)
Referitor la ce putere ai nevoie, se calculeaza simplu:
Consumul cumulat al pompelor si eventual iluminat, va rezulta un numar de wati. (acestia sunt wati/ora)
Sa presupunem ca aduni 25 wati... daca vrei sa mearga 12 ore, 12x25=300 rezulta ca ai nevoie de o rezerva de energie de 300 wati.
atentie! valoarea VA nu este numarul de wati, este o putere aparenta.
Pentru alte nelamuriri, mai pot scrie.

Succes.

Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
remy2007
Junior member

Joined: 08/06/2010 13:32:42
Messages: 7
IP:
Offline

Am inteles, problema mea este ca nu fac diferenta intre ups - uri.
Ce ups imi recomanzi la un buget de 1000 de lei?

Multumesc!
EverSad
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 17/02/2020 06:41:26
Messages: 2082
Location: Cernavoda
IP:
Offline

Cam asta din ce vad ca se gaseste repede (500 - 600 lei).
UPS APC BV800I 800VA, 450W

This message was edited 1 time. Last update was at 18/02/2020 19:03:19


Decat flamand si sarac, mai bine satul si bogat.
Optiune din: Luca 6, (20-26) cred ca....
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Ups ul ala de la APC o sa tina 2 filtre cam jumatate de ora, am eu acasa pe fratele lui mai mic si stiu ce zic

Nici un ups din asta de computer nu e bun - nici nu tine bateria, nici nu scoate sinusoida pura

Iti trebuie un ups pt centrale termice

De ex astea au pe emag review-uri bune

https://emag.page.link/ziMJHGjsraRLJz9L9

Si vezi ca vin fara baterie, deci tb sa iei de ex un acumulator auto

Dezavantajul la acest ups este ca ocupa loc si face zgomot cand incarca, de asta nu am luat eu de exemplu

Nu prea merita sa pui filtrele pe ups, ca invertorul consuma mult - e mai eficient sa pui o pompa de valuri de 12v direct pe baterie 12v



remy2007
Junior member

Joined: 08/06/2010 13:32:42
Messages: 7
IP:
Offline

Multumesc Humbert, la fel ma gandeam si eu.
Dar faza cu pompa de valuri nu o stiam. La ce ajuta daca se ia curentul o zi? Nu mai mor bacteriile din acvariu si filtre?
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Ca fapt divers, de ani de zile folosesc o mizerie din asta - APC Back-UPS ES, 700VA
Am tinut cu succes pompa de valuri si pompa de recirculare (nu ma pricep eu la sinusuri si hemoroizi si androizi din astia).
Pentru ca pompele erau mari, ups-ul tinea 30-40 minute. Oricum, daca o pana de curent dureaza in general 1-2 ore, si 30 de minute extra ajuta.
Daca pana dureaza 1-2 zile, nu mai e cazul sa-ti bati capul cu ups sau altceva.

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

remy2007 wrote:Multumesc Humbert, la fel ma gandeam si eu.
Dar faza cu pompa de valuri nu o stiam. La ce ajuta daca se ia curentul o zi? Nu mai mor bacteriile din acvariu si filtre?


Cea ma grava problema cand se ia curentul este lipsa de oxigenare. De aia mor pestii cand nu e curent - se sufoca.

Pe locul 2 este deciclarea (mor bacteriile) dar asta nu e o problema urgenta si nici grava (cel putin la apa dulce), asta se rezolva cu schimb de apa, cu aditie de bacterii, hrana putina etc

Pompa de valuri pastreaza oxigenarea, deci rezolva problema principala. De aia poate fi un compromis bun.

Oricum, pt mine backup de jumate de ora sau o ora e aproape inutil, eu vreau backup minim 6-12 ore iar asta e cel mai simplu si mai eficient de facut cu o baterie si pompa de valuri, ambele pe 12V.

This message was edited 4 times. Last update was at 19/02/2020 12:25:30




remy2007
Junior member

Joined: 08/06/2010 13:32:42
Messages: 7
IP:
Offline

Super tare, este exact solutia care ma interesa!

Multumesc mult Humbert!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com