[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Molly rimelat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

Molly rimelat

Salut.nu stiu ce se petrece cu un din molly.se compota ciudat.
La inceput era apatic.nu mai inota,statea mai mult pe fundul acvariului.
l-am separat sa nu-i imbolnaveasca si pe ceilalti.este in celalat acvariu de 1 saptamana.nu i-am dat nic un fel de tratament pt ca nu stiu ce are.am pus doar albastru de metil si am schimbat apa la 2 zile,i-am dat mai putina mancare.

am, observat doar ca are ceva la ochi,parca ar fi rimelat.este lafel de apatic,poate o idee mai vioi.vad ca rezista…daca era sa moara cred ca o face pana acum.
Deci:
-"ce are domnul pestele asta?planta nu-i mai place, gura tot ii tace"
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

giostana wrote:...am, observat doar ca are ceva la ochi,parca ar fi rimelat...

He-he, haioasa descriere, dar un pic inexacta. De la sotioara mea stiu ca rimelul se foloseste la gene, ceea ce banuiesc ca nu e cazul la pestele tau (doar daca ai vreun exemplar de exceptie ). Daca te referi la pleoape, acolo se da cu creionul dermatograf. :p

Daca ochiul e exoftalmic, atunci pestisorul tau are hidropizie. Ceea ce e de rau.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cat de mare este acvariul in care l-ai separat? Ce temperatura ai in el? Aerarea si filtrarea merg non stop?
[Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

alina_g wrote:Cat de mare este acvariul in care l-ai separat? Ce temperatura ai in el? Aerarea si filtrarea merg non stop?


Acvariu de 6 litri,substrat, plante ,temperatura 28 grade, filtru burete,fara piatra de aerare(am fazut ca buretele scoate ceva bule si am considerat ca este suficient)
apa scimbata duminica, miercurea, vinerea, cam 1 litru, nu are alge e ok.
avea ceva la ochi,si am mai vazut ca avea aripioarele roase.
l-am tinut cam 1 sapt fara medicatie,doar albastru de metil la 2 zile cateva picaturi.acum o sapt am citit ceva si am crezut ca are nu stiu ce boala,ce are ca tratament sarea.
am pus sare cam o lingura la cei 6 l.cand am schimbat apa am pus iar o lingura de sare.
acum la o sapt de la "saramura" si la 2 de la izolare vad ca ii este bine,inoata normal,au inceput sa i se refaca inotatoarele acolo unde erau roase....
il mai tin.decat sa ii omoare pe toti...
din descrierea asta ai inteles ceva?nu stiu ce are.....
a...inca ceva.a fatat un gupy 3 pui. si i-am bagat in acvariu de carantina.vad ca s-au imunizat si nu dau semne de oboseala
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

giostana wrote:Acvariu de 6 litri,substrat, plante ,temperatura 28 grade, filtru burete,fara piatra de aerare(am fazut ca buretele scoate ceva bule si am considerat ca este suficient)


De obicei, acvariile de carantina sunt fara substrat. Plantele sunt necesare pentru ascunzis, pentru ca pestii bolnavi devin mai timizi. Temperatura e buna. Dar, cu cat temperatura e mai mare, cu atat cantitatea de oxigen din apa e mai mica. De asta e necesara pompa de aer. Pentru a asigura cantitatea maxima de oxigen din apa proportionala cu temperatura.

giostana wrote:apa schimbata duminica, miercurea, vinerea, cam 1 litru, nu are alge e ok. acum la o sapt de la "saramura" si la 2 de la izolare vad ca ii este bine,inoata normal,au inceput sa i se refaca inotatoarele acolo unde erau roase....


Asta inseamna ca evolutia bolii a fost stopata. Are toate sansele sa se vindece, atat vreme cat mentii constante caracteristicile acvariului de carantina: schimbul de apa, sifonarea substratului, temperatura, aerare, sare- nu exagerat de multa.


giostana wrote: a...inca ceva.a fatat un gupy 3 pui. si i-am bagat in acvariu de carantina.vad ca s-au imunizat si nu dau semne de oboseala


Pai aici ce sa zic ? Banuiesc ca mollyutza ta s-a obisnuit deja cu ei si nu-i mai papa...insa nu pot sa garantez ca asa va fi pana o muti in acvariul ei. Daca ii revine pofta de mancare, se poate sa ramai fara puii de guppy. Nu stiu...
[Yahoo!]
giostana
Member

Joined: 11/05/2005 14:36:29
Messages: 159
Location: Bucuresti/Iancului
IP:
Offline

acum este tot in acvariu de carantina,mananca bine,si-am mai revenit,parca si innotatoarele s-au refacut.
cei 3 pui de gupy sunt inca in viata nu s-u imbolnavit si nu au fost mancati tratamentul cu sare l-am intrerupt(l-am facut o sapt,adica de 3 ori,)
[Email]
alina_g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 16/01/2004 09:55:29
Messages: 1940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com