[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu plantat-pareri/sfaturi  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vlad1211
Junior member

Joined: 23/12/2018 05:51:06
Messages: 9
IP:
Offline

Salut! De un an si ceva detin un acvariu de 120l cu carasi, la care vreau sa renunt. Vreau sa trec la un acvariu plantat, insa nu cunosc prea multe legat de plantele de acvariu (tot citesc aici pe forum, legat de crestere si intretinere). Maine ma duc sa comand un acvariu si oscilez intre dimensiunile urmatoare: 85x35x45, 85x45x45, 90x35x45 (sticla va avea 10mm grosime). Alte dimensiuni nu se incadreaza in locul unde va sta (eu o prefer pe prima). Standul acvariului ori il fac eu, ori poate gasesc ceva..de asta ma ocup dupa ce vine acvariul. Ca filtru am un Eheim classic 2213 (440lph), pe care il voi inlocui in viitor cu un sump cu overflow din pvc. Intrebarile mele sunt legate de co2 si lumina... Plantele vor fi ceva usor de intretinut, cel putin pana invat mai multe despre latura asta a acvaristicii.. Pentru co2 pot folosi un amestec facut in casa, sau mai bine iau o butelie mica? Voi achizitiona numarator de bule si ce mai trebuie. Capacul va fi diy, nu m-am decis inca ce materiale sa folosesc. Am tot citit legat de lumina, si nu stiu ce ar fi mai ok dintre neoane (T5 sau T8) si leduri. Sunt nelamurit legat de temperatura de culoare, daca are vreo relevanta sau e dupa gust. Ce am inteles ca e important ar fi indicele CRI, eficacitatea luminoasa lumen/watt si puterea. Pestii vor fi, probabil, neoni. Ce pareri/sugestii aveti ?
[Email]
Shadows
Unripe member

Joined: 13/06/2011 09:26:16
Messages: 2
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,
Daca este prima dimensiune, atunci mergi pe 85x35x50, ai de ales intre T5 si Led, daca bricolezi cu T5 iesi mai ieftin, intra pe site la Juwel, poate te inspira, poti folosi T5 de la ei la lungime de 742mm tubul, unul Day si unul Natur.
La plantate intervin multe, filtrul este mic, depinde si ce pesti, ....
Vlad1211
Junior member

Joined: 23/12/2018 05:51:06
Messages: 9
IP:
Offline

Stiu ca filtrul este mic, ori iau altul mai mare dupa ce fac acvariul si standul, ori fac sump. Pestii vor fi, in principiu, neoni.
[Email]
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Eu as merge pe cea mai lata varianta posibila.
Este mult mai ok sa aiba profunzime.

Cryptic Cherries - West-Africa river
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com