[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sfat conectare skimmer extern la iaz  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
cristiancdan
Unripe member

Joined: 19/01/2020 19:18:52
Messages: 1
IP:
Offline

Salut. Am un bazin de cca 1500l in care am cativa carasi. Am un skimmer de suprafata si un sorb de podea intr-un colt, ambele trag apa cu o pompa CTP8000 de 8000l/h, apa pe care acum o trec printr-un filtru sub presiune Sunsun CPF 500 si apoi o vars inapoi prin 3 aductiuni aflate la mica inaltime fata de apa (cca 10 cm). Suplimentar am un aerator Hailea V10 (10l aer/min). Pt iarna am copca, aeratorul si incalzitor de titan 300W ca sa nu inghete apa.
Ce vreau sa fac: am luat un skimmer extern Osaga Turbo Cleaner TC3 si nu stiu deocamdata unde sa il introduc pe circuit ca sa si pastrez presiunea.
Apoi, mai vreau sa pun o pompa pe fund (nu e adanc, are doar 40cm de apa, lungime 3.3m si latime 1.3m) si cu un tub de aer pe evacuare sa fac un jet care ca aereze mult mai bine apa dar si sa o circule. La partea asta cred ca ma descurc, as vrea doar pareri daca e o idee buna sa stea pestii tot timpul in curent de apa/aer.

Ma ajutati cu sfaturi vizavi de cele 2 mici modificari?
Multumesc in avans si de abia astept parerea voastra.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2020 19:34:30

 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com