[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melc asasin  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
iMatei
Junior member

Joined: 18/01/2020 12:42:44
Messages: 24
IP:
Offline

Buna ziua, am cumparat acum o saptamâna 3 melci asasini pentru a ma ajuta cu,curatenia melcilor uzuali care se înmultesc rapid in acvariu, stiam ca nu manânca pesti dar astazi am vazut asta
Cum este posibil asa ceva? Sunt destui melci de substrat deci au ce mânca
[Thumb - Screenshot_20200118-125116_Gallery.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2020 12:51:38

KATANA
Junior member
[Avatar]

Joined: 28/08/2013 17:34:46
Messages: 41
Location: TIMISOARA
IP:
Offline

Sigur sanitarul era mort deja. Melcii asasini nu vaneaza pesti. Dar se infrupta si dintr-un cadavru daca gasesc.

0730 697 654
[Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In mod sigur a murit din alta cauza. Nici un animal nu va refuza o masa gratuita plina de proteine pentru care nu e nevoie sa alerge, sa o prinda, sa o imobilizeze, ...

Chiar si cei declarati ierbivori - ancistrusi ca exemplu - vor face acelasi lucru.

Pe de alta parte e un lucru bun. Daca nu observi la timp ca ai un peste mort va fi consumat de celelalte animale inainte sa apuce sa se descompuna si eventual sa decicleze. Dar nu e nici ceva bun. Daca nu era batrin exista o cauza pt. care a murit si ar trebui sa o cauti. Poate era bolnav si a fost atacat de ceilalti fara sa poata fugi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

confirm. Nu numai ca pestele era deja pe substrat nemiscat,cat si faptul ca iti curata acvariul daca esti plecat ceva vreme si ai mortalitate in acvariu. cei de substrat fac acelasi lucru,de aceea eu recomand melcii chiar si suprapopulati fiind

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com