[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu discusi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare tuturor,

Vreau sa va prezint acvariul meu, pregatit de 10 zile pentru discusi.

Este un acvariu Juwell Rio de 240 litri dotat cu:

Filtru intern - Juwell 700 l/ora
Filtru extern - Sun Sun 1400 l/ora cu 3 medii de filtrare: Siporax, Lava vulcanica si Bioballs
Incalzitor - Juwell 200 w
Iluminat - 2 neoane led 2 x 29 w (am inteles ca sunt destul de puternice pt discusi)
Skimmer Leecom - de fapt este o mica pompa care traga apa si o arunca pe sus din nou in acvariu, ajutand si la oxigenarea apei
Pompa de aer cu piatra
Substrat: nisip fin de maxim 0.5-0.7 cm
Plante easy

Discusii ii cumpar din Onesti peste 7 zile.

Testele arata:
ph 7 - 7.5
kh - 7
gh - 7.6
no2 - 0
no3 - 2

Acvariul a fost curatat acum 10 zile de la 0.

Am adaugat bacterii Easy Life de 2 ori in 10 zile si daca nu ma insel, acvariul incepe sa se cicleze.

Orice critica este binevenita!
[Thumb - IMG_0770-min.jpg]

[Thumb - IMG_0771-min.jpg]

[Thumb - IMG_0769-min.jpg]

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

imi plac cum sunt facute bazinele de la juwell dar nu cred ca acest bazin e bun pentru discusi, 55cm total, pui substrat si ramai cu 50cm..la discusi, din cate am citit, ai nevoie de minim h=60cm de la substrat deci un bazin cam de 65cm inaltime
la fel, la discusi, daca nu ma insel, pana in 6 luni , nu se pune substrat
Discusii au nevoie de multa mentenanta, o apa cat mai curata si stabila... cu schimburi mai dese de apa deci si filtrare buna...
SUN SUN la 1400l/h cred ca e un SUN SUN 302... si cred ca nu e suficient pezntru discusi

This message was edited 1 time. Last update was at 12/01/2020 14:34:12


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Foarte fain posterul din spate, eu as fi scos filtrul intern-iti ia mult din spatiu, debitul la cel exterior e suficient nu stiu ce volum de material filtrant are-asta conteaza cu cat mai mult cu atat mai bine, daca lasi nisipul asa subtire cum ai spus merge dar il vei aspira de fiecare data(sau cat mai des) il clatesti si il pui la loc, skimmerul e ok, daca pui returul de la extern sa bata deasupra nivelului apei adica sa o valureasca cat mai mult nu mai ai nevoie de pompa de aer, valurirea si miscarea pe verticala de la skimmer sunt mai eficiente si suficiente. Granulatia e ok, discusii cat de mari ii iei?
PS La intervalul asta de timp acvariul nu va fi ciclat(indiferent ce iti arata testele) cand vor incepe sa se kk discusii se va da peste cap asa ca va trebui neaparat sa faci schimburile zilnice de minim 50% asa vei face ciclarea din mers, treaba functioneaza asa am facut si eu fortat de imprejurari

This message was edited 2 times. Last update was at 12/01/2020 16:23:39

[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:imi plac cum sunt facute bazinele de la juwell dar nu cred ca acest bazin e bun pentru discusi, 55cm total, pui substrat si ramai cu 50cm..la discusi, din cate am citit, ai nevoie de minim h=60cm de la substrat deci un bazin cam de 65cm inaltime
la fel, la discusi, daca nu ma insel, pana in 6 luni , nu se pune substrat
Discusii au nevoie de multa mentenanta, o apa cat mai curata si stabila... cu schimburi mai dese de apa deci si filtrare buna...
SUN SUN la 1400l/h cred ca e un SUN SUN 302... si cred ca nu e suficient pezntru discusi


Nu te contrazic legat de inaltime, cel mai probabil o sa il cumpar in vara pe cel de 450 litri. Dar nisipul este de 0.5 cm si nu de 5 cm tocmai ca inaltimea nu este mare.
Filtru extern este Sun Sun 703...si ajutat de cel interior sper sa isi faca treaba la 240 litri.
Si, discusi care o sa ii cumpar o sa aiba minim 12-14 cm, de aceea am pus un mic substrat.

This message was edited 2 times. Last update was at 12/01/2020 21:40:32

Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Foarte fain posterul din spate, eu as fi scos filtrul intern-iti ia mult din spatiu, debitul la cel exterior e suficient nu stiu ce volum de material filtrant are-asta conteaza cu cat mai mult cu atat mai bine, daca lasi nisipul asa subtire cum ai spus merge dar il vei aspira de fiecare data(sau cat mai des) il clatesti si il pui la loc, skimmerul e ok, daca pui returul de la extern sa bata deasupra nivelului apei adica sa o valureasca cat mai mult nu mai ai nevoie de pompa de aer, valurirea si miscarea pe verticala de la skimmer sunt mai eficiente si suficiente. Granulatia e ok, discusii cat de mari ii iei?
PS La intervalul asta de timp acvariul nu va fi ciclat(indiferent ce iti arata testele) cand vor incepe sa se kk discusii se va da peste cap asa ca va trebui neaparat sa faci schimburile zilnice de minim 50% asa vei face ciclarea din mers, treaba functioneaza asa am facut si eu fortat de imprejurari


Mersi...

Posterul a fost cumparat din Horbach iar buturuga este din salcie, cautata de mine printr-un rau la tara, fiarta, decojita, polisata etc
Discusi o sa fie de 12-14 cm.
Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ionut_Enk wrote:Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

Ciclarea acvariului este doar un simplu proces biologic prin care "bacteriile" colonizeaza toate suprafetele dure din acvariu.
"Numarul" coloniilor de bacterii determina "capacitatea" lor de a procesa amoniacul si nitritii. E o chestie simpla, nu e inginerie spatiala.
Tu vrei discusi, asa ca obisnuieste-te cu gandul la "mari si dese" schimburi de apa. Cu cat mai mari... cu cat mai dese... cu atat mai bine.
Daca le faci schimburi de 50% / zilnic (asa cum ti-au spus colegii nostri), atunci nu mai conteaza daca bazinul e ciclat sau nu...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca nu vrei sa ai surprize neplacute cu embolia gazoasa(provocata de bulele microscopice de clor introdus ca si gaz sub presiune) si sulfatul de aluminiu(mai ales toamna iarna) un cartus de Sterasyl e bine sa ai ca filtrare pe alimentarea apei de la retea care o folosesti la discusi(sau orice pesti la care tii si la care faci schimburi masive))
[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ocean wrote:Daca nu vrei sa ai surprize neplacute cu embolia gazoasa(provocata de bulele microscopice de clor introdus ca si gaz sub presiune) si sulfatul de aluminiu(mai ales toamna iarna) un cartus de Sterasyl e bine sa ai ca filtrare pe alimentarea apei de la retea care o folosesti la discusi(sau orice pesti la care tii si la care faci schimburi masive))


Momentan am un filtru in linie cu carbon activ pe circuitul care duce apa la acvariu. O sa pun si unul de Sterasyl
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala wrote:
Ionut_Enk wrote:Legat de ciclare, la asta ma gandeam si eu...Cand o sa se kk, o sa creasca No2 si No3.
O sa mai astept macar o saptamana...Asta e. Ma gandeam totusi ca colonia de bacterii are un rol.
Eu am facut ciclarea dupa Metoda Tropica 90 cu schimburi de apa s.a.

Ciclarea acvariului este doar un simplu proces biologic prin care "bacteriile" colonizeaza toate suprafetele dure din acvariu.
"Numarul" coloniilor de bacterii determina "capacitatea" lor de a procesa amoniacul si nitritii. E o chestie simpla, nu e inginerie spatiala.
Tu vrei discusi, asa ca obisnuieste-te cu gandul la "mari si dese" schimburi de apa. Cu cat mai mari... cu cat mai dese... cu atat mai bine.
Daca le faci schimburi de 50% / zilnic (asa cum ti-au spus colegii nostri), atunci nu mai conteaza daca bazinul e ciclat sau nu...


Schimburile de apa o sa fie cum le programez automat din circuitul de apa. Sper sa fie gata in cateva zile. Doar 1 data pe saptamana o sa fie aspirat nisipul, in rest apa se va schimba zilnic.

This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2020 12:27:35

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com