[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iluminat acvariu cu capac  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Salut.
Acvariul pe care mi l-am luat recent (capacitate in gol de 63 litri) are in capac o lampa led capsulata, rigida, de 50 cm, 30 de leduri x 0,24w = 7,2 watti.
Credeti ca este suficient acest iluminat din fabrica de doar 7,2 watti, daca as vrea sa fie si putin plantat ?
Daca imi recomandati tub neon din ala cu doua picioruse, nu ar fi probleme cu condensul, fiind capac inchis ?
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2020 15:58:56


Fost acvarist...incepator.
[Email]
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Cauta sa vezi cati lumeni produce lampa.
Pentru plante easy ti-ar trebui macar 10-20 lm/l.
Daca vrei sa citesti mai mult, gasesti aici:
https://tropica.com/en/guide/make-your-aquarium-a-success/light/

[Nano cu albinute] [Old tree]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Mai bagat in ceata.....ca si cum ar fi..."como se dice la voi coca cola ?")
Eu imi doresc doar 3-4 plante, nu am CO2, am doar substrat, vreau doar 10 pestisori mici in 5o de litri efectiv, pentru copiii mei...
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2020 16:23:10


Fost acvarist...incepator.
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ar fi bine sa verifici pe site-ul producatorului citi lumeni are lampa.

Daca nu, poti sa consideri ca ai in jur de 720 lumeni (cam 100lumeni/W e o valoare medie in ultimii 2-3 ani la lampile cu led de prin acvariile de firma - acvariile de firma sint renumite pt. iluminat slab si filtru subdimensionat). Adica ai 11-14lumeni/litru. Iluminat slab.

Ar trebui sa mai adaogi ceva lumina pe acolo ca sa ajungi la macar peste 25 lumeni/litru.

Daca nu se poate mari lumina ai putea incerca cu: Anubias (cred ca ar merge orice varianta, dar totusi nu incerca cu Nana Pinto), Microsorum Pteropus (Java fern), poate Valisneria, poate Egeria, putin probabil Ludwigia Repens (desi Tropica zice ca ar merge - eu sint sceptic) si Java Moss (zic mai multi ca ar creste in aproape orice conditii - nu am incercat inca).

Nu ai nici o sansa la vreo varianta de covor, asa ca toate plantele de prim plan cad. Urmareste rubrica de donatii dupa plantele de mai sus.

Ar trebui totusi sa fertilizezi (Micro+Macro+Glutaraldehida - asazisul carbon lichid) cam 10-15% din valoarea recomandata. Oricum plantele care o sa reziste la lumina aia o sa creasca foarte incet. Plantele de mai sus nu au nevoie de substrat activ, merg foarte bine in substrat inert. Anubias si Microsorum nu se planteaza - se leaga de pietre sau lemne.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2020 19:06:54


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

geaklone wrote:Mai bagat in ceata.....ca si cum ar fi..."como se dice la voi coca cola ?")
Eu imi doresc doar 3-4 plante, nu am CO2, am doar substrat, vreau doar 10 pestisori mici in 5o de litri efectiv, pentru copiii mei...
Multumesc.


o planta, 2 sau 5 plante... ele nu au nevoie de lumina?
plante easy care nu necesita CO2 si nici fertilizare pretentioasa... dar si plantele easy au nevoie de lumina si hrana(fertilizant)
un minim de lumina necesar este obligatoriu iar daca nu ai plantree multe in bazin, aici nu ma refer la tipuri de plante ci la cat de acoperit este bazinul cu aceste plante
deci daca bazinul este putin plantat, nu ai nevoie de CO2 dar lumina trebuie si un substrat cu granulatie 2-2,5mm
asta daca vrei ca plantele sa se dezvolte bine

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
geaklone
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/01/2020 17:21:34
Messages: 72
Location: Vaslui
IP:
Offline

Multumesc.

Fost acvarist...incepator.
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com