[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator-primul acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Buna

Ma numesc Florin, am 32 de ani, casatorit, 2 copii si locuiesc în Timisoara. Am cump?rat acest acvariu drept cadou pentru baietelu meu, si a început sa îmi placa, dar am multe de invatat

Prezentarea acavriu
Aquael Leddy 60
Volum: 54 litri
Dimensiuni: 60 x 30 x 30 cm
Lumina: 6 watt
Înc?lzitor: 50 watt
Filtru intern Eheim Aqua all 130
Pesti: 2 x xipho, 4 x ancistrus sp, 5 x Cory, 5 x guppy, 4 x Molly negru, 5 x zebre
Plante: 2 x echinodorus ozelot, 2 x eleocharis acicularis, 2 x hydrocotyle eucocephala, 1 x anubias heterophylla

Ma gândesc sa îmi filtru extern, buget max 600 lei, am g?sit 3 modele care se incadreaza
Eheim ecco pro 300
Tetratec ex 1200 plus
Jbl cristalprofi e902

A?tept p?reri ?i sfaturi
Ata?at o poza cu acvariu
[Thumb - IMG_20200106_132923~2.jpg]

Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut Florin,

Acvariul arata bine dar sincer nu stiu daca merita pentru 54 de litri un filtru extern de 600 lei dar asta nu inseamna ca nu este bine. Il poti cumpara daca doresti si o sa iti foloseasca cand schimbi acvariul cu unul mai mare.

In acvariul de 54 de litri ai 21 de pesti si sunt cam multi, iar aproape jumatate sunt sanitari. Deci nu prea este bine.

Iti recomand sa scoti macar 5 sanitari si sa ramai cu 4. Este de ajuns pentru 54 de litri.

Presupun ca inainte sa introduci pesti, ai lasat acvariul la ciclat macar 2 saptamani, ai pus colonii de bacterii s.a

Daca nu, nu prea este bine...


Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Salut

Mersi de info

As vrea sa imi iau un acvariu mult mai mare, dar a prima data sa il st?pânesc pe acesta

Legat de pe?ti cei 4 ancistrus, erau de fapt 9 i am salvat de la un prieten care a vrut sa le dea drumu în wc, erau vai ?i amar de ei, 2 sapt i am ?inut separat ca s? vad dac? sc?pa sau nu, ?i doar 4 am reu?it sa salvez

Pesti i am introdus cam dup? 30 de zile dup? ce am pus acvariu în fic?iune, plante etc etc
Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Revin cu o rectificare, in filtrul intern nu mai am bureti pt filtrare biologica, deoarece odata la 3-4 zile trebuia sa acot filtru si sa spal bureti ca erau plic cu murdarie, si l am implut cu eheim substrat, sper ca am procedat ok
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Cam mare populatia, incearca sa nu o mai cresti. Cu schimburi saptamanale de apa, probabil nu vei avea probleme. Foarte bine ai facut ca ai inlocuit buretii, iar o canistra este intotdeauna binevenita. Nu iti pot recomanda una anume, parerile sunt impartite. In teorie, ordinea ar fi eheim, jbl, tetra. Interesante sunt si oase, dar nu stiu preturile. Cu un buget mai mic, sunsun e o solutie, umplute bineinteles cu materiale filtrante mai de calitate si prefiltru. Spor!
[ICQ]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sun Sun este ok.

Foloseste acest filtru de 2 ani si nu am avut probleme decat cu o garnitura.

Incearca sa speli filtrele cat mai rar si doar cu apa din acvariu.
Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Deci am cumparat pana la urma Ehaeim ecco pro 300, dar acuma vin cu o intrebare la voi

Cum aranjez materialele in cosuri? Exact ca in imaginea atasata sau aveti alt sfat pentru mine?
[Thumb - 1578506981060970725646389368966.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Daca nu ai sau nu intentionezi sa il dotezi cu prefiltru (e un cilidru fara pompa plin cu bureti) pastreaza prefiltrul lui (buretele albastru), iar in cosuri baga material filtrant biologic (in ordinea preferintei mele: Matrix sau Siporax - Matrix e mult mai scump, dar merita). Dupa ciclare, cind il cureti speli linistit buretele albastru din prefiltrul lui cu apa de la robinet (eu il spal cu dusul - e mai rapid), clatesti bine canistra goala (tot cu dusul) si torni o galeata de apa din acvariu (obligatoriu din acvariu) prin gaura de sus a cosurilor. La mine (Ecco Pro 200) e de ajuns ca sa curete toate resturile cam o juma' de galeata. Cumpara vaselina siliconica de uz alimentar - e inerta chimic (un borcanel de 30 grame o sa iti ajunga 5-10 ani). De cite ori desfaci filtrul ungi garniturile (alea de la robineti si cea mare de pe capac). Trebuie sa mai aiba 2 garnituri pe undeva, dar nu m-am prins pe unde sint si cum ajung la ele sa le ung.

O periuta subtire de plastic e foarte buna sa cureti rotorul - ai 2 cleme cu care poti sa scoti capacul patrat unde e rotorul. Rotorul poti sa il scoti foarte usor cu un cleste cu virfuri lungi sau cu o clema hemostatica (e foarte greu de prins cu degetele).

Cumpara 2 metri de cablu UTP la care tai camasa de plastic pe la 2 cm si indoi firele inapoi peste cablu (sau JBL Cleany - dar e mai greu de folosit pe furtune de 12mm). Cind vezi depuneri pe furtune (cam o data la 1-2 luni - cind scade debitul de apa) scoti furtunele (cu tot cu robineti si piesele IN/OUT din acvariu) si bagi cablul sau peria pe ele de la ambele capete. Nu trebuie sa scoti piesele de In/Out de pe furtune, doar sa deschizi robinetii (si sa ii inchizi cind il montezi la loc).

Ca sa il amorsezi e mult mai rapid ca dupa ce l-ai montat la loc si ai deschis robinetii (inainte sa il pui in priza) sa tragi o gura zdravana de aer prin furtunul de Out. Merge si cum recomanda germanii (sa tot manevrezi capacul), dar e plictiseala curata. Dupa ce apa a ajuns pe furtunul de out cam la acelasi nivel cu apa din acvariu poti sa il bagi in priza.

Al meu e foarte linistit fata de un JBL E900 - daca te deranjeaza zgomotul pune Out-ul la 1-2 cm sub suprafata apei.

Later edit: Ca sa iti raspund si la intrebare. In cosuri pui Matrix, Eheim Substrate Pro sau Matrix, tot ce e in cosuri scoti (al meu a venit cu 1 cos plin de plastic negru si bureti). Ramine doar buretele ala albastru sub forma de inel din prefiltru.

This message was edited 1 time. Last update was at 08/01/2020 22:58:45


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Al meu are un cos cu plastic, care ma gandeam deja sa il inlocuiesc cu eheim substrat ca am deja, al 2 cos are eheimbiomech si in primu eheimsubstrat pro + burete alb si ala negru

Mersi de sfaturi am sa tin cont de ele si am sa le pun in practica
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ala negru e cu carbune activ. Se foloseste dupa tratamente sa extragi medicamentele din apa. Renunta la buretii din cosuri. Il lasi doar ce de pe inelul de deasupra (ala e prefiltrul).

Plasticul poti sa il arunci. De biomech am auzit prea putin, deci nu e prea bun (eu l-as inlocui - desi pare mai bun decit buretii). Pui un burete mai fin (chiar subtire) in gaura de pe centru (deasupra gaurii e pompa) pe unde iese apa (ca sa protejezi pompa de eventualele resturi). Fiind mai fin se va colmata cel mai des. Trebuie spalat cel mult la 2 saptamini.

In cosurile mici (alea de jos) intra cam 0,8-0,9 litri de material filtrant. In cele de sus mi-a intrat exact 1 litru de de Matrix. Dupa ce torni materialul filtrant in cosuri sa scuturi cosul ca sa se aseze mai bine si sa mai poti adaoga ceva material in cos.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2020 06:32:46


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Florinpopescul
Junior member

Joined: 06/01/2020 21:01:25
Messages: 6
IP:
Offline

Ok multumesc de ajutor
cr1st1an
Membru de baza

Joined: 15/04/2018 18:27:53
Messages: 452
Location: Timisoara
IP:
Offline

Florinpopescul wrote:Al meu are un cos cu plastic, care ma gandeam deja sa il inlocuiesc cu eheim substrat ca am deja, al 2 cos are eheimbiomech si in primu eheimsubstrat pro + burete alb si ala negru

Mersi de sfaturi am sa tin cont de ele si am sa le pun in practica


Buretele ala alb e de fapt perlon, eu l-am pastrat, se aduna multa mizerie in el, ce-i drept eu nu am un prefiltru in acvariu.
Folosesc filtrul de 2 ani si nu am uns nimic la el, o sa urmez si eu sfaturile colegului Liv.
Ca sa imi fie mai usor sa il amorsez, eu dupa ce il curat si pun totul la loc il umplu cu apa.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/01/2020 09:37:48

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com