[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Melci acoperiti de alge  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Desi -zic eu- in acvariu nu am alge (in afara de mazga verde ce se face pe sticla), pe melcii pomaceea au crescut unele verzui. Am dat cu degetul pe unu dar nu se ia. Sa incerc cu o periuta de din?i? Pe "uscat" sau cu o solutie ceva? (gen easy carbo sau apa oxigenata, eventual diluate cu apa)
[Thumb - WhatsApp Image 2020-01-06 at 18.07.48.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2020 18:14:18

narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Lasa melcii in pace!!! Tu doar asigura-te ca au ce sa manance si calciu destul sa nu li se gaureasca cochiliile.
[ICQ]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

narcis wrote:Lasa melcii in pace!!! Tu doar asigura-te ca au ce sa manance si calciu destul sa nu li se gaureasca cochiliile.


Eu ii las dar sunt cam urati verzi asa, plus ca ma gandesc ca algele alea pot prolifera daca prin ocazia.
Spre exemplu am observat unele plante care de la un timp par "murdare", cu ceva depuneri pe frunze. Nu stiu cat de bine se vede in poze mai ales fara un termen de comparatie dar la bacopa se vede ca frunzele din varf, mai noi, sunt curate iar cele mai vechi sunt "murdare".

Lumina -de cand am vazut melcii verzi- am scazut-o de la 8 la 7 ore pe zi (9-13, 17-20) si nu stiu daca pot sa o duc mai jos fara sa afectez plantele, ca nici nu e foarte multa/puternica.

Pe de alta parte, de mancare au dar de calciu nu stiu ce sa le fac. Eu am o apa mai ciudata, cu Gh mic (in jur de 3-4) si Kh mai mare (8-9), cu Ph pe la 7.5. Din cate stiu eu nu pot creste Gh fara sa cresc si Kh si Ph, si dupa aia dau in altele...



[Thumb - WhatsApp Image 2020-01-07 at 11.06.38.jpeg]

[Thumb - WhatsApp Image 2020-01-07 at 11.06.38 (1).jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 07/01/2020 11:11:45

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com