[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Resetare acvariu - Intrebari!!!  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna seara,

Am dat ieri reset la un acvariu de 240 litri, informandu-ma si discutand aici, inainte, despre cum si ce sa fac.

Resetarea acvariul are ca scop popularea cu 5-6 discusi de marime 12-15 cm...

Ieri am scos toata apa, am aruncat pietrisul, am spalat filtrul intern si filtrul extern (stiu ca nu trebuia, dar m-am gandit sa nu ramana vreo bacterie si sa imi afecteze viitori discusi)
am curatat acvariul, am adaugat nisip fin, o buturuga de salcie spalata si fiarta 3 ore si apoi apa de la robinet trecuta printr-un filtru cu carbune activ pentru a elimina clorul.

Dupa aceea, am adaugat colonia de bacterii.

Ce nu am facut este sa pun substrat fertil pentru plante, avand ca idee sa pun plante care nu au nevoie de substrat fertil.(probabil am gresit desi am inteles ca pentru discusi este de evitat in special acest tip de substrat)

Si acum va rog sa ma ajutati cu 3 intrebari:

1. Ce tip de plante pot pune care nu au nevoie de substrat fertil? (Mention ca am si instalatie de Co2 cu Ph controller). Acum am pus plantele care deja erau in acvariu.

2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.

Am atasat o poza cu acvariul.

Mersi!!!



[Thumb - IMG_0639-min.jpg]

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ionut_Enk wrote:
2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.



Pt 2: E normal, nu ai un boom de bacterii pt ca nu au manancare sa prospere, pune si un pic de mancare sa alimentezi bacteriile, nu foarte mult, cateva pelete sau cativa fulgi.

Pt 3: 3-4 Saptamani, daca ai teste monitorizezi NH3-4 / No2 / No3, cand Nh si No2 sunt 0, atunci este ciclat, dar trebuie sa adaugi in aceasta perioada hrana in acvariu ca sa dezvolti populatia de bacterii din filtru.

Mult succes,

MSI Reef
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

MSI wrote:
Ionut_Enk wrote:
2. Dupa aproximativ 48 de ore ma asteptam ca apa sa se tulbure sau sa se schimbe cat de cat. (asa a fost acum 2 ani cand am cumparat acvariul). Dimpotriva, apa este cristal... E normal???

3. Cum imi dau seama ca ciclarea este gata? Valoriile apei dupa 48 de ore sunt foarte bune. Teste facute cu solutie lichida.



Pt 2: E normal, nu ai un boom de bacterii pt ca nu au manancare sa prospere, pune si un pic de mancare sa alimentezi bacteriile, nu foarte mult, cateva pelete sau cativa fulgi.

Pt 3: 3-4 Saptamani, daca ai teste monitorizezi NH3-4 / No2 / No3, cand Nh si No2 sunt 0, atunci este ciclat, dar trebuie sa adaugi in aceasta perioada hrana in acvariu ca sa dezvolti populatia de bacterii din filtru.

Mult succes,


Mersi de ajutor!

Ce m-a mirat este ca si acum dupa aproape 3 zile NO2 si NO3 este aproape de 0.

MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Stai fara grija, ca apare No2 in scurt timp, apoi No3.

F important este sa alimentezi bacteriile ca acestea sa creasca in numere suficient sa faca fata pestilor, daca nu, urmeaza o reciclare atunci cand ii vei introduce.

MSI Reef
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Citeste ciclul azotului si vei intelege. Nu stiu ce experienta ai cu discusii, poate era mai bine fara nici un fel de substrat. La fel cu CO2,, nu stiu ce asteptari ai de la acesta, pentru ce vrei sa il folosesti ( s? scazi ph, s? cre?ti plante...sau altceva). Oricum, pana se stabilizeaza bazinul pentru a baga pestii, ai ceva timp sa te mai informezi. Spor.
PS. Fundalul acela e cam nepotrivit, dar daca tie iti place e ok.
[ICQ]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

narcis wrote:Citeste ciclul azotului si vei intelege. Nu stiu ce experienta ai cu discusii, poate era mai bine fara nici un fel de substrat. La fel cu CO2,, nu stiu ce asteptari ai de la acesta, pentru ce vrei sa il folosesti ( s? scazi ph, s? cre?ti plante...sau altceva). Oricum, pana se stabilizeaza bazinul pentru a baga pestii, ai ceva timp sa te mai informezi. Spor.
PS. Fundalul acela e cam nepotrivit, dar daca tie iti place e ok.


Am acvariu de aproape 3 ani. Am inceput cu unul de 60 de litri apoi acum 2 ani am trecut la 240 litri.

Sistemul CO2 este degeaba acum, de aceea l-am si scos la vanzare. Pana acum, aveam plante multe si era bun.

Cu discusi nu am experienta, nu cred ca are nimeni pana nu incearca, dar o sa ii cumpar de 13-15 cm si sper sa fie ok.

De 1 luna discut si citesc despre discusi si acum urmeaza partea reala.

Sper ca acvariul sa se cicleze in aproximativ 2-3 saptamani si vedem.

Legat de substrat, stiu ca cel mai bine nu trebuia deloc, dar chiar nu imi place sticla goala. De aceea am pus si nisip fin sa il pot curata mai usor.

Ciclarea acvariului nu am facut-o decat de 2 ori, ultima data fiind acum 2 ani, asteptand aproximativ 10 zile. Atunci, nu cred ca acvariul s-a ciclat complet dar nu am avut nici un peste cu probleme.

Acum, aplic metoda Tropica 90.

Mersi!
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com