[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Schimbare pesti cu discusi  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si la multi ani!

Anul aceasta (mai exact luna aceasta) vreau si sper sa pot cu ajutorul vostru sa trec de la pesti obisnuiti (xipho, guppy, neoni) la discusi.

Acvariul este un Juwel de 240 litri cu 2 neone led de 2 x 29 w, pompa interna plus pompa externa, sistem co2 cu ph controller, pompa de aer, etc.

Momentan am 20 de neoni, 10 xipho ai vreo 5 guppy.

Vreau sa mai cumpar un acvariu de 60-100 litri, sa donez o xipho si guppy, si sa mut neoni in acvariul nou dupa ce s-a ciclat.

Si, vreau ca acvariul de 240 litri sa il pregatesc pentru 5-6 discusi de 10-12 cm.

Dar, cum sa fac?: Acum acvariul are cateva plante care l-as pastra, macar o parte din ele si substrat dernnele plus pietris.

Ma gandeam sa scot tot, sa il curatat, sa las mai putine plante si intrebarile vin:

1. Curat tot, inclusiv filtre?

2. Mai pun substrat? si apoi un nisip foarte fin? sau pun decat nisipul fin?

3. De unde sa cumpar pesti? (Bucuresti)

M-ar interesa o crescatorie in Bucuresti.

Scuze pentru atatea intrebari dar acvariul cu discusi este un subiect mai sensibil pe care vreau sa il abordez cum trebuie.

Mersi!

This message was edited 2 times. Last update was at 01/01/2020 11:15:05

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cam mare saltul ar fi fost bine sa incepi cu ceva cichlide mai marisoare gen scalari, ca litraj acvariul tau e la limita dar nu stiu ce inaltime are si asta conteaza contrar unora care inghesuie discusi in 50 de cm inaltime. Un alt lucru: ce inseamna "pompa externa" asta are si un filtru extern?! Daca iei discusi de 12 cm(minim) mai merge treaba cu substratul sub in nici un caz, daca vrei sa ai pesti sanatosi un lucru ce trebuie sa-l ai in vedere e ca de la 12 la 18 discusii mai au de crescut ceea ce implica multa curatenie si muuuulte schimburi de apa! Cat sunt in crestere trebuie sa faci sifonarea substrat si schimburi zilnice de minim 40-50%, hai si la doua zile merge dar asta se va vedea pe ei deja. Sa intelegi bine daca o faci in dorul lelii nu inseamna neaparat ca pestii tai vor muri-pot supavietuii dar nu vor arata sanatosi rotunzi si mari, o sa iasa ceva ceea ce noi numim triscusi adica alungiti tip racheta(sau frunza) iar diferenta intre cei tinuti bine si astia "lasa ca merge si asa" e ca dintre un atlet de performanta si un soarece de biblioteca alegerea iti apartine. Lumina nu conteaza prea mult, discusii nu sunt amatori de lumina puternica lor le place difuza, plantele sunt doar pentru placerea ta ei nu au de fapt decat crengi si radacini in mediul lor exista foarte putine locuri in natura unde convietuiesc plantele cu discusii. Pomenesti de Co2=nu e o combinatie buna cu discusi mai ales daca nu prea ai experienta, ei traiesc bine mersi in orice apa de retea, dar tu vei folosi asta pentru plante. Pietrisul e iarasi o idee deloc buna in spatiul dintre granule se aduna multa mizerie in timp devine depozit de resturi pe care oricat il vei aspira nu va fi suficient. Am mai spus-o: nu inteleg obsesia asta pentru pietrisuri(tot ce e granulatie mai mare decat 2,5mm) pestii astia si majoritatea pestilor din acvariile nostre provin din ape linistite (sau lacuri) de ses unde pe fund e mal si nisip fin, pietrisurile sunt in apele de munte sau repezisuri unde traiesc pastravii sau somonii. Pune mai bine doar nisipul fin daca trebuie desi pana iti faci mana ar fi bine sa-i tii in acvariu steril-adica fara substrat daca tot vrei verdeata pune niste crengi pe care poti prinde niste mirossorum sau anubias ambele nu necesita substrat. Discusii cumpara-i de la un crescator nu de la pietari sau petshopuri, in Bucuresti crescator bun ar fi Nelu Dragan sau Bogdan Dragan dar sa nu te astepti la pesti ieftini. Mai accesibil e Ciprian Hanganu dar nu e din capitala ci din Onesti il gasesti pe Facebook treimite oriunde. A mai raman filtrele eu as spune sa le cureti si sa lasi totul la ciclat iarasi, nu stiu cum ti-a fost acvariul pana acum tu stii, inca o recomandare nu cumpara/achizitiona discusi decat de la un crescator-acelasi, daca nu vrei sa faci bacterial cross contamination: adica ei dezvolta rezistenta la anumite bacterii daca mai iei si din alte surse risti sa intalneasca alte tulpini la care nu au rezistenta si sa pierzi tot ce ai sau dor cei ce i-ai avut inainte mai rar cei nou adusi. Spor

This message was edited 1 time. Last update was at 01/01/2020 21:51:12

[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut si multumesc pt raspuns

Mi-ai ajutat cu foarte mult info

Acvariul are si filtru extern Sun Sun de 1400 l/h cu 5 medii de filtrare iar acvariul de 240 litri are inaltimea de 55 litri care sper eu o sa fie schimbat cu unul de 450 litri in vara.

Sa inteleg ca:

1. Pun doar nisip
2. La plante, le pun doar pe creci.
3. Sistemul CO2 crede-am ca ma ajuta sa tin Ph la 6.5, am inteles ca discusi merg cu un ph mai mic.

Acum daca nu as avea sistem co2, mi-ar sari ph la 8.

Pestii o sa ii cumpar de la acelasi crescator dupa ce se cicleaza acvariul, sper in 10-14 zile.

Si o sa ma limitez la maxim 5 buc la dimensiune de 12-15 cm daca gasesc

O seara buna!
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

scz pt scrisul incorect, tastez din masina
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2847
Location: Targu Mures
IP:
Offline

1. Daca pui plantele pe craci atunci nu ar mai trebui sa pui nisip(doar daca tii neaparat, dar fara ai putea mentine igiena mai buna)
2. Discusii pot fi tinuti fara nici o problema si la ph peste 7(chiar si la 8), nevoia de ph scazut=acid apare doar la salbatici si la reproducere, discuta cu orice crescator serios si ai sa primesti acelasi raspuns, crezi ca daca au apa peste 7 au sa puna CO2 la o gramada de acvarii fii sigur ca nu, dar daca vrei sa-ti satisfaci un moft..
3.Ciclarea dureaza 4 saptamani(cateodata chiar 6), dar se pot mai repede introduce pestii daca te tii de schimburile zilnice de apa minim 50%, important e sa nu ajungi sa ai NH4 si NO2 detectabili in apa ca o sa intoxice pestii




This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2020 02:31:18

[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut

Nisipul il pun si putin doar pt ca nu imi place un acvariu cu “fundul” gol

La PH te cred, doar iti spuneam ce am citit pe forum de la alte persoane.Stiu ca traiesc si la 7-8 PH, dar daca tot am sistem CO2, nu e mai bine sa il pun la 6.5??? Asta vroaim de fapt sa te intreb.

Ciclarea o fac de obicei in 2-3 sapt cu schimburi de apa si teste inainte sa introduc pesti.


Mersi!
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

eu te sfatuiesc, din cate am citit pe forum despre discusi, daca tot vrei sa achizitionezi un bazin mai mare, fa-l la comanda, cu inaltime de vreo 65 - 70 cm. Am inteles ca asta este ideal pentru discus si altumi

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2020 13:13:00


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:eu te sfatuiesc, din cate am citit pe forum despre discusi, daca tot vrei sa achizitionezi un bazin mai mare, fa-l la comanda, cu inaltime de vreo 65 - 70 cm. Am inteles ca asta este ideal pentru discus si altumi


Da stiu, sper sa il pot face in vara.

Pana atunci, ma multumesc cu cel de 240 l

De maine, incepet resetarea lui.

Daca mai aveti sfaturi, le ascult cu atentie
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cum a spus Ocean... ca sa iti dai mana ... ar fi bine sa incerci cu scalari... sau altumi... nu stiu , nu am avut scalari altumi sau discus dr creed ca este putin mai usor cu scalarii sau poate ca sunt mai ieftini... una e sa pierzi 300lei alta e 1000
cum stii si tu..; inceputul e dificil in totdeauna

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2020 15:59:35


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Ionut_Enk
Junior member

Joined: 23/06/2018 19:49:38
Messages: 55
Location: Bucuresti
IP:
Offline

adrian09 wrote:cum a spus Ocean... ca sa iti dai mana ... ar fi bine sa incerci cu scalari... sau altumi... nu stiu , nu am avut scalari altumi sau discus dr creed ca este putin mai usor cu scalarii sau poate ca sunt mai ieftini... una e sa pierzi 300lei alta e 1000
cum stii si tu..; inceputul e dificil in totdeauna


Scalari am avut...si sunt ok dar imi plac mult discusi.

Am acvariu de aproximativ 2 ani si nu sunt chiar incepator dar vreau sa ma documentez foarte atent despre discusi, stiind ca sunt mai sensibili si nici ieftini.

Acum, riscul exista in orice, pot doar incerca sa il fac mai mic.

 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com