[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
bila cladophora vierme mic alb  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Salutare tuturor. Astazi am dat start la acvariu.Am cumparat niste plante, mos si alga..
Spre nefericirea mea pe bila de cladophora am zarit un vierme foarte mic , subtire si alb. Ce poate fi? Este daunator...? Sa arunc bila? Nu stiu daca se vede in poza pentru ca esti foarte mic si subtire. De asemenea am un anubius bonsai care e cu un fel de alga neagra pufoasa pe unele frunze. Si posta si cu el niste poze in urmatoarea zi.

Bila, undeva in mijloc e micul alb
image
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

E posibil sa fie o hidra - cauta poze si vezi daca arata si se comporta asemanator.

Cel mai probabil pe anubias e BBA - uita-te putin pe la pozele cu ea.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Liv wrote:E posibil sa fie o hidra - cauta poze si vezi daca arata si se comporta asemanator.

Cel mai probabil pe anubias e BBA - uita-te putin pe la pozele cu ea.



Mersi de raspuns... Nush daca e hidra ca nu mai iasa din bila .. acuma ma gandesc ca mare paguba nu va fi...

Doar anubiasii ma cam pun pe ganduri ca au pete negre.

Aici e anubias bonsai cu pete negre si un fell de puff negru pe margini...
image

Anubias nana pete negre:
image

Anubias lancelota pete negre:
image

Oare sa tai frunzele afectate? Daca tai la lancelota mai ramane 2-3 frunze maxim sanatoase... S au cum pot remedia situatia? Daca bag o bomba co2 peste 3 zile ajuta? S au melci mancatori de alge netrite s au ceva? S au melcii doar alga verde o haleste?..
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Daca alga e neagra si pofoasa, e BBA.
De obicei, nu apare in prima zi. Asa, pare ca era pe planta.
Posibil sa fi fost in bazinul de unde a venit.
Poti curata frunzele prin bai in spirt pentru cateva secunde apoi clatesti.
Alga se va albi si va cadea.

Cryptic Cherries - West-Africa river
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

In prima si a 2-a poza (in ordinea de pe site) ai GSA (Green Spoted Algae) - poate de la lumina prea multa. In a 2-a si a 3-a poza se vede BBA si parca staghorn - nu se vede destul de bine.

Poti folosi spirt nediluat. Fie scoti planta cu tot cu decor si torni spirt peste zonele afectate (de BBA mai ales) sau o scufunzi cu totul citeva secunde in spirt. Dupa care clatesti totul foarte bine de 2-3 ori cu apa de la chiuveta.

Nu stiu cum va reactiona GDA la spirt, dar BBA-ul isi va schimba culoarea si in 2-3 zile o sa dispara.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
aldebaran
Junior member

Joined: 21/11/2019 22:02:44
Messages: 65
IP:
Offline

Ok , multumesc de raspunsuri. Le voi face un botez in spirt dimineata daca ajuta


Sa nu mai deschid alt topic mai am o nelamurire in legatura cu christmas moss daca tot e craciunul
Am manevrat eu un pom din radacini de red moor. Am legat mosul cu fir de pescuit. Este ok legat? S au trebuia mai rasfirat? Poate putrezii ca am pus pe fiecare creanga si nu am lasat multe spatii goale?
image

This message was edited 1 time. Last update was at 25/12/2019 00:14:38

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com