[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Buna. Am un acvariu mic de 10l. Am substrat, niste nuferi, o nuca de cocos, incalzitor, termometru si filtru. Am avut 10 guppy endless si 3 melci pomacea. In decurs de 8 luni am ramas doar cu 2 melci, astazi mi-a murit si ultimul peste. Nu inteleg de ce nu traiesc. Inainte sa moare pesti stateau doar pe fundul acvariului aproape nemiscati. Apa o aveam setata la 25°C, schimbam in fiecare sapt aprox 50% din apa, filtul il spalam in apa din acvariu. Am incercat si am pus easy balance, aqua safe si ultima data verde de malachi. Ce nu fac bine? Ce sa fac?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

salut
in primul rand ai facut toate greselile unei persoane care a intrat in acest domeniu fara nici cele mai elementare cunostinte despre acet hobi... Stai linistit ca nu esti singurul.. si eu tot asa am inceput
in mare, ai inceput cu un bazin suprapopulat,probanbil mancare multa ramasa pe substrat filtrare insuficienta si schimburi de apa prea rare pentru situatia bazinului tau
deci, daca vrei sa continui,
1- PRINCIPAL suplimentarea filtrarii, iti recomand un EDEN501, este un filtru exterior cu capacitate de stocare de medii de filtare biologica suficienta pentru bazinul tau
2 - scoate, spala tot si rearanjeaza bazinul. Renunta la plante artificialesi tot felul e obiecte din rezine sau plastic, utilizeaza ornamente naturale, plante, pietre , radacini, crengi...etc
3 -respectarea perioadei de coclare . Minim 3 SAPTAMANI pentru dezvoltarea si maturizarea coloniilor de bacterii

sa iti spun in mare despre aceste bacterii si de ce sunt necesare in bazinele noastre
intrun bazin, dejectiile faunei si transformarea florei, sunt cauzele care fac sa se ridice nivelul de amoniac intr-un bazin. cu cit mai multe animale si pesti , cu atit productia de amoniac este mai mare
Aceste bacterii, care, in cea mai mare parte se fixeaza in filtru, adica in mediile de filtrae biologica, asigura CICLUL AZOTULUI, adica , transformarea amoniului si amoniacului ( NH3 , NH4) in nitriti ( NO2 ) si a nitritilor in nitrati ( NO3)
aceste bacterii se depun pe orice obiect cu suprafete poroase ,in substrat dar in cea mai mare parte in mediile de filtrare bio unde, se trateaza cea mai mare parte a apei.
Deci, ce s-a intamplat la tine in bazin, era normal. Cum am spus la inceput, suprapopulare= productie mare de amoniac ; filtrare insuficienta =bacterii insuficiente pentru productia de amoniac: schimburile prea rare de apa ,in aceasta situatie, nu au facut decat sa inrautateasca situatia dtorita schimbarii bruste a chimiei apei. Aceasta instabilitate + NH3,NO2 si NO3 in cantitati mari... deci nu aveau cum sa supravietuiasca pesti.. Ei au fost intoxicati cu NH4.. de aceea steau apaticu si cu inotatoarele stranse pe fundul bazinului
nu te mai apuca sa faci sau sa achizitionezi ceva , fara sa intrebi aici...si sa astepti raspuns. ACVARISTICA INSEAMNA PASIUNE SI RABDARE
Cei de la petshop ti-au dat sfaturi bune pentru ei.. ca sa vanda mai mult... iti mor prstii te duci si cumperi altii...
deci fara graba, intrebi, astepti raspuns

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Am o coaja de nuca de cocos, nuferi si niste plante, nu stiu cum se numesc. Cateva pietricele florescente, temperatura este setata la 24 de grade. Filtru, am unul intern, scrie pe el HJ-111B.
Melcii au depus oua, sper macar melcii sa traiasca si sa se inmulteasca!
[Thumb - 1-800x580.jpg]

Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

10 litri sint numai buni pt. 1 Beta Splendens (unul singur).

Animalele au murit din cauza suprapopularii.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Am avut si 1 singur betta, dar a murit si ala. Acuma mi-au iesit pui de melc. Le trebuie ceva mancare speciala?
O sa incerc sa schimb aproximativ 20-30% din apa cel putin odata pe saptamana.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu, nu le trebuie nimic special, ei se hranesc , in general cu alge
Deci achizitioneaza un filtru mai mare.. uite unul numai bun pentru tine
https://www.floraquatic.com/filtres-clipsables/9537-filtre-versamax-mini-235-l-h-590
trebuie sa mai cumperi si medii bio.. cu mici modificari.. te-ai scos.. poti sa incepi corect, fara graba, respecti perioada de ciclare, daca vrei poti adauga ceva plante easy, pui un substrat natural...
si apoi ai sa vezi ce frumos iese treaba

ti_am mai recomandat un filtru... acestea nu sunt scumpe dar daca iti permiti poti cumpara filtre cu brand ...
Dar daca iit permite bugetul, iti recomand sa incepi macar cu 54 litri... aceste bazine mici sunt dificile pentru incepatori. Intr-o cantitate mica de apa, orice eveniment, poate afecta caracteristicile apei foarte rapid si de aici, dificultatea de a avea un bazin stabil.. aceasta este dificultatea...mentinerea echilibrului
bazinului

This message was edited 1 time. Last update was at 28/12/2019 12:49:04


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Sergiu2019
Junior member

Joined: 03/02/2019 18:05:38
Messages: 35
IP:
Offline

Ieri mi-a facut femela de guppy puiuti. Am scos-o din maternitate si acuma imi bate masculul. Oare de ce se bat? Ce sa fac cu ei? Imi este frica sa nu imi omoare masculul.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com