[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Betta fin rot sever  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Irina97
Unripe member

Joined: 09/12/2019 20:06:54
Messages: 1
IP:
Offline

Buna seara.

Am o problema cu care ma lupt de cateva luni. Am primit un betta care avea deja fin rot si am incercat sa il tratez folosind mai multe metode precum sera baktopur, omnipur, dar si tratamentul cu sare. Nimic nu a mers. E intr-un acvariu de 15l , temperatura e mereu la 26 grade si are filtru si destule decoratiuni. Apa o tratez cu Betta aquasafe. Vreo idee ce as mai putea face? Sunt convinsa ca e fin rot si am mai avut problema asta inainte cu un alt betta dar am rezolvat cu baktopur. Aici am ramas fara idei. Nu am incercat niciodata cu antibiotice si nu stiu de unde as putea sa fac rost.

Orice sfat e apreciat.
Moygefu
Member

Joined: 07/10/2019 13:53:03
Messages: 139
IP:
Offline

Buna seara si bine ai venit!!
Pune niste poze si detalii cu bazinul.
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

in primul rand esti convinsa ca acvariul e ciclat / filtrarea biologica e corespunzatoare si ca nu ai nitriti in apa? ca poti sa pui cate tratamente vrei, daca apa nu e ok e putin probabil sa rezolvi.

daca filtrarea e ok, atunci pune o jumatate / sau mai bine o treime de pastila de eritromicina.
rogi la farmacie sa-ti dea, ii zici ca e pentru peste.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/12/2019 20:48:10




Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De acord 100% cu Humbert.
Eritromicina (1 pastila la 20 de litri) este cel mai bun tratament pentru fin-rot DACA acvariul este ciclat.
Si scoate, te rog, ornamentele din acvariu. Nu stii ce substante se mai dizolva din ele si sunt toxice pentru pesti.
De asemenea, ai putea ridica temperatura la 28 C (mai ales pentru betta) si ai grije ca acvariul sa fie bine aerat.

Nota: Eritromicina nu decicleaza acvariul/filtrul.

Festina lente !
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com