[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
curatare pietre  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ce nu stim nu stim.. asta e..

m-am apucat sa fac u servis total la bazinul de 400 litri... spalat, spalat substrat sau inlocuit, spala pietre mopani radacini...

intrebarea 1- nsubstratul, nisipde constructii... bazzinul a prins BBA,algele alea care de lipesc si pe geam si se dau greu jos...nisipul asta , daca ail spal in apa fierbinta sauspalat de cateva ori ,iese alga de pe el, sau trebuie inlocuit?... faza e ca imi este cam lene sa cern vreo 2sau 3 savi de nisip...
2- pietre, am 2 dragon si una lava vulcanica, cum ma sfatuiti sa fac... si ele snt cu alge pe ele.. eu ma gandeam sa le raschetez cu o perie de sarma dupa care sa le fierb, sa nu mai fie cu alge
3- cu mopanii cum sa procedez? tot problema algelor..


toata treaba e ca deocamdata , bazinul asta mare, vreau sa il las doar cu substrat , un bolovan care l-am gasit si un mopan.. restul de ornamente, vreau sa le reutilizez pentru bazinul de 100l juvel... vreau sa utilizez si restul de ornamente si plante de la celelalte 2 nano sa fac doar unul..si nu as vrea sa bag BBA in el din start

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Torni spirt medicinal (nu stiu cum ii spune in Franta) de 2-3 ori peste mopani si pietroaie (le pui intr-o tava ca sa recuperezi spirtul sa il folosesti din nou). Dupa care le clatesti zdravan. E mai ieftin decit apa oxigenata. Si ii multumesti Inaltimii Sale Porcu' (pentru pont) si doamnei Faye pentru testare si imprastierea metodei. La mine a functionat pe mopani, pe tevi, pe Anubias si pe Ludwigia. Ultimele 2 clatite cu foarte multa apa de robinet. Nu tine la toate plantele.

Decit sa te chinui 6-7 ore sa speli nisipul nu e mai ieftin sa iei altul?

Din ce am citit BBA se face de la slaba mentenanta si lipsa CO2. Cit timp am bagat CO2 a dat inapoi mult.

This message was edited 2 times. Last update was at 07/12/2019 18:19:54


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

mersi de pont...CO2 nu am avut niciodata la bazinul asta mare, iar de cand a aparut BBA-ul , ma tot chinui cu l... mentenanta, zic eu, nu era asa de slaba.. la saptamana schimb de apa 30ù, la 2 schimburi, aspirare substrat
ca plante nu am avut decat anubias.. si saracele s-au cam dus...Prblema cu BBA a aparut dupa vreo 2 luni dupa ce am montat ,sistemul de iluminare... ..un nebun ca mine putea sa faca o asa tampeie...5 proiectoare de 60W LED... total 300W LED...de ca repede am calculat....300Wl la 400 litri este 0,7W/litru ....apoi am impartit instalatia in doua instalatii una pe 2 proiectoare si una pe 3... dar nu am mai scapat de BBA

in fine.. daca faci pe desteptul unde esti cu plurta.. asa se intampla....

inca odata, pentru pont...


nu stiu daca merge cu spirt medicinal, aici.. aici spirtul e o chestie putin gelatinoasa si nu m-as risca sa bag....sau daca bag, sa le fierb dupa ?

pentru moment, pietrele sunt intr-o cuva cu apa cu otet... vreo 3litri de apa si 2l otet

This message was edited 1 time. Last update was at 07/12/2019 21:19:57


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Atunci fa-o doar cu alcool. Spirtul contine 70% alcool si urme de salicilat si albastru de metilen. Am incercat si cu spirt diluat 50%. Cred ca si pe acolo se gaseste alcool de 96 grade sau de 76 grade (pe asta de 76 nu il diluezi).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

nu stiu daca gasesc alcool cred ca gasec...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com