[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou / proprietar necunoscator  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Abnormalthebeststar
Junior member

Joined: 05/12/2019 23:02:10
Messages: 12
IP:
Offline

Salutare , si bine v-am gasit!
Am achizitionat un acvariu de 25 L recent , am pus apa " de la robinet " fara pesti iar in cateva ore a devenit putin albicioasa, apoi am schimbat apa toata si ulterior am adus si pestii , problema mea este ca apa este in continuare albicioasa chiar daca am spalat temeinic tot. Pestii par ok din punctul meu de vedre si din ce am mai citit pe forum. Mentionez ca in apa am pus clor stop , crystal clear si aquasafe cantitatiile indicate pe ambalaj la volumul meu de apa .
Acvariul l-am cumparat kit cu incalzitor, pompa de recirculare , o planta artificiala si ceva ghem de planta naturala !
Ce as putea face sa fie apa curata si sa fiu sigur ca pestii o duc bine ?
Ps : daca e nevoie pot pune si foto cu acvariul sa va dati seama despre ce vorbesc !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stim despre ce vorbesti. Chestia aia e normala,puteai evita multe dintre fatalitatile ce urmeaza daca ai fi citit putin inainte de a baga pestii. Totusi,acum las pe unul dintre colegii mei sa te lamureasca:
-Adrian,ai legatura :

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 00:55:18


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline


mersi paradox.. am preluat
am inteles ca te-ai saturat de axplicat aceeasi problema....

in primul rand.. apa albicioasa, este normala,in perioada asta,perioada de CICLARE, bacteriile sunt in stagiul de dezvoltare si nu sunt fixate... sunt in "tranzit'.
DOI te-ai grabit sa populezi bazinul, un bazin trebuie sa stea la CICLAT minim 3 saptamani, in cazul in care ai o filtrare biologica pe masura...O sa iti recomand , mai jos , ce e de facut in cazul ciclarii unui azin populat dar , NIMIC NU POATE GARANTA CA PESTII VOR SUPRAVIETUII... mai devreme sau mai tarziu tot v-or fii probleme, Pesstii v-or fii afectati de aceasta perioada
IMPORTANT
-cat mai rapid posibil, achizitioneaza un nou filtru,hom made sau cascada sau unul exterior pentru bazine de minim 50L. Filtrarea ta este doar mecanica si ai nevoie si de filtrare biologica...aceasta este un mediu de filtrare unde se vor drzvolta bacteriile de care ti-am vorbit inainte... aceste bacterii transforma amoniacul in nitriti, nitritii in nitrati, si nivelul nitratilor il controlam prin schimburi de apa partiale si periodic...aest ciclu de transformare se numeste CICLUL AZOTULUI
- daca poti sa donezi pestii la cineva sau sa ai duci la petshop ar fi o buna solutie ... vei scapa de multe probleme
-plasticuri, ornamente artificiale ,pietris colorat.. etc...ar trebui scoasedin bazin si facut un mediu cat de cat natural... cu pietre, lemne, radacini, mopani...

acum... pana rezolvi cu filtrul, schimburi de apa de 30% din volumul bazinului la fiecare 2 zilze

ATENTIE apa sa stea la declorinat 24h intr-un vas cu gura larga sau daca folosesti solutie de declorinare.. clor stop.. cum ai spus... lasa apa cu solutia,macar 2h ca solutia sa isi faca efectul
LA FIECARE 2 SCHIMBURI ASPIRAREA SUBSTRATLUI Pe substrat se depun dejectiile pestilor si surplusul de mancare, acestea prin descompunere sunt generatoare de amoniac
mancare cit sa manance pestii in 2 minurte ca sa ramana cat mai putn ne consumata

Foarte important, sa citesti despre ciclul azotului... gasesti informatii foarte utile la 'coltul incepatorului' - 'Inceputul-primul acvariu'

NU TE LUA DUPA CE SPUN VANZATORII LA PETSHOP,EI SUNT ACOLO SA VANDA
NU ACHIZITIONA NIMIC INAINTE SA INTREBI SI SA PRIMESTI RASPUNS? RISTI SA ARUNCI CU BANII PE CEEA CE NU ITI FOLOSESTE
ACVARISTICA SE FACE CU RABDARE,DACA INCERCI SA GRABESTI LUCRURILE? DEVINE FOARTE COMPLICATA
in legatura cu filtrarea, in functie de bugetul pe care il ai dar vdaca iti permiti, te sfatuiesc sa cumperi un filtru exterior eheim profesional 2224, este mare,dar poti regla debitul.. eu am asa ceva ma un bazin de 24 litri si nu am uragan. Daca te virusexzi si tu ca si noi... o sa vrei ceva mai mare si , filtrul asta o sa fie bun si pentru un bazin de 60 litri
filtrele nu vin cu mediile de filtrare... acestea trebuiesc cumparate

aaaa ce era sa uit
Filtrul care il ai acum, NU se spala la apa de la ghiuveta si nici NU se stoarce. Buretele se CLATESTE USOR in apa care o scoti din bazin ,DOAR SA CADA MIZERIILE MARI


AR FII BINE SA PUI SI NISTE POZE

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 02:27:39


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Abnormalthebeststar
Junior member

Joined: 05/12/2019 23:02:10
Messages: 12
IP:
Offline

https://www.rapidshare.com.cn/sUqcd1J
Asa arata
De la magazin mi-a spus ca apa tre sa stea 2 zile cu solutiile in ea si fara pesti si atat am lasat-o
Abnormalthebeststar
Junior member

Joined: 05/12/2019 23:02:10
Messages: 12
IP:
Offline

A era sa uit ca si filtru am ceva pompa de apa cascada ce mi-a fost recomandata de la magazin , nu am filtru de ala mecanic deloc
Nu pot duce pestii inapoi si nici nu am la cine sa ii dau ... daca are cineva alte solutii sa trecem cu bine peste ar fi grozav . As putea face rost de apa de la fantana , eventual ! ( nu stiu daca ajuta , zic si eu )

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 10:43:37

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

singurele solutii ce te pot ajuta,sunt enumerate mai sus de colegul,care (nu PE care) a inteles f bine miscarea mea. Nicio solutie chimica sau de alta natura nu face minuni si spun acsst lucru pt ca poate ti se par aberatii ceea ce spunem noi si parem a fi niste pretentiosi stupizi,insa presupunand ca ai inceput a avea acvariu prin dorinta de a avea un colt de natura relaxant, trebuie sa ai rabdare si sa ne asculti,aceste lucruri fiind foarte importante. In caz contrar,pestii iti vor murii,apa ti se va imputii si dupa o perioada de frustrari in care vei cumpara cand pesti,cand solutii de vindecare,cand una cand alta,in final te vei lasa si iti vom gasii acvariul la rubrica de vanzari sau donatii. Trebuie inteles inca de la inceput,ca acvaristica in ziua de azi este in principal la cele mai multe persoane metoda de bussiness,apoi pasiune; nu bussinessul este problema grava(pt ca toti trebuie sa traim din ceva) ci metodele folosite: acvariul in prima faza promite a fi echipat complet,insa toate kiturile "full" duc lipsa atat de filtrare cat si de lumina.
Exemplu:
- Vrei pesti frumosi,insa filtrarea deficitara te va face sa inlocuiesti mereu si mereu pestii ce iti mor,sa cumperi solutii de diferite forme de la diferite firme,care si ele la randul lor amestecate fac mai mult rau decat bine unui începator.
-Vrei bazin plantat cu plante "N",te trezesti ca le cumperi,iti mor si nu sti de ce; aici din nou,te apuci de fertilizanti de la nu stiu ce firme ,dar tu de fapt ai lumina slaba de la acvariul "echipat". Toata povestea asta indrugata aici si nu numai,este pt a intelege toti incepatorii de ce pestii care initial ar trebui sa traiasca 10/15 ani traiesc doar un an,de ce li se impute apa si de ce ajung sa urasca treaba cu apa murdara din acvariu.
Pestii in bol,sunt din nou chestie de comert

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 12:31:25


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Abnormalthebeststar
Junior member

Joined: 05/12/2019 23:02:10
Messages: 12
IP:
Offline

Ulterior am mai luat un filtru extern din acela cu piatra care face bule sper sa nu p??easc? nimic pestisorii
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

in mare,ai ales o foarte proasta combinatie de pesti. Vezi daca poti dona din ei atat pe fb cat si aici pe forum,mai ales din carasi.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

paradoxx wrote:in mare,ai ales o foarte proasta combinatie de pesti. Vezi daca poti dona din ei atat pe fb cat si aici pe forum,mai ales din carasi.

mie nu imi deschide situl sa vad poza asa ca nu stiu ce pesti ai ... daa ai carasi...fa ceva si doneaza-i.. cei de la magazin nu tiu-au spus ca un caras are nevoie de 50 litri de apa? asta ca sa iti dai seama ce sunt vanzatorii de la petshop
ti-am spus citeste despre ciclare.. ti-am dat si unde.. e material complet pentru incepatori
filtru cascada sau ce zici tu cu piatra.. nu e ceea ce am spus eu.. cauta pe net nfiltre exterioare pentru acvariu si ai sa vezi ce si cum sunt.. nu comanda sau nu cumpara pana nu ibtrebi aici.. ti-am spus

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

si inca ceva... daca ai cumparat ceva... cum e filtrul exterior cu piatre... cum spui tu... da-ne date despre el... denumire.. capacitate... model... etc... asa stim sa iti spunem daca e bine sau nu

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

adrian,o sa te imbolnavesti(in sensul rau,repeta greseala ta dar mai grav),pt ca are si racheta(unii dintre prefaratii mei) dar si din aceia asemanatori koi-ilor.
sa speram si ca nr.ul redusi de tetra sa nu.si disperse agresivitatea pe mustatile gouramiului
[Thumb - Webp.net-compress-image.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 16:02:07


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

daaaa..dar la mine nu era asa suprapopulat... in rest... exact.. substratcilorat,filtrare insuficienta, plasticuri...
ok intelegem, omul nu stia,dar acum stire ce trebuie sa schimbe..
deci numai pentru carasi si crap-koi ai trebuie un bazin de minim 280 litri, din care se scad substratul si ornamentele si cred ca ramane cu vreo260 litri.. depinde cat de ornamentate..
in fine... colegul...
#Abnormalthebeststar, dacaa te supara comenturile negative,este problema ta
baga pestii pe donatii la forum,completeaza locatia, orasul unde locuiesti si poate gasesti repede unde sa ai dai,
daca vrei pesti de talie mare,iti trebuie bazin mare... eu am 6 carasi si 4 ancistrus in 400litri cu doua filtre sun sun 403b
in 25 litri cred ca si carasii o sa se bata intre ei mai rau ca ciclidele...la cat de inghesuit or sa fie...nu se poate nimic mai rau decat ce ai tu...
la 25 litri este un acvariu NANO CARE SE PRETEAZA DOAR LA PESTI DE TALIE MICA.. neoni guppy.. etcsi la acest tip de pesti nu poti pune mai mult de 7 bucati cu o filtrare pentru bazinul tau.. mai poti pune RCS, melci...po&ate vreo 2 sanitari..
deci citeste bine ce ti s-a spus si daca vrei sa te ajutam in continuare, ia masurile de urgenta.. de preferat, da toti pestii si de un start normal la bazinul tau si cu rabdare

PS comentariile rautacioasa nu sunt pentru a te jicni, sunt pentru ati spune ce nu e bine
tu ai spus ca vrei solutii ca pestii sa fie bine...si asta ne-a bucurat... dar la pestii tai....ori ce faci nu poate fii bine pentru ei... tu ai pesti care au nevoie de spatiu si volum cu mult mai mare decat acvariul tau....nu inateleg cum astia de la petshop au putut sa te lase sa cumperi pestii astia pentru un bazin aasa mic

citeste macar asta sa iti dai seama ce ai tu in bazin sau ce bazin ai avea nevoie pentru moment... nu uita ca carasii depasesc 25cm
http://drcaras.blogspot.com/2013/01/10-reguli-de-aur-pentru-carasi.html

This message was edited 1 time. Last update was at 06/12/2019 18:06:28


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Abnormalthebeststar
Junior member

Joined: 05/12/2019 23:02:10
Messages: 12
IP:
Offline

Nu ma deranjeaza comentariile deloc ! Dupa cum am spus si in titlu sunt total habarnist si am ascultat orbeste de cei de la petshop , akm o sa vad ce r?mâne de facut maine ! Multumesc frumos de sfaturi , revin cu ce am schimbat !
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com