[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Apa de osmoza - cu reminalizare sau fara?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Ma bate gandul sa imi iau un sistem de osmoza. Nu am decat un acvariu de 84L brut dar as vrea unul mai mare pe viitor. Partea proasta e ca din cate imi dau seama nu ma ajuta apa de la retea mai deloc (Gh mic, Kh mare, Ph mare, fier f putin, etc... am mai scris si cu alte ocazii)

Stiu ca exista 2 variante de osmoza, cu si fara remineralizare. In acvaristica de obicei se foloseste fara remineralizare, ca sa se poata apoi remineraliza dupa necesitati iar varianta cu reminerealizare este folosita la instalatiile casnice, pentru apa potabila.

Daca iau un aparat fara remineralizare e investitie mai mica initiala, dar nu il folosesc decat pentru acvariu. Daca iau unul cu remineralizare e mai scump dar pot sa il folosesc si pentru apa potabila (pe care acum o cumpar pentru ca sotia mea nu are incredere in apa de la retea )

"Problema" este ca nu am vazut la nici un aparat casnic parametrii apei dupa remineralizare... Gh, Kh, Ph... continut de minerale, etc... Scriu ei pe acolo ca se adauga minerale si diverse, dar cam atat.

Intrebarea mea este, e suficienta remineralizarea apei facuta de osmozor sau ar fi de preferat sa iau unul ieftin si sa o remineralizez "manual" ? Chiar daca e mai scump cel cu remineralizare, nu il cumpar doar pentru asta, asa ca nu intra la "bani aruncati pe acvariu" si nu am de dat explicatii
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Iei o instalatie de osmoza cheala si un cartus separat de reminalizare (el costa max 50 lei) si folosesti doar la acvariu.
Instalatiile de osmoza pt baut sunt mai scumpe pt ca au pompa sau/si rezervor sau/si baterie, nu pentru ca au cartus de remineralizare, iar la acvariu nu ai nevoie de chestiile astea.

Exemplu, prima cautare pe google, nu zic sa iei din asta, e doar exemplu
https://www.filtretomas.ro/product/cartus-remineralizare-osmoza-inversa-aimro/

Dar nu stiu daca ai nevoie de cartusul ala de remineralizare.
Poti sa iei instalatie cheala, sa combini apa de osmoza cu apa de la retea si sa mai adaugi direct in acvariu ce iti lipseste (de ex. fier pt ca cartusul ala de remineralizare oricum nu o sa-ti adauge fier suficient pt plante).

iar cartusul de remineralizare mai si creste ph-ul apei, ceea ce de obicei nu ne dorim la un acvariu.

This message was edited 10 times. Last update was at 04/12/2019 09:51:44

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Daca te ajuta informatia, eu am o instalatie cu pompa si remineralizare care produce 8 litri pe ora. A costat 840 de lei dar cred ca merita. In toate acvariile folosesc numai apa produsa de instalatie. Si pentru consum. Dupa un an nu observ nici o problema cu plantele. Acuma ... depinde si de plante. Cea mai mare problema este cu melcii si crevetii. Acolo unde am, adaug saruri de la Dennerle.

This message was edited 1 time. Last update was at 04/12/2019 14:37:21


Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
giberica
Junior member

Joined: 01/09/2019 09:53:09
Messages: 79
IP:
Offline

Humbert wrote:Iei o instalatie de osmoza cheala si un cartus separat de reminalizare (el costa max 50 lei) si folosesti doar la acvariu.
Instalatiile de osmoza pt baut sunt mai scumpe pt ca au pompa sau/si rezervor sau/si baterie, nu pentru ca au cartus de remineralizare, iar la acvariu nu ai nevoie de chestiile astea.

Dar nu stiu daca ai nevoie de cartusul ala de remineralizare.
Poti sa iei instalatie cheala, sa combini apa de osmoza cu apa de la retea si sa mai adaugi direct in acvariu ce iti lipseste (de ex. fier pt ca cartusul ala de remineralizare oricum nu o sa-ti adauge fier suficient pt plante).

iar cartusul de remineralizare mai si creste ph-ul apei, ceea ce de obicei nu ne dorim la un acvariu.


Am inteles, multumesc. Cred ca as prefera orice varianta in care nu adaug si apa de la retea pentru ca asa cum ziceam, e ciudata rau. Am sa fac saptamana viitoare niste masuratori la picatura sa vedem ce iese si am sa postez aici rezultatul...

Silviu Man wrote:Daca te ajuta informatia, eu am o instalatie cu pompa si remineralizare care produce 8 litri pe ora. A costat 840 de lei dar cred ca merita. In toate acvariile folosesc numai apa produsa de instalatie. Si pentru consum. Dupa un an nu observ nici o problema cu plantele. Acuma ... depinde si de plante. Cea mai mare problema este cu melcii si crevetii. Acolo unde am, adaug saruri de la Dennerle.


Multumesc. Am si melci (pomaceea) si creveti, plus betta (care stiu ca e mai pretentios doar la temperatura). Ai putea sa imi spui cam ce parametri are apa dupa remineralizare? Ce saruri/parametri ar fi nevoie pentru melci si creveti?

Din cate am citit melcii au nevoie de o apa putin mai dura, casa nu aiba probleme cu cochilia. Intrebarea mea este, care parte din duritate e importanta, Gh, Kh sau ambele? Ca la mine prima e 2-3 iar a doua 14-15 si nu pot nici sa scad nici sa cresc una fara cealalta.

This message was edited 3 times. Last update was at 04/12/2019 16:27:22

Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Eu folosesc Shrimp salt de la Dennerle. Este o schema de aplicare, scrie pe cutie. Apa imi iese cu gH 2-3. In rest, o aditie de CO2 te ajuta sa reglezi kH.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Eu folosesc instalatia simpla si adaug in apa saruri de remineralizare de la JBL.
aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Legat de osmoza am cateva nelamuriri.
Folosesc o instalatie de osmoza pentru marin (2 sedimente, 1 carbon si membrana).
Am inteles ca nu e ok pentru plante folosirea apei fara remineralizare dar avand in vedere ca apa de la robinet trece deja prin cele 3 filtre , nu pot folosi apa reziduala de la membrana ? Reziduala are un TDS mare semn ca are o concentratie mare de minerale.
Pare o tampenie dar amestecata 50% cu osmoza, am totusi o apa filtrata si cu suficiente minerale si evit folosirea apei de la retea.

This message was edited 1 time. Last update was at 19/06/2020 08:33:17

Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

@aerosv
nu cred ca are sens, desi e o idee interesanta

depinde de motivele pentru care nu vrei sa folosesti apa de la retea

1. daca "motivele" alea vor fi filtrate de carbune, da, atunci pare ok ce vrei sa faci, dar nu are sens sa mai treci apa prin membrana de osmoza, ci doar prin sediment + carbune;
ok, daca tu oricum obtii apa aia reziduala si este in cantitate suficienta, atunci ok

2. daca insa "motivele" alea nu vor fi filtrate (de ex metale) atunci vei ajunge sa pui in acvariu apa mai proasta decat de la retea, ca concentratia lor va fi mai mare in apa reziduala decat la retea
sigur, o combini cu apa de osmoza, dar de ce nu ai combina direct apa de la robinet cu apa de osmoza? ca apa de la robinet are concentratie mai mica de orice decat apa reziduala, deci vei folosi mai putina apa de osmoza




aerosv
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2013 12:03:53
Messages: 844
Location: Suceava
IP:
Offline

Ai dreptate Humbert, logica era sa pun apa filtrata in loc de la retea direct, practic filtrele alea tot retin rugina, pesticidele sau clorul.

Se poate deconecta de la membrana si lua apa direct pre-filtrata, dar in cazul meu nu e posibil, am instalatie cu borcane si ma gandeam la varianta asta de apa reziduala care defapt e tot apa dar mult mai "curata".

E o varianta sa amestec osmoza + retea, e mai bine decat doar de la robinet.

In alta ordine, citind destul de multe postari de pe ukaps.org, unii cu acvarii foarte faine si cu plante sanatoate, folosesc la schimburi doar RO, fara alte saruri adaugate....

Nici eu nu prea am chef de a experiemnta, de asta imi exprim curiozitatea aici
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Pai crescatorii de creveti, folosesc apa ro. Cu toate astea, unii chiar au plante frumoase.
[ICQ]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

la creveti cu siguranta se adauga ulterior saruri gen dennerle mineral Gh+ pt ca nu ai cum sa cresti creveti in apa de osmoza

cat despre acvariile plantate... nu stiu ce sa zic
adica poti sa faci schimburi cu apa de osmoza, de exemplu daca faci aditii la greu si in exces atunci chiar e indicat

dar altfel sa pui de la inceput doar apa de osmoza nu cred ca ar merge.

This message was edited 2 times. Last update was at 19/06/2020 14:13:31




narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Bineinteles ca folosesc ceva minerale. Ma referam la faptul ca se pot creste plante in apa ro, cu putine aditii. Acum fiecare ce urmareste, se pot regla/mentine mai usor parametrii apei. Se poate combina cu apa de la robinet, pentru a scadea duritatea apei de la robinet, pentru a o aduce la un anumit tds.
Crescatorii de discus stiu ca mai recurg la amestecul acesta.
[ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com