[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Intrebare  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
Mirciulica
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2018 05:58:23
Messages: 172
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am cumparat higrofila cabomba din Cora Pantelimon din Bucuresti si vad ca se usuca frunzele si nu incep sa creasca, toate plantele care le-am cumparat si le-am bagat in substratul fertil, dupa cateva zile mor.
Am substrat cu nisip fertil cumparat din Hornbach Militari si pun fertilizant easy life si yeasy carbo si tot degeaba ca nu cresc plantele si se usuca frunzele si mor.
Ce e de facut sa creasca plantele si sa nu se mai usuce frunzele si sa nu mai moara???
Poate are cineva o ideie sa imi dea un sfat ce e de facut.

This message was edited 1 time. Last update was at 30/11/2019 09:06:52

ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Bre, nea Mirciulica, sunt blestemele care te - au ajuns, la c?ti pe?ti ai omorât, las?-te de acvaristica, colec?ioneaz? timbre

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pt mine este o uimire maxima ca spune si altceva decat faza cu sectoarele din bucuresti repetand de 2/3 ori ce vrea el de acolo...

ai lumina insuficienta,domnule. Ori si mai bine,ccdumitrescu are dreptate

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline

Dragi colegi, propun sa îl ajutam pe colegul sa î?i faca acvariu plantat, numai sa nu mai colecteze pe?ti, eu dau cryptocoryne

Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ccdumitrescu wrote:Dragi colegi, propun sa îl ajutam pe colegul sa î?i faca acvariu plantat, numai sa nu mai colecteze pesti, eu dau cryptocoryne

De acord
Contribui si io cu niste Echinodorusi si melci Pomacea frumosi.

Festina lente !
teddy2k
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/01/2005 14:42:19
Messages: 516
Location: Bucuresti/Obor
IP:
Offline

Nu stiu ce sa zic, dar daca acea "higrofila" este Hygrophila polysperma, varietatea simpla, nu sunset, nu ar fi trebuit sa se topeasca, aia creste si la lumina din camera.
Mirciulica
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2018 05:58:23
Messages: 172
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

E Hygrophila cabomba ca scria pe hartia care era in cosuletul cu aceasta planta, am scos plantele din cosulet si au fost bagate in substrat.
Ce fertilizant ar fi mai bun ca sa nu mai am problema asta?
Ca trebuie sa imi cumpar din nou plante ca e acvariul cam gol.
Poate are cineva ideie ce e de facut.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

o poza cu acvariul ne.ar ajuta

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ccdumitrescu
Senior member

Joined: 15/12/2011 14:53:35
Messages: 753
Location: Bucuresti - Crangasi
IP:
Offline


Asta da lovitura.....

This message was edited 1 time. Last update was at 01/12/2019 11:01:03


Bucuresti-Crangasi ;0748143754
[Yahoo!]
Mihai.J
Junior member

Joined: 21/05/2018 14:33:24
Messages: 49
IP:
Offline

Faza cea mai tare e alta!!??de ANI DE ZILE tot aduna pesti,SI.....abia acum le baga plante!
Daca tot s a apucat de plante,eu zic sa l ajutam cu niste donatii sa nu arunce saracul banii pe fereastra.ne bagam???????
Mirciulica
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2018 05:58:23
Messages: 172
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

O poza mai veche cu acvariul cand aveam plante multe in el.
Deci ce sfat imi dati cu problema cu plantele sa nu se mai usuce frunzele sa nu mai moara?
Ca sa nu mai moara si sa inceapa sa creasca.
[Thumb - P1010022.JPG]

This message was edited 2 times. Last update was at 01/12/2019 12:58:16

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

cum spuneam,lumina slaba,dar nu te putem ajuta daca nu vedem acvariul cum e acum,nu e asa baieti ? si mai ales ce solutii din alea pui --->

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Mirciulica
Member
[Avatar]

Joined: 07/12/2018 05:58:23
Messages: 172
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

Am scris mai sus dar nu ati fost atenti ca am pus easy life sau yeasy carbo ca fertilizanti.
O sa fac acum o poza si o sa o pun aici cu acvariul.
Asa arata acum acvariul dupa ce au murit din plante ca aveam mai multe.
Deci ce fertilizant ar fi mai bun ca sa nu se mai ingalbeneasca frunzele si sa se usuce si sa moara??
Ca acum am inceput sa cumpar plante ca sa umplu acvariul de plante.
Poza aia e facuta de mult timp si acum nu mai am chimicale de bagat in acvariu, si nici fertilizant easy carbo si easy life nu mai am. De asta am intrebat ce fertilizant e bun ca sa nu mai moara din plante, ca sa stiu ce fertilizant sa cumpar.
Sper sa se priceapa cineva bine la plantele din acvariu ca sa imi dea un sfat cu care sa rezolv problema asta.

[Thumb - 20191202_075124.jpg]

This message was edited 4 times. Last update was at 02/12/2019 08:13:36

paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Mirciulica wrote:Am scris mai sus dar nu ati fost atenti ca am pus easy life sau yeasy carbo ca fertilizanti.

Ba am fost foarte atent. Tu nu ai fost atent la sageata ce indica in dreapta pozei tale,unde era o solutie de "insanatosit" pestii. Faptul ca era aproape de acvariu,mai aproape decat o sticla de fertilizant sau una de mancare,indica faptul ca folosesti la greu si chimicale pt intretinerea pestilor si chimicale pt intretinerea apei,pt inlaturarea algelor si fertilizanti pt plante.
Daca vrei sa te putem ajuta,fii sincer cu noi si nu ne mai certa. Da stiu,era o poza veche sa zicem,dar...obiceiurile rele mor greu

This message was edited 1 time. Last update was at 02/12/2019 07:56:26

[Email] [Yahoo!]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

deci , daca vrei sa fi ajutat, uite, colegii iti doneaza plante,... in primul rind fa 2 schimburi de apa , de 50%, unul azi si unul maine,, inlocuieste un burete cu carbune activ, si timp de o saptamana,fa schimburi zilnice de 10%... asa o sa cureti apa de toate porcariimle, chimicale si..

2-o lumina adecvata,

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Linuxu
Junior member

Joined: 30/04/2018 14:02:32
Messages: 51
Location: Bragadiru
IP:
Offline

Salut,

Ca sa fiu sincer aveam o pata pe ochi cand te vedeam ce postezi, si cand vedeam cati pesti tot cereai.

Din cate stiu mai am acasa ceva Easy Life ProFito pe care eu nu o mai folosesc, ti-o pot da cu o mana searioasa de Vallisneria daca vrei.

Decat sa dai bani continuu pe chimicale si tot felul de fertilizanti, mai bine iei ceva teste pt apa, sa stim exact cu ce sa te ajutam. Nu te baga la fertilizanti f scumpi, acolo cu cat sunt mai multe componente separate, cu atat te vei complica mai tare.

Schimba apa mai des, dar la schimb aspira cum trebuie substratul si ia o solutie ieftina pentru eliminarea clorului din apa, sau lasi apa peste noapte sa stea inainte sa o adaugi in acvariu.

Daca esti interesat de acele plante da-mi pm si vedem cum facem sa intri in posesia lor.

Mihai.J
Junior member

Joined: 21/05/2018 14:33:24
Messages: 49
IP:
Offline

Eu am zis la misto cu plantele.pe buneeeee!?unde sunt TOTI PESTII ADUNATI?doar nu in acvariul ala.si l a certat pe colegul ca nu a fost atent la ce a scris el.asta mai urma.sa i dam si plante.doamne fereste!
Mihai.J
Junior member

Joined: 21/05/2018 14:33:24
Messages: 49
IP:
Offline

Si NU.NU SUNT RAUTACIOS!L
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com