[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vibratie sticla  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Cyber
Unripe member

Joined: 28/11/2019 00:30:51
Messages: 4
IP:
Offline

Salut ! De curand am achizitionat un acvariu Diversa Startup 60 LED (54 Litri). Vine echipat cu un filtru Claro 600 , incalzitor cu termostat Thermo Plus 50. L-am "aranjat" cu pietris din pet shop , cu doua decoratiuni, umplut cu apa (lasand 2cm liberi, distanta de la margine pana la nivelul apei), am pozitionat cu ventuze, filtru si incalzitorul si le-am bagat in priza. Filtrul sta bine prins cu ventuze dar sticla acvariului vibreaza foarte tare, incontinuu si se creaza un zgomot foarte deranjant. Acvariul e pozitionat pe suportul din plastic din pachet (rama de jos), direct pe o masa de lemn. Imi place acvariul meu fiind foarte animat de 6 pesti si nu vreau sa renunt la el. Ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa prind filtrul intern de sticla fara sa o faca sa vibreze in timpul functionarii, va rog?

This message was edited 3 times. Last update was at 28/11/2019 01:11:17

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

ai pompa de aer?.
daca nu... cred ca ai mizerie in pompa de la filtru... sau nu e bine aranjat rotorul la pompa...

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Cyber
Unripe member

Joined: 28/11/2019 00:30:51
Messages: 4
IP:
Offline

Nu am pompa de aer. Am demontat cat mi-a permis filtrul (sa scot buretele si tija cu rotita ce misca apa, de la motor). Nu vad nici un blocaj
gsv
Member
[Avatar]

Joined: 19/04/2017 08:49:49
Messages: 258
Location: Craiova
IP:
Offline

Acelasi acvariu am avut eu acum ceva timp si cu acelasi filtru, cu aceleasi probleme. Claro alea nu prea sunt stralucite dpdv al silentiozitatii. Isi face treaba bine, dar zgomotos. Am reusit sa ii mai reduc din vibratii prin schimbarea ventuzelor si montarea unora putin mai mari de la JBL, unele verzi, dar trebuie sa faci mici modificari.
Antecume
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2017 16:04:13
Messages: 987
Location: Bucuresti, Corbeanca
IP:
Offline

Zgomotul vine de la contactul dintre acvariu si suportul de jos?
N-ar ajuta daca ai inlocui suportul cu o foaie de polistiren extrudat subtire?

[Nano cu albinute] [Old tree]
Cyber
Unripe member

Joined: 28/11/2019 00:30:51
Messages: 4
IP:
Offline

Zgomotul vine din locul unde este montat filtrul. Filtrul nu produse zgomot puternic , dar de la vibratiile acestuia, vibreaza si sticla si e un zgomot obositor (se simte vibratia sticlei si la atingerea acesteia). Am incercat si pe alt geam dar e acelasi rezultat... trebuie sa gasesc ceva ce sa sustina filtrul dar sa nu transmita vibratiile catre sticla ... ori schimb filtrul...
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com