[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sa incep sau nu?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut,

Ma gandesc de ceva vreme sa incep un pico/nano marin si as avea nevoie de cateva sfaturi/pareri.

Varianta #1
- construiesc un cub de 45 cm
- cumpar un filtru HOB (FZN 3 si probabil 1,5L - 2 L Matrix)
- cumpar RefLed 50W (banuiesc ca pot astepta 30-45 zile pana la aceasta achizitie, ma gandesc ca pot face ciclarea acvariului si fara lumina)
- Live Sand (Red Sea)
- 8 kg Roca
- 3 kg Live Rock
- 1 OW 10 sau SOW 4 plus un Koralia Nano pentru mixul apei
- Prodibio Digest si cateva alte tipuri de bacterii (Nite-out, Bacto Reef balls)
- Salimetru, pentru inceput
- la scurt timp un kit pentru testarea parametrilor (Red Sea sau Salifert)

Varianta #2
- construiesc un AIO pentru dimensiunile de mai sus (poate reusesc sa raman cu un display de 45/45/45)
- + cele enumerate mai sus doar ca inlocuiesc HOB-ul cu o pompa de retur

Varianta #3
- strang bani si iau un Red Sea Max Nano (asta o sa dureze, nu reusesc sa ma mobilizez pentru acest lucru )
- + cele enumerate la varianta #1 doar ca elimin ce am in pachet

Deci, ma gandesc sa construiesc un marin "de buget", ma rog chiar si asa cred ca ajung la aproximativ 2000 Ron. Poate ma ajutati sa iau o decizie, ma tot chinui de cateva luni sa strang informatii sa vad care este varianta mai prietenoasa. Accept si alte variante in cazul in care exista.

Va multumesc!
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Variantele au fiecare aspecte pozitive si negative.

Variana 1, nu consider ok acel filtru HOB, exclus.

Varianta 2, pare mai buna, dar sa ramai cu 45/45/45 - as modifica aceasta varianta si as merge pe sump la ea, costa cu putin mai mult dar rezultatul o sa fie MULT mai bun.

Varianta 3, cu banii de pe un RS Max Nano, iti faci un sistem mai mare de formatul (Display + Sump ).

Varianta 4: Bazin mai mare + Sump + Skimmer + cele enumerate de tine mai sus, dar recomand sump cu refugiu + skimmer.

Pentru lampa poti merge pt inceput pe o varianta de buget, Mars Aqua de pe aliexpress.



MSI Reef
ValiM
Member

Joined: 27/12/2017 11:11:50
Messages: 136
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Varianta 4 o sa se întâmple anul viitor dup? ce renovez apartamentul, am acordul pentru doua acvarii
Ma gândeam la varianta 1 sau 2 pentru perioada urm?toare sa înv?? ce înseamn? marin, la ce sa ma astept plus ca nu am spa?iu unde s?-l montez fizic, ma refer la ceva de dimensiuni mai generoase.
MSI
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2017 20:20:12
Messages: 767
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atunci varianta 2, dar sa ramai cu display cat mai mare, unde intra un 45 intra si un 55-60 dar AIO sa fie generos sa bagi un skimmer acolo (cel putin sa lasi locul pentru skimmer ca achizitie ulterioara).

Cu 2000 RON, poti sa realizezi varianta doi, poate chiar si ceva la marimea respectiv dar cu sump nu cu AIO.

Se poate calcula mai in detaliu fiecare scenariu

Important zic eu sa fie cat mai multa apa in sistem, pentru stabilitate.

(edit: acum observ ca suntem membri pe forum din aceeasi zi 27/12/2017 ) )

This message was edited 1 time. Last update was at 20/11/2019 22:43:09


MSI Reef
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com