[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
caras auriu  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
rgucomp@yahoo.com
Unripe member

Joined: 13/11/2019 16:34:48
Messages: 1
IP:
Offline

Bun? seara,
Am achizi?ionat de vre-o 3 ani un acvariu de 35l in care ?in 3 cara?i aurii cu cada voalat?. Am înv??at în timp cum s? îi îngrijesc îns? de vre-o 1-2 s?pt?mâni unul dintre ei ?i cel mai b?trân dealtfel se comport? ciudat c? ?i când nu ar putea s? î?i coordoneze flotabilitatea. Când st? are tendin?a de a se da peste cap ?i b?nui c? nici cu v?zul nu e chiar ok. Iar de câteva zile am observat c? are pe cap c? un fel de neg ro?iatic. Ata?ez ?i o poz?.
V? rog s? m? l?muri?i cam ce ar putea fi ?i dac? sunt tratamente. Mul?umesc
[Thumb - IMG_20191113_174427.jpg]

ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Pe langa decor care e total impropriu in timpul asta (3 ani!) poate ai aflat ca un caras are nevoie de 50 de litrii de apa unul singur! Tu tii 3 in 35 de litrii, daca langa asta mai pui si schimburile de apa care nu par sa fie prea dese sau substantiale(implicit igiena) atunci ai sa vezi cauzele pentru care pestii tai nu sunt prea bine, in 35 de litrii tii xifo, guppy ceva de genul asta(cand nu ai experienta) in orice caz pesti de talie mica

This message was edited 1 time. Last update was at 13/11/2019 19:37:27

[Email]
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna seara
in primul rand, asa cum a spus colegul #ocean,pentru carasi ai nevoie de un bazin mai mare, sunt ca sardelele in acel bazin,sunt foarte ingehesuiti si de aceea sunt stresati si au un compportament ciudat. un caras are nevoie de 50 litri de apa minim pentru a se dezvolta normal. Primul semn de stres este decolorarea, nu este alb, este alb transparent,
punctul acela rosu, nu stiu exact ce poate fii
Faptul ca innoata aiurea este de la mancare, cred ca ai hranesti cuy fulgi iar carasii , pa langa ca sunt haplea si pe langa mancare mai inghit si aer, au si placerea de a se juca ,inghitind bule de aer.De aici si faptulca inoata aiurea.. a tras aer...Il scoti pe masa, pe un plan de lemn si il lasi sa se zbata cateva secunde, daca nu o face, ajutal...Eu am unul, cand tragea aer, il scoteam, dar era atat de putoare ca nu se batea,atunci am descurs la o masura drastica, nu ai mai hraneam, in é zile era lbine.. de preferat sa nu ai mai hranesti cu hrana care pluteste sau daca le dai in continuare fulgi, inmoaie fulgii in apa mai intai ca sa se scufunde
PRINCIPAL
asa cum am spus , nu ai bazinul adegvat pentru acesti pesti, iti trebuie un bazin de cel putin 160l pentru acestia, fara alti pesti in el
Bazinul fiind mic, e clar ca nu ai nici filtrare suficienta
daca vrei sa mai tii carasii, in primul rand schimba bazinul, si un filtru extern. dar nu achizitiona nimic pana nu intrei aici. Cei de la petshop iti vor vindr dat nu iti vor spune ca nu e bun... doar sa vanda...pe ei nu ai intereseaza daca iti traiesc sau se imbolnavesc pestii tai
O alta solutie, doneaza carasii si cumpara pesti mici.. cum ar fii gupy sau neoni... Atentie la gupy, sunt vivipari si se inmultesc foarte repede... de preferat gupy masculi si sunt si mult mai colorati sdecat femelele
pina atunci... schimburi zilnice de apa , 10 sau 15% din volumul bazinului. Apa statuta la declorina 24h sau daca utilizezi solutii gen aqua safe de la tetra, pui cantitateaprescrisa de producator, nu mai mult .. Ex aqua safe se pune 5ml la 10 litri de apa... Aceasta se refera la apa care urmeaza sa o pui in bazin... nu in tot bazinul
mancare doar odata pe zi si asta cit mananca in 2 min

deci
DACA VREI SA PASTREZICAEASII, NU SE STIE CAT VOR TRAI I ACESTE CONDITII, OBLIGATORIU?UN BAZIN DE MINIM 160 LITRI CU FILTRARE EXTERIOARA
DACA NU MAI TII CARASII,CU MODIFICARILE DE RIGOARE LA ACEST BAZIN? POTI FACE UN NANO DRAGUT CU PESTi

This message was edited 2 times. Last update was at 13/11/2019 20:41:24


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
severum777
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/11/2015 17:54:47
Messages: 976
Location: Baile Govora jud. Valcea
IP:
Offline

Buna seara ! Intr-un astfel de spatiu , e posibil chiar problema cu innotul sa fie de la spatiu din cauza dezvoltarii , mai ales daca spui ca este destul de batran , ar putea fi orice , poate sa inoate greoi sau diagonal , e greu de spus din poza .
Stresul , lumina , variatiile de temperatura din timpul schimburilor de apa pot afecta culoarea , chiar ?i mancarea .
Un caras batran ar putea ajunge chiar de dimensiunea acvariului tau
Despre un acvariu cu carasi vorbim de la 150 de litri in sus cel putin , nu poti sa ti un caras sanatos in 50 de litri , dar 3 carasi in 150 de litri suna mai bine .
Cel mai bine este sa donezi pestii , si sa faci ceva frumos cu acvariul actual sau sa te gandesti la o alternativa mai mare .
Indiferent de ce boala are pestele in acvariul ala o tratezi degeaba .
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com