[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Restart acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Vreau sa restartez acvariul de 60 L Dennerle. Am facut lista pe pe nevertebrate si vreau sa va ver parerea.
Sol fertil Dennerle Scapers Soil 1-4 mm 8 l
Anubias Barteri var. Nana
Alternanthera reineckii Lila In-Vitro
Rotala indica In-Vitro
Saruri multi minerale Dennerle Osmosis ReMineral+ 250g pt 5000l
Staurogyne Repens
Bacterii Prodibio Bio Digest - 1 fiola (2 fiole )
Lampa LED AquaLighter 1 9W 45cm
Furtun Hobby transparent 4/6 mm (1 m)
Am luat banda de led de la Acvaled dar imi este frica ca nu bricolez bine si dau de alte alea. Tocmai de aia am luat lampa noua. Furtunul este pentru CO2. Am butelie de 500g. Poate pe viitor iau una de 2kg.Am un filtru JBL E402 si ca material filtrant am 1 L de Ada bio Rio si Matrix. Sertarul de jos este plin tot cu material filtrant. Nu stiu ce fertilizanti sa iau. As vrea sa dau un start bun acvariului.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am adaugat acum si fertilizantii de la Masterline pentru micro si macro.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Il faci cu creveti?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Inca nu m-am hotarat in legatura cu fauna. Daca va fi cu creveti cred ca voi baga creveti amano.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

sarea de remineralizare o utilizezi doar in cazul in care folosesti apa de osmoza

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

adrian09 wrote:sarea de remineralizare o utilizezi doar in cazul in care folosesti apa de osmoza
Am instalatie de osmoza.
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Florin82 wrote:Inca nu m-am hotarat in legatura cu fauna. Daca va fi cu creveti cred ca voi baga creveti amano.


In cazul asta iti recomand substrat Shirakura.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Am un mopan pe care as vrea sa il folosesc. L-am pus la fiert cu sare. Este bine?
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Prima zi de viata
image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

L-am startat ieri. Zilele viitoare trebuie sa rezolv si cu co2 sa umplu butelia.Am instalat aplicatia de la Tropica si spune sa schimb 50% din apa dupa 3 zile.Voi schimba cu apa de osmoza impreuna cu saruri de remineralizare (cantitatea de sare o calculez in functie de cantitatea schimbata sau dupa volumul total al acvariului?). Temperatura este la 23-24. Cred ca trebuie sa mai iau co2 lichid de la masterline. Am decat masterline 1 si 2. As vrea pe viitor sa mai adaug ceva material filtrant in filtru. Ceva micut gen bile(siporax). Am pus si un strat de perlon ( stiu ca trebuie sa umblu la filtru mai des din cauza perlonului.) Pentru inceput arata bine. Zic eu.

This message was edited 2 times. Last update was at 21/11/2019 09:46:00

Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Si iluminatul 6 ore pe zi.
92fox
Member
[Avatar]

Joined: 05/04/2018 22:10:50
Messages: 187
Location: Constanta
IP:
Offline

Salut,
Arata bine avand in vedere ca este inca la inceput. In legatura cu intrebarea ta cu remineralizarea apei de ozmoza, adaugi sarurii doar la cantitatea ta de apa pe care o schimbi nu pentru tot volumul de apa pe care il ai in acvariu.
Dar avand in vedere ca acvariul este crud, multa lume recomanda sa faci schimburile de apa de la inceput pana se cicleaza acvariul cu apa de robinet (lasata la declorinat bineinteles). exista destul de multe situatii in care ciclarea a fost prelungita sau incetinita din cauza utilizarii apei de osmoza remineralizata (ph-ul mic incetineste dezvoltarea bacteriilor benefice). Si apoi schimband asa de multa apa consumi sarurile de remineralizare degeaba.
Cel mai bine faci ciclarea cu apa de robinet si apoi cand aceasta este completa faci unul sau doua schimburi mari de apa cu apa de ozmoza remineralizata la parametrii pe care ii doresti pentru crevetii pe care vrei sa-i cresti.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

92fox wrote:Salut,
Arata bine avand in vedere ca este inca la inceput. In legatura cu intrebarea ta cu remineralizarea apei de ozmoza, adaugi sarurii doar la cantitatea ta de apa pe care o schimbi nu pentru tot volumul de apa pe care il ai in acvariu.
Dar avand in vedere ca acvariul este crud, multa lume recomanda sa faci schimburile de apa de la inceput pana se cicleaza acvariul cu apa de robinet (lasata la declorinat bineinteles). exista destul de multe situatii in care ciclarea a fost prelungita sau incetinita din cauza utilizarii apei de osmoza remineralizata (ph-ul mic incetineste dezvoltarea bacteriilor benefice). Si apoi schimband asa de multa apa consumi sarurile de remineralizare degeaba.
Cel mai bine faci ciclarea cu apa de robinet si apoi cand aceasta este completa faci unul sau doua schimburi mari de apa cu apa de ozmoza remineralizata la parametrii pe care ii doresti pentru crevetii pe care vrei sa-i cresti.

Problema este ca nu am incredere in apa de la retea. Am vazut ce este pe tevi. Sunt pline de rugina.
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

image
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Ziua 3. Am schimbat 50% din apa cu apa de osmoza. Am adaugat saruri de remineralizare. Ce procentaj sa folosesc pentru apa de osmoza impreuna cu apa de robinet? Un 85% apa osmoza cu 15% apa retea ar fi bine? Fertilizez cu Masterline 1 si 2(micro si macro). La schimbul de apa folosesc Easy Medium Filter. Miercuri viitoare se face o saptamana si trebuie sa schimb perlonul. Plus ca as vrea sa mai adaug ceva material filtrant. Si neaparat sa rezolv cu co2.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2019 10:18:03

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

florine... atata timp cat nu ai fauna, nu vad necesitatea schimbului de apa in perioada ciclarii... din contra... asa cum a spus colegul, schimburile de apa pot incetinii procesul de ciclare. atata timp cat nu ai fauna , eu zic sa nu faci schimburi. sunt multe plante carora le place un nivel mai ridicat de nitrati iar bacteriile au nevoie de amoniac pentru a se dezvolta...
daca amesteci apa de osmoza cu apa de la retea, atunci arametrii sunt cam asa...
50% apa de retea si 50% apa de osmoza, atunci parametrii apei v-or scadea cu 50%
dar eu cred ca nu e bine sa folosesti combinatia, apa de osmoza+ apa de retea = sare pentru remineralizare

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2019 12:22:59


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Deci combinatia ideala ar fi 50%-50%. Asta fara sa mai folosesc deloc saruri?
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

cu 50% era doar un exemplu.... depinde de ceea ce vrei de la bazin si ce parametrii ai nevoie.
si da , fara sare de remineralizare...Sarea de remineralizare ce face? iti reface niste parametrii a apei de osmoza...iar tu daca combini apa de osmoza cu apade la retea si cu sare de remineralizare, ai toate sansele sa dai peste cap niste parametri

This message was edited 1 time. Last update was at 23/11/2019 15:40:02


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Florin82
Membru de baza

Joined: 25/09/2016 20:41:41
Messages: 458
Location: Targoviste
IP:
Offline

Acum am schimbat 15l de apa (retea + osmoza). Singura problema este ar fi cu Rotala Indica. Cateva se usuca. Fertilizez in fiecare dimineata macro si micro(2ml +2ml). Am schimbat si perlonul.
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

se usuca toata planta sau doar cateva frunze... normal si plantele au o perioada de acomodare..frunzele care au fost obisnuite cu un mediu, se usuca si apar celelalte care cresc in noul mediu.... dar... pune niste poze
acum este perioada in care cauti, baga cu intrebari, colegii cu experienta in plante o sa iti spuna ce si cum... acum tu trebuie sa gasesti reteta optima pentru bazinul tau..asta e partea dificila a plantatelor

This message was edited 1 time. Last update was at 26/11/2019 17:30:52


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com