[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
albastru de metil???  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu mai stiu pe unde citisem ca albastru de metil se foloseste ca tratament al unor boli usoare... ma gandeam preventiv sa pun niste albastru de metil in apa, insa nu stiu ce cantitate (concentratie) si daca afecteaza ciclarea... daca distruge si bacteriile benefice care intra in cilclul azotului.
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

monoceros wrote:... ma gandeam preventiv sa pun niste albastru de metil in apa...

Da de ce? Seamana cu povestea drobului de sare...de ce sa pui ceva preventiv? E ca si cum tu ai fi sanatos tun da` mai bagi cate o pastila de raceala ca nu se stie niciodata cand va sa vie virusu` peste tine :-)
In general intr-un acvariu este de evitat sa pui chemecale asa fara sens...
In plus acum se gasesc tot felul de medicamente dedicate special anumitelor boli, nu exista oricum un panaceu universal asa ca daca ai pune albastru asa ca sa te afli in treaba ai toate sansele sa fie si total inutil unei anumite boli.
Ca sa iti ti feriti pesti de eventuale boli e de preferat sa le oferi conditii optime si atat nu sa le dai albastru de metil ca nu se stie...

SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
hulk2738
Member

Joined: 06/05/2009 22:42:05
Messages: 153
Location: Italy
IP:
Offline

ceea ce spune omul in capul topicului are pe undeva un sens. produsele fabricate costa foarte mult, pe cand albastrul de metil e ieftin si se gaseste in toate farmaciile.
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

O fi - n-o fi adevarat ce zici, dar... ai asteptat 2 ani si ceva ca sa ne spui asta?
:-)
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com