[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu nou  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna tuturor,

Suntem Raluca ?i Marius ?i ne-am cump?rat 1 acvariu jewel de 180l. In prima seara, dup? ce am sp?lat nisipul ?i plantele ?i tooot, am pus apa ?i bacterii JBL, conform indica?iilor produc?torului. Am pus ?i cca 6 plante vii ?i am a?teptat pana a doua zi când ne am luat 6 Pe?ti (2 guppy, 2 xipho ?i 2 sanitari) ?i aerator. Ce mi se pare ciudat este ca toate testele (de tip 5 in 1) ne ies in regula, de la ziua 1 pana acum (5 zile). La câte am citit in ultima perioada, ma a?teptam la o evolu?ie negativ? a calit??ii apei din acvariu, la pesti care sa nu se simt? bine... ori la noi totul pare ok.

1. Am pus acum 4 zile in apa ceva substan?e pentru plante, acum din toate curg ni?te firisoare albe, ma gândesc ca sunt r?d?cini. Pe?tii sunt in regula, juc?u?i. E posibil sa fie bine ?i sa nu avem probleme de tipul acvariul încep?torului?
2. Ieri am observat ca floarea unei plante a fost par?ial mâncata iar ast?zi am v?zut ca guppy-tza noastr? are 1/3 coada i a fost mâncata. E posibil ca guppy-ul sa o fi atacat sau chiar xypho? E din cauza ca le am dat putina (cred eu) mâncare?

Va multumesc pentru clarific?ri ?i sa avem seara pl?cut?!
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Salve si bine ati venit.

1. Foarte putin probabil. Daca te uiti la o poza cu ciclul azotului : http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

o sa constati ca esti aproape de virful de la amoniac. Nu mai cumpara in nici un caz alti pesti (daca se poate du-i la cineva care are acvariul ciclat sau returneaza-i imediat - azi daca se poate). Daca nu poti sa ii dai altcuiva incepi de acum - azi - sa faci schimburi de apa zilnice - 10 litri dimineata si 10 litri seara (aproximativ 10% din volum zilnic). Scoti 10 litri (o galeata) din acvariu, o arunci, pui 10 litri de la chiuveta in acvariu ( e mult mai important sa elimini amoniacul, decit sa stai pina miine sa se elimine clorul din apa de schimb). Umpli din nou galeata si o lasi pina miine dimineata cind intii arunci 10 litri de apa din acvariu dupa care pui apa din galeata (in 12 ore se elimina aproape tot clorul si ajunge si la temperatura camerei). Repeti operatia asta zilnic urmatoarea luna. Daca gasesti foloseste zilnic Seachem Prime in cantitate de 3x-4x mai mare fata de cantitatea recomandata pt. schimbul de 10 litri (8-10 de picaturi la 10 litri).
E posibil ca pestii sa reziste, dar sint oricum deja afectati de amoniacul existent. Chiar daca sint jucausi si maninca bine.

Probabil ca firisoarele albe de la plante sint radacini. Bacteriile ajuta ciclul azotului , dar nu il scurteaza.

Subliniez inca o data - incepi de azi - nu de miine dimineata.

This message was edited 2 times. Last update was at 30/10/2019 16:14:58


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

2. Foarte putin probabil sa fie de la prea putina mincare - pestii rezista fara sa manince nimic citeva zile. Da-le sa manince putin de tot - cit pot in 1-2 minute, dar nu mai mult. Daca poti da-le putin dimineata si putin seara - inainte de schimbul de apa. Cind schimbi apa sifoneaza si resturile de mincare. Oricare din pesti putea sa ciupesca coada sau sa fie deja afectata de amoniac.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ce filtru ai si ce material filtrant e in filtru? E foarte important.

Ce lumina?

Ai apa de la retea sau dintr-o fintina?

Betisoarele 4x, 5x,... au reputatia de a fi foarte aproximative. Ar fi trebuit sa detecteze amoniacul care sigur il ai.

La citi pesti ai acum pompa de aer e practic inutila.
Vine iarna. Daca ai in casa peste 18-19 grade Celsius iti trebui un incalzitor de 100W. Daca coboara mai jos iti trebuie de 150-200W.

Nu mai folosi diacritice - nu sint suportate de forum.

Citeste neaparat:
http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/2013.page
http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

Trebuie sa incepi cu ceea ce am scris in raspunsul 1. Restul mai pot sa astepte.

This message was edited 2 times. Last update was at 30/10/2019 16:40:57


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna Liv, multumesc mult pentru raspunsuri. Bun, deci situatia poate fi ffff grava iar planta sa fie rupta si guppy-ta mea sa aiba coada afectata de la acest amoniac!!?! Eu faceam de 2 ori/zi teste la apa, dar nu are indicator de NH4, ci doar NO2 si NO3 si de asta eram calma si totusi curioasa. Acum ca am citit mesajul tau am pus 10l apa in galeata si urmeaza sa fac schimbul. Mi e tare teama de clor si mai am in casa si Aquasafe si EasyBalance. Ce parere ai, sa mai adaug si substantele astea? Mai am si un flacon de easystart, cu bacterii; sa il pun in acvariu?

Legat de celelalte accesorii ale acvariului, sunt cele standard la Jewel 180. Am luat ?i incalzitor, apa e la 26•C. Apa este de la retea.

Cu recunostinta pentru sfaturi,
Raluca
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

La linkul urmator sunt datele despre acvariu si accesoriile standard
https://www.hornbach.ro/shop/Acvariu-Juwel-Rio-180-LED-cu-sistem-de-iluminat-pompa-filtru-incalzitor-fara-dulap-inferior-alb/6271368/produs.html
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ramine valabil raspunsul la intrebarea 1.

Poti sa folosesti toate cele 3 easy... (in cantitatile recomandate de producator). Nu te preocupa prea mult de clor acum. Amoniacul e mult mai rau. Revin dupa ce mai citesc ce e prin link-uri.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Foloseste toate cele 3 solutii. Dupa ce se termina ciclarea renunta la utilizarea solutiilor diverse cu exceptia schimbului de apa - eu iti recomand in continuare utilizarea Seachem Prime si Seachem Stability la schimburile de apa. Sint mai scumpe , dar cantitatile utilizate sint mult mai mici

Alte posibile probleme:
-lumina solara - portiunea care e iluminata de soare citeva minute va face alge. Muti acvariul intr-un loc unde e iluminat indirect.
-iluminat acvariu (pt. plante) - te incadrezi la iluminat slab - cam 3000lumeni/200litri (sau chiar sub slab) - e de discutat mai tirziu. Pina atunci sa iei doar plante usoare (easy) - intreaba inainte sa cumperi ce plante poti lua.
-sfaturile vinzatorilor din petshop - ei sint acolo ca sa vinda ce au pe stoc, nu sa dea sfaturi. Intreaba pe aici inainte sa cumperi ceva si asteapta neaparat un raspuns.
-filtrarea insuficienta - e o discutie la fel de lunga ca cea de la iluminat acvariu. Las-o asa cum e momentan.

Ce substrat ai? Pietris, nisip, substrat activ, combinatii din ele? Adica in ce ai pus plantele?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Si ce substante pt. plante ai pus?

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna dimineata, Liv!
Am facut deja 2 schimburi de apa, conform recomandarilor tale, in ape am pus easybalance su aquasafe. Aseara, la primul schimb (20l) am pus si bacterii. Pestii sunt f vioi acum, par fericiti! Multumesc pentru sfaturi! Continuam aceste schimburi timp de 1 luna, da? E ok daca schimbam 20 l doar seara sau sa schimbam 10 l dimineata si 10 l seara?
Acvariul nostru nu este in pozitia finala, insa nici acum si nici in pozitia finala nu are lumina directa.
Legat de iluminare, din datele date de producator, avem lumina LED de 3910 lumeni. Crezi ca e insuficient luminat acvariul?
Cu privire la filtrare, pompa este de 600 l/h. Nu e de ajuns?
Substrat momentan nu avem, ci doar un strat de nisip alb. Cand asezam acvariul in pozitia si locul final, ne gandim sa punem ca substrat ceva pietris, cred ca e mai usor de intretinut, si sa refolosim nisipul actual pentru a recupera bacteriile bune care sper sa se dezvolte curand. Am vrea si o coaja de nuca de cocos, ca sa aiba unde sa se ascunda /joace pestisorii.
Pentru plante am pus plantamin de la tetra.
Mai am 2 intrebari:
Avem o guppy-ta pregnant, am luat maternitate, insa e f mica si am retineri sa o separ in asa volum mic de apa, ma gandesc ca ar creste mult mai repede nivelurile de amoniac si altele si ar putea fi periculos pt ea.
In Weekend plecam de acasa, deci schimburile de apa nu vor putea fi facute. Sa schimbam mai multa apa inainte de plecare si sa nu le lasam mancare? Cum crezi ca e mai safe pt pestiuci?
Multumesc
adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

buna
La filtrare, nu este asa de important debitul pompei,important este volumul filtrului si ceea ce contine acest filtru...Aici este vorba de volumul mediilor de filtrare biologica de care este nevoie
Asa cum a spus Liv, filtare insuficiente pentru capacitatea bazinului. acum, bazinul tau nu e populat la capacitate , de aceea deocamdata poti merge mai departe asa , cu conditia sa nu mai cumperi alti esti
in legtura cu Gupita , eu zic sa nu te chinui sa faci ceva , nu este momentul.in situatia de fata, nu cred ca puii vor rezista.Este nevoie de un bazin stabil pentru a creste puii. Pentru asta nu te necaji, gupy fac pui mullti, daca au conditii sa iti creasca puii, intr-un an o sa ai bazinul supra populat
Cu plecatul de acasa, e bine sa faci un schimb masiv.. 50-60% si sa nu dai de mancare in ziua cand pleci, si nici sa nu lasi, pestii nu mor de foame. Asa diminuezi productia de amoniac. Nici mancare care sa ramana pe fundul bazinului si nici dejectiile pestilor nu vor mai fii asa multe...acestea find o parte din cele ce iti ridica nivelul de amoniac in bazin

Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Adrian are dreptate.

Pestii pot sa stea cam pina la 7-10 zile fara sa le dai sa manince nimic. Mai ciugulesc ceva alge - indiferent ca le vezi sau nu, ai deja alge - sporii algelor sint peste tot in aer si "germineaza" cind gasesc conditii destul de bune (e o discutie extrem de lunga).

Ai cam 20 lumeni/litru - iluminat slab. Sa nu incerci sa iei plante cu cerinte ridicate - as zice ca momentan Egeria, Limnobium Levigatum sau Anubias ar fi de ajuns - mai sint si alte plante care le poti creste. Lasa lumina momentan asa. Continua cu Plantamin. Si despre substrat vom discuta mai tirziu - dupa ciclare.

Bacteriile care intervin in ciclul azotului se "prind" de orice suprafata dura din acvariu. Cu cit suprafata e mai mare cu atit se pot dezvolta mai mult. Mediile de filtrare biologica au suprafete gigantice fata de toata suprafata desfasurata a acvariului. Ai 1metru cub de piatra, are suprafata desfasurata de 6 metri patrati = 600 decimetri patrati. Tai cubul in cuburi mai mici cu latura de 10cm. Obtii 1000 de cuburi cu suprafata desfasurata de 1000x6=6000 decimetri patrati (de 10 ori mai mult decit cubul initial). Volumul e acelasi dar suprafata desfasurata (pe care se pot aseza bacteriile) e mult mai mare. Mediile bio au suprafata desfasurata de departe mult mai mare chiar si decit nisipul.

Filtrare: Cu cit volumul de medii filtrante (adica volumul filtrului) e mai mare apa va fi mai bine filtrata. Viteza de trecere a apei prin filtru e destul de neinteresanta (si oricum producatorii o dau fara medii filtrante - adica cu filtrul gol). Indicatiile producatorilor - e bun filtrul pt xxxlitri sint foarte generice - nici unul nu spune cite si ce animale a "dus" filtrul in testele producatorilor. Sau ce teste au facut. Eu am un acavriu de 180 litri brut (adica doar volumul interior - la volumul net mai scazi si substratul) in care am un JBL E900 si un Eheim Ecco Pro 200 plus un prefiltru cu bureti. Filtrele sint dotate cu 5 litri de Siporax si 1 litru Matrix. Conform producatorilor oricare din cele 2 filtre duce un acvariu de 200 litri. Sera recomanda cindva (a disparut chestia asta) ca 1 litru de Siporax poate sa filtreze 200 litri de apa. Deci am 2 filtre de 200 litri fiecare cu material filtrant pt. cca. 1000 de litri si nu sint multumit de filtrare (vreau sa o maresc). Cam atit despre recomandarile producatorilor.

Femelele de gupy pot sa fete de 3-5 ori fara ca un mascul safie prezent. Ca sa cresti puii ai neaparata ne voie de un acvariu ciclat - puii sint mult mai sensibili. Las-o in pace acum. O sa mai ai pui si nu o sa gasesti la cine sa ii dai.

Ti-am recomandat schimbarea apei de 2 ori pe zi in ideea ca nu ai unde sa tii 20 de litri pt. 12 ore. Poti sa o faci o singura data pe zi.

Cu o zi inainte sa pleci fa un schimb de apa de 40-50%.

Recomandarile ti le fac ca sa ai pierderi cit mai putine (sper sa nu ai deloc). Si nu ii hranesti deloc.

LE: Am uitat.
1.Treci pe la profil si completeaza localitatea (nu vrem sa te trimitem prin Timisoara daca esti din Bucuresti).

2.Treci si pe la :
http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/34.page
si scrie-ne o prezentare despre voi - ce aveti voi chef.

3.O poza de ansamblu cu acvariul ne-ar lamuri de mai multe (chiar daca o sa apara si critici). Vezi ca forumul nu suporta pozele mari, S-ar putea sa fie necesar sa o comprimi sau sa ii reduci dimensiunile (orice program mai recent stie sa faca asa ceva - inclusiv direct din mobil)

This message was edited 1 time. Last update was at 31/10/2019 19:39:21


Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna seara,
In urma mesajelor voastre care ne ajuta foarte mult concluzionez ca nu stim nimic despre acvaristica. Am crezut ca e simplu, cel putin asa imi aminteam din copilarie. Nu dezarmez, doar realizez ca lucrurile sunt mai complexe decat am crezut initial.
Multumesc pentru clarificari si pentru timpul vostru. Vom respecta sfaturile si vom schimba maine cca 50% din apa. Intr adevar, din motive de spatiu stocare apa (avem doar 1 galeata de 10 l), ma gandesc ca am putea completa cu apa plata Aquatique (scrie pe eticheta ca nu are nitriti/nitrati). E ok varianta asta?
Acum in acvariu e aglomeratie, astazi a nascut guppyta 12 pui; pe 1 l a mancat sub ochii nostri si astfel avem 11 pui de cca 6 ore, care sunt f vioi. Acum puii sunt intr o cresa, un cub infasurat in plasa. Le am luat ceva mancare de la pet scop, nu prea cred ca e potrivita ca marime, dar altceva nu aveau (microgranules de la tetra). Sincer nu i as omori cu mana mea si nici nu am cui sa ii dau. Cred ca vom vedea duminica daca supravietuieste vreunul. Pe perioada cat vom fi plecati, daca adultilor nu le lasam nimic de mancare, nici puilor sa nu le lasam nimic? Parca ma duce cu gandul la crimele in serie.... nu stiu ce sa fac cu ei...

Seara faina!
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

PS: de pe telefon nu am gasit modalitatea de editare profil, nu stiu nici cum sa atasez poze la mesaje,, insa am mers pe link ul recomandat si am completat cu cateva informatii despre noi, inclusiv ca suntem din bucuresti, si am pus o poza cu acvariul.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ne bucuram ca ti-am fost de folos.

Pune putina mincare doar la pui.
Pisezi mincarea intr-un mojar sau intre 2 lingurite.

Nu as folosi apa plata decit daca ar fi probleme mari cu apa potabila (in Bucuresti sint mai rar - dupa perioadele cu ploi).

Ai la inceputul paginii un link - My profile - completeaza acolo locatia.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline


De dimineata tot 11 sunt, la toti s a retras acel sacut de pe burtica si sunt vioi. Le voi lasa putina mancare pisata pentru we.
Apa plata nu as folosi, insa exact cum spuneai Liv, nu stau grozav la capitolul spatiu de stocare, iar astazi am nevoie de cca 80 l apa iar disponibila am doar o galeata de 10 l.
Daca ai vazut poza acvariului, poti sa imi spui daca pare ok? La schimbul de apa am simtit la atingerea peretilor acvariului ca e o crema/mazga pe peretii interiori ai acvariului. E normal? Ce e asta?
O zi frumoasa sa avem!
[Thumb - 8AA336B4-88B9-4CA9-88B5-3E5F66E4C9A2.jpeg]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2019 08:36:06

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu te stresa, ca totul o sa fie in regula... am vazut ce-ati facut si ce sfaturi ati primit. E ok!
"Mazga" aceea este un biofilm bacterian, e in regula... bazinul vostru e in perioada de ciclare.

- da-le pestilor putina mancare... nu te lasa induiosata de faptul ca-s "cersetori".
- acum, in perioada asta, fa-le schimburi de apa... chiar daca pare "clara si limpede".
- acvariul arata bine si nu e aglomerat, asa ca nu vor fi mari probleme.


Succes!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
hortensia38
Unripe member

Joined: 04/11/2019 13:52:06
Messages: 1
IP:
Offline

Sunt un spammer mic...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2019 14:37:36

adrian09
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 01/09/2016 16:23:02
Messages: 2348
Location: Paris
IP:
Offline

hortensia38 wrote:SPAM


aici facem reclama doar la ce tine de acvaristica, nu la constructii civile

This message was edited 1 time. Last update was at 04/11/2019 14:38:26


Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se intimple
[Email]
RalucaCristina
Junior member

Joined: 26/10/2019 12:33:46
Messages: 47
IP:
Offline

Buna din nou,

Toate au mers bine pana acum, insa ieri am obs ca au aparut pe geamul acvariului, la interior, niste pete micute, maronii. Totodata la analize imi arata ca avem NO2 cam mult (pe stick e in zona ro?ie) si a crescut si NO3 (in limite acceptabile). Mai sunt si plante care par ca au murit, unele sunt moi tare la atingere. Am respectat intocmai sugestiile si am schimbat cca 20 l apa zilnic. Ce e de facut? Petele acelea sunt normale?
[Thumb - 2939163F-A048-46B8-ACB0-FA62A2CC6806.jpeg]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com